Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  spacefairy's Rating My Rating
1
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
The BEST Sci-Fi movie in years, made by Joss Wedon ("Buffy"). I am a fan of his TV series "Firefly" from which this movie follows on from. I've also met Summer Glau (who plays River- the psychic who kicks butt) and she kicks butt too :)
...I say kicks butt a lot don't I. hehe
2
Tank Girl 1995,  R)
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
One of the best, classic fantasy films EVER!!! Why don't they make kids/family movies like this anymore?!? (The first sequal was also alright but the later sequals were all Hollywood-ised and they sucked!)
5
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Rocks!!!
6
Galaxy Quest 1999,  PG)
7
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
8
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
9
Chocolat 2000,  PG-13)
10
Not Another Teen Movie 2001,  R)
11
Clerks 1994,  R)
12
K-PAX 2001,  PG-13)
13
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
14
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
19
Clueless 1995,  PG-13)
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
21
The Sweetest Thing 2002,  R)
22
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
23
Evolution 2001,  PG-13)
24
Timeline 2003,  PG-13)
25
Splash 1984,  PG)
Splash
One of my favourite movies. When I was a kid I watched this hundreds of times and pretended to be a mermaid. ...oh look the twin towers...
26
Knight's Tale ,  PG-13)
27
Last Action Hero 1993,  PG-13)
28
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
29
Cocoon 1985,  PG-13)
30
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
31
The Lost Boys 1987,  R)
32
Godzilla 1998,  PG-13)
33
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I couldn't stand David Bowie's stupid 80's singing or tights, but I loved the rest of it :-)))
34
Almost Famous 2000,  R)
35
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
36
Enemy of the State 1998,  R)
37
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
38
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
39
She's All That 1999,  PG-13)
40
Hocus Pocus 1993,  PG)
41
The Transporter 2002,  PG-13)
42
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
43
Dante's Peak 1997,  PG-13)
Dante's Peak
Another "modern classic"... one of the best volcano movies EVER (not that there have been that many. LOL)
44
The Princess Bride 1987,  PG)
45
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
46
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
47
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
48
The Goonies 1985,  PG)
49
Practical Magic 1998,  PG-13)
50
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
51
Queen of the Damned 2002,  R)
52
Underworld 2003,  R)
53
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
54
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
55
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
56
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
One of the best comedies ever

"Why should we listen to you?!?"
"Because unlike some other Robin Hood's I can speak with an English accent"
57
The Shawshank Redemption 1994,  R)
58
The Hot Chick 2002,  PG-13)
59
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
60
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
61
Twister 1996,  PG-13)
62
Blade 1998,  R)
63
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
64
The Butterfly Effect 2004,  R)
65
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
66
Notting Hill 1999,  PG-13)
67
Pleasantville 1998,  PG-13)
68
Die Another Day 2002,  PG-13)
69
The Truman Show 1998,  PG)
70
Hackers 1995,  PG-13)
71
Hook 1991,  PG)
72
Conspiracy Theory 1997,  R)
73
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Everyone loves a slinkky, a slinky, a slinky....aaaahhhh!!!
74
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
75
The Wizard of Oz 1939,  G)
76
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
77
Legally Blonde 2001,  PG-13)
78
Sleepy Hollow 1999,  R)
79
The 'Burbs 1989,  PG)
The 'Burbs
Friggin' Classic! For everyone who suspects their neighbours may be satanists or something....
80
Coming to America 1988,  R)
81
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
82
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
83
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
84
Fight Club 1999,  R)
85
Wayne's World 1992,  PG-13)
86
The Mummy 1999,  PG-13)
87
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
88
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
89
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
90
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
91
National Treasure 2004,  PG)
92
Back to the Future Part II 1989,  PG)
93
Spaceballs 1987,  PG)
94
Little Nicky 2000,  PG-13)
95
American Wedding 2003,  R)
96
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Another "new classic" Sci-Fi- they totally got the idea from "V" which is an 80's mini-series/ series which I'm also a fan of :)
I especially love it when they blow up the White House LOL.
97
Rat Race 2001,  PG-13)
98
Ghostbusters 1984,  PG)
99
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
100
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
101
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
102
Signs 2002,  PG-13)
103
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
104
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
105
Zoolander 2001,  PG-13)
106
Ghostbusters 2 1989,  PG)
107
Road Trip 2000,  R)
108
The Fifth Element 1997,  PG-13)
109
Mallrats 1995,  R)
110
UHF 1989,  PG-13)
111
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
112
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
113
Contact 1997,  PG)
114
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
115
Dogma 1999,  R)
116
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
It makes fun of America and its by the South Park guys. Enough said :)
117
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
118
BASEketball 1998,  R)
119
Orgazmo 1997,  R)
120
Cannibal! The Musical (Alferd Packer: The Musical) 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments