My Favorite Movies
| spaceout's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Cannibal Holocaust 1979, NC-17)
Cannibal Holocaust is not only a deeply disturbing film, it's also surprisingly inventive with a great score that plays as a sad melody tune everything time it gets to violence & documentary footage gives realism to this film.One of the most brutal exploitation films ever.Ruggero Deodato masterpiece. |
|
| 2 |
The Stuff 1985, R) |
|
| 3 |
Puppet Master 1989, R) |
|
| 4 |
Night of the Creeps 1986, R) |
|
| 5 |
Maniac Cop 1988, R) |
|
| 6 |
The Return of the Living Dead 1985, R) |
|
| 7 |
Dead and Buried 1981, R) |
|
| 8 |
Scanners 1981, R) |
|
| 9 |
Alien 1979, R) |
|
| 10 |
Zombi 2 1979, R) |
|
| 11 |
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980, R) |
|
| 12 |
It's Alive 1974, R) |
|
| 13 |
Land of the Dead 2005, R) |
|
| 14 |
Lo Squartatore di New York (The New York Ripper) 1982, Unrated) |
|
| 15 |
The Living Dead Girl (La Morte vivante) 1982, Unrated) |
|
| 16 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 17 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 18 |
Pumpkinhead 1988, R) |
|
| 19 |
Near Dark 1987, R) |
|
| 20 |
The Being (Easter Sunday) (Freak) (The Pottsville Horror) 2005, R) |
|
| 21 |
Dead of Night (Deathdream) 2000, R) |
|
| 22 |
Dèmoni (Demons) 1985, R) |
|
| 23 |
Demons 2 - The Nightmare Returns 1986, R) |
|
| 24 |
The Faculty 1998, R) |
|
| 25 |
Castle Freak 1995, R) |
|
| 26 |
The Thing 1982, R) |
|
| 27 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 28 |
Inferno 1999, R) |
|
| 29 |
Tenebre (Unsane) 1982, R) |
|
| 30 |
Grindhouse 2007, R) |
|
| 31 |
Maniac! 1980, R) |
|
| 32 |
Ms. 45 1981, R) |
|
| 33 |
Bad Lieutenant 1992, NC-17) |
|
| 34 |
From Dusk Till Dawn 1996, R) |
|
| 35 |
Xtro 1983, R) |
|
| 36 |
The Brain 1988, R) |
|
| 37 |
From Beyond 1986, R) |
|
| 38 |
Society 1989, R) |
|
| 39 |
Basket Case 1982, R) |
|
| 40 |
Basket Case 2 1990, R) |
|
| 41 |
Basket Case 3: The Progeny 1992, R) |
|
| 42 |
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975, R) |
|
| 43 |
Evil Aliens 2005, R) |
|
| 44 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 45 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 46 |
Hellraiser 1987, R) |
|
| 47 |
Hellbound: Hellraiser 2 1988, R) |
|
| 48 |
Body Bags 1993, R) |
|
| 49 |
The Howling 1981, R) |
|
| 50 |
Horror Express 1974, R) |















































