My Favorite Movies
| sparris24's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Les Aventuriers (The Last Adventure) 1967, Unrated) |
|
| 2 |
Un Flic (Dirty Money) 1972, PG) |
|
| 3 |
Flic Story 1975, Unrated) |
|
| 4 |
Deux Hommes dans la Ville (Two Against the Law) (Two Men in Town) 1973, Unrated) |
|
| 5 |
Trois Hommes à Abattre (Three Men to Destroy) (Three Men to Kill) 1980, Unrated) |
|
| 6 |
La Scoumoune (Hit Man)(Mafia Warfare)(The Pariah) 1972, Unrated) |
|
| 7 |
Don Giovanni 1979, PG) |
|
| 8 |
Gunslinger's Revenge 1998, PG-13) |
|
| 9 |
Tosca's Kiss 1984, Unrated) |
|
| 10 |
Blood Ties (Legami Di Sangue) 2006, Unrated) |
|
| 11 |
The Short Life of Jose Antonio Gutierrez , Unrated) |
|
| 12 |
Favela Rising 2005, Unrated) |
|
| 13 |
You're the One (A Story of the Past) 2000, Unrated) |
|
| 14 |
First Love, Last Rites 1997, R) |
|
| 15 |
A Convenient Truth: Urban Solutions From Curitiba, Brazil 2007, Unrated) |
|
| 16 |
Le Samouraï (The Godson) 1967, PG) |
|
| 17 |
Red Sun 1971, PG) |
|
| 18 |
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) 1960, Unrated) |
|
| 19 |
Plein soleil (Purple Noon) (Blazing Sun) (Full Sun) (Lust for Evil) 1960, PG-13) |
|
| 20 |
Borsalino and Co 1974, R) |
|
| 21 |
Mr. Klein 1976, PG) |
|
| 22 |
Spirits of the Dead 1968, R) |
|
| 23 |
Scorpio 1973, PG) |
|
| 24 |
Adieu l'ami (Farewell, Friend) (Honor Among Thieves) 1968, PG) |
|
| 25 |
The Sicilian Clan 1970, PG) |
|
| 26 |
When Eight Bells Toll 1971, Unrated) |
|
| 27 |
Joy House (Les Félins) 1964, Unrated) |
|
| 28 |
Catwoman 2004, PG-13) |
|
| 29 |
The Specialist 1994, R) |
|
| 30 |
Gloria 1999, R) |
|
| 31 |
Allan Quatermain and the Lost City of Gold 1986, PG) |
|
| 32 |
Intersection 1994, R) |
|
| 33 |
Year of the Gun 1991, R) |
|
| 34 |
Last Dance 1996, R) |
|
| 35 |
Basic Instinct 1992, R) |
|
| 36 |
Different Loyalty 2004, R) |
|
| 37 |
Tears in the Rain 1988, PG-13) |
|
| 38 |
The Mighty 1998, PG-13) |
|
| 39 |
Sphere 1998, PG-13) |
|
| 40 |
Broken Flowers 2005, R) |
|
| 41 |
King Solomon's Mines 1985, PG-13) |
|
| 42 |
Casino 1995, R) |
|
| 43 |
Beautiful Joe 2000, R) |
|
| 44 |
Scissors 1991, R) |
|
| 45 |
The Quick and the Dead 1995, R) |
|
| 46 |
Cold Steel 1987, R) |
|
| 47 |
Where Sleeping Dogs Lie (1991) 1991, R) |
|
| 48 |
Persona Non Grata (America Undercover) 2003, Unrated) |
|
| 49 |
Little Senegal 2001, Unrated) |
|
| 50 |
Hasta la última piedra (Until the Last Stone) 2006, Unrated) |
|
| 51 |
The Stone Tape 1972, Unrated) |
|
| 52 |
Bella Mafia 1997, R) |
|
| 53 |
La Cosa Nostra - History of the New York Mafia 2004, Unrated) |
|
| 54 |
Gamun-ui buhwal: Gamunui yeonggwang 3 (Marrying the Mafia III) 2006, Unrated) |
|
| 55 |
Gamunui wigi: Gamunui yeonggwang 2 (Marrying the Mafia II) 2005, Unrated) |
|
| 56 |
Shinjuku kuroshakai: Chaina mafia sensô (Shinjuku Triad Society) , Unrated) |
|
| 57 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 58 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13)
An extremely beautiful Movie. Now I become a fan of chineese historical movies. Such beautiful acters such beautiful nature and very exciting story about few spys in ancient China. I think this actress is the moust beautiful chaneese woman I ever seen. But very sad ending when she died. A chinees Romeo and Julia. Highly rekommended! Emma |
|
| 59 |
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986, R) |
|
| 60 |
Highlander 1986, R) |
|
| 61 |
Rising Sun 1993, R) |
|
| 62 |
Murder on the Orient Express 1974, PG) |
|
| 63 |
Finding Forrester 2000, PG-13) |
|
| 64 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 65 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 66 |
The Cell 2000, R) |
|
| 67 |
The Thing 1982, R) |
|
| 68 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 69 |
To Die For 1995, R) |
|
| 70 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 71 |
Alexander 2004, R) |
|
| 72 |
Black Widow 1987, R) |
|
| 73 |
Dream Wife 1953, Unrated) |
|
| 74 |
Bye Bye Birdie 1963, G) |
|
| 75 |
Only the Strong 1993, PG-13) |
|
| 76 |
Keeping the Promise 1997, Unrated) |
|
| 77 |
I Want to Marry Ryan Banks (The Reality of Love) 2004, PG-13) |
|
| 78 |
Sinner's Blood 1970, R) |
|
| 79 |
The Dark Angel 1935, Unrated) |
|
| 80 |
The Verdict 1982, R) |
|
| 81 |
Annie Get Your Gun 1950, Unrated) |
|
| 82 |
Running on Empty 1988, PG-13) |
|
| 83 |
Deathtrap 1982, PG) |
|
| 84 |
La Vie Promise 2002, Unrated) |
|
| 85 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 86 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 87 |
Head in the Clouds 2004, R) |
|
| 88 |
The Devil's Advocate 1997, R) |
|
| 89 |
A Perfect Murder 1998, R) |
|
| 90 |
How to Murder Your Wife 1965, Unrated) |
|
| 91 |
Mind to Murder 2005, Unrated) |
|
| 92 |
The Wandering Soul Murder 2001, Unrated) |
|
| 93 |
Gunfighter's Moon 1996, PG-13) |
|
| 94 |
Kiss Me in the Rain (Maire Rakkaudella) 1990, Unrated) |
|
| 95 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 96 |
Mad Max 1979, R) |
|
| 97 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 98 |
Mad Max Beyond Thunderdome 1985, PG-13) |
|
| 99 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 100 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 101 |
Adventures of Captain Marvel 1941, Unrated) |
|
| 102 |
Minotaur 2005, R) |
|
| 103 |
The Art and Crimes of Ron English 2005, Unrated) |
|
| 104 |
Love Kills 1998, R) |
|
| 105 |
Love Strange Love 2005, Unrated) |
|
| 106 |
Love Is the Drug (Addicted to Her Love) 2006, R) |
|
| 107 |
Love + Hate 2005, Unrated) |
|
| 108 |
Lucrezia Borgia 1937, Unrated) |
|
| 109 |
Romeo and Juliet 1976, Unrated) |
|
| 110 |
Romeo and Juliet 1936, Unrated) |
|
| 111 |
Romeo & Juliet 1979, Unrated) |
|
| 112 |
Romeo and Juliet 1968, PG) |
|
| 113 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 114 |
King Lear 1987, PG) |
|
| 115 |
King of New York 1990, R) |
|
| 116 |
Hamlet 1969, G) |
|
| 117 |
Tristan & Isolde 2005, PG-13) |
|
| 118 |
Caligula II - Messalina, Messalina 1977, Unrated) |
|
| 119 |
The Devil is a Woman 1935, Unrated) |
|
| 120 |
Witch 1966, Unrated) |
|
| 121 |
The Devil-Doll 1936, Unrated) |
|
| 122 |
The Flower of Evil 2003, R) |
|
| 123 |
Black Gold 2006, Unrated) |
|
| 124 |
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006, R) |
|
| 125 |
Pan's Labyrinth 2006, R)
Very unordinar and special movie. I was crying few times while watching.I was expecting some Alice in wonderland when I sow a title but this movie is not at all a "harry potter" this is about very deep feelings in a little girls soul. The fantasi wold was esisting only in her head as defend against horrible real life with her new father - her mothers new housband. |
|
| 126 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 127 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 128 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 129 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 130 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 131 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 132 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 133 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 134 |
Gladiator 2000, R) |
























































































































