My Favorite Movies


  Spanky101's Rating My Rating
1
Revenge of the Nerds 1984,  R)
Revenge of the Nerds
Booger is the man, the ultamite classic
2
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
best movie ever
3
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
great fucking movie
4
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Alritghy Then. FUNNY AS FUCK. thats rite
5
Degrassi High: School's Out 1992,  Unrated)
Degrassi High: School's Out
What a way to go out. BEST CANADIAN show of all time. This was the big cast off of the original show. Was 12 yrs b4 The NExt Generation series.
6
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
i hope they make more movies lik this from the books
7
American Ninja 1985,  R)
8
Hackers 1995,  PG-13)
9
Batman Begins 2005,  PG-13)
10
Iron Eagle 1985,  PG-13)
11
Only the Strong 1993,  PG-13)
Only the Strong
Great Movie
12
Porky's 1981,  R)
13
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
Great Cast
14
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
kebbel is fucking hot & it was nice that stiffy jr. didnt turn out lik steve
15
Dickie Roberts - Former Child Star 2003,  PG-13)
Dickie Roberts - Former Child Star
Go for Dickie. The child stars signing was off the hook. Feldman was awesome, same as Screech
16
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise
funny shit a classic
17
Kids 1995,  NC-17)
Kids
1 of the best Canadian movies ever
18
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
19
Masters of the Universe 1987,  PG)
20
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
21
The Pest 1997,  PG-13)
The Pest
The Best Movie not shown in theatres
22
Howard the Duck 1986,  PG)
Howard the Duck
This Is So PIss
23
Hell Comes to Frogtown 1988,  R)
24
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
25
Airborne 1993,  PG)
26
True Lies 1994,  R)
True Lies
Tom Arnold Is The SHIT. he help made this movie
27
Surf Ninjas 1993,  PG)
Surf Ninjas
this movie is so piss
28
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
29
Trailer Park Boys: The Movie 2006,  R)
Trailer Park Boys: The Movie
A Canadian Classic
30
Problem Child 1990,  PG)
Problem Child
pissworthy movie
31
Revenge of the Nerds III: The Next Generation 1992,  R)
Revenge of the Nerds III: The Next Generation
funny but not as good as 1 or 2
32
Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love 1994,  R)
33
Dangerous Minds 1995,  R)
Dangerous Minds
This Movie Is so PIss
34
The Punisher 2004,  R)
35
Mortal Kombat 1995,  PG-13)
36
Mortal Kombat: Annihilation 1997,  PG-13)
37
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Ryan Reynolds was the shit in this movie same as HHH
38
American Ninja 4 - The Annihilation 1990,  R)
39
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
laughed so hard i almost pissed my pants but bewarned that sums parts R fucked up
40
Alpha Dog 2006,  R)
Alpha Dog
crazy movie. timberlake can act. he was a big pussy in the beginning then he was great. i cant believe this was lik a true story. GO SEE THIS MOVIE. u wont be dissappointed.
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
best Star wars movie out of all 6. except for the part in #3 wen anikin turns to Vader
42
Back in Action 1994,  R)
43
The Breakfast Club 1985,  R)
44
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
The Clit Commander
45
American History X 1998,  R)
46
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Dodgeball : Grab life by the BALLS
47
The Sum of All Fears 2002,  PG-13)
48
Double Dragon 1994,  PG-13)
49
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
So Fucking Demented
50
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
1 Ring To Rule Them All. I pissed Wen I heard That
51
Porky's II: The Next Day 1983,  R)
52
Porky's Revenge 1985,  R)
53
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
Great Music & nice appearance By Meat Loaf
54
National Lampoon's Going the Distance 2004,  R)
National Lampoon's Going the Distance
great canadian movie but not the rite pic plus missing the main chactacter on the cover & this movie isnt a national lampoons movie
55
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
56
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
57
Car 54, Where Are You? 1994,  PG-13)
Car 54, Where Are You?
Car 54 Where The FUCK Are You LOL
58
Metallica - Some Kind of Monster 2003,  R)
Metallica - Some Kind of Monster
great Doc.
59
Waterworld 1995,  PG-13)
60
Problem Child 2 1991,  PG-13)
Problem Child 2
funny as fuck pissworthy movie
61
Beerfest 2006,  R)
Beerfest
crazy shit
62
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
great payback, great cast/acting, very surprise as to minnie drivers acting in a supporting role.
63
Hitman Hart: Wrestling with Shadows 1999,  R)
64
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
Oh Hell Yes , Great Story, I Fucking Luv The Porn Video..
65
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
having laughed so hard in my life
66
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
crazy movie with goods beats along the way
67
U-571 2000,  PG-13)
U-571
Great movie to bad Bon Jovi didnt have a bigger part
68
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
69
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
great pic
70
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
71
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
R.I.P. John Ritter
72
WWE: The Rise & Fall of ECW ,  Unrated)
73
Porn Star - The Legend of Ron Jeremy 2001,  R)
74
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
nice action but shit ending & it dosent show Cena killing the bad guys. R.P was a great bad guy as usual n nice terminator reference.
75
Bad News Bears 2005,  PG-13)
76
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Slinky,slinky,look at my slinky go. funney as hell . almost as good as the 1st but cant beat "Hey Look Im The Monopoly Guy" part
77
Threesome 1994,  R)
78
Mr. Nanny 1993,  PG)
79
Boogie Nights 1997,  R)
80
Just One of the Guys 1985,  PG-13)
81
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
got to love the greasers. Wow what a cast

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments