Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  spaceboy3005's Rating My Rating
1
Contact 1997,  PG)
Contact
My favorite movie...ever.
2
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
3
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
4
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
5
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
6
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
7
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
8
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
9
Friday the 13th 1980,  R)
10
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
11
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
12
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
13
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
14
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
15
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
16
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
17
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
18
Jason X 2001,  R)
19
Freddy vs. Jason 2003,  R)
20
Pumpkinhead 1988,  R)
Pumpkinhead
The best creature feature of the 80's. This was the movie that really introduced me to the horror genre.
21
Pumpkinhead II: Blood Wings (Pumpkinhead 2: The Demon Returns) 1994,  R)
22
Pumpkinhead: Ashes to Ashes 2006,  R)
23
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
24
Child's Play 1988,  R)
25
Child's Play 2 1990,  R)
26
Child's Play 3 1991,  R)
27
Seed Of Chucky 2004,  R)
28
Bride of Chucky 1998,  R)
29
Hellraiser 1987,  R)
30
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
31
Leprechaun 1993,  R)
32
Leprechaun 2 1994,  R)
33
Leprechaun 3 1995,  R)
34
Leprechaun 4 - In Space 1996,  R)
35
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
36
Halloween 1978,  R)
37
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
38
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
39
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
40
Halloween H2O 1998,  R)
41
Halloween - Resurrection 2002,  R)
42
Frequency 2000,  PG-13)
43
Batman 1989,  PG-13)
44
Batman Returns 1992,  PG-13)
45
Batman Forever 1995,  PG-13)
46
Batman Begins 2005,  PG-13)
47
Critters 1986,  PG-13)
48
Resident Evil 2002,  R)
49
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
50
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
51
Mean Girls 2004,  PG-13)
52
A Cinderella Story 2004,  PG)
53
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
54
Deep Blue Sea 1999,  R)
55
Lake Placid 1999,  R)
56
The Tripper 2007,  R)
57
The Blair Witch Project 1999,  R)
58
Jurassic Park 1993,  PG-13)
59
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
60
Saw 2004,  R)
61
Saw II 2005,  R)
62
Saw III 2006,  R)
63
Saw IV 2007,  R)
64
Porky's 1981,  R)
65
I Saw What You Did 1965,  Unrated)
66
The Amityville Horror 2005,  R)
67
Night of the Living Dead 1968,  R)
68
Dawn of the Dead 1978,  R)
69
Dawn of the Dead 2004,  R)
70
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
71
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
72
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
73
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
74
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
75
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
76
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
77
Fire in the Sky 1993,  PG-13)
78
Predator 1987,  R)
79
Predator 2 1990,  R)
80
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
81
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
82
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
83
I Know My First Name Is Steven (The Missing Years) 1989,  Unrated)
84
I Am Sam 2001,  PG-13)
85
The Karate Kid 1984,  PG)
86
Dolls 1987,  R)
Dolls
One of the creepiest, best campy horror films of the '80s.
87
Ghost Story 1981,  R)
88
The Phantom of the Opera 1989,  R)
89
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
90
Phantom of the Opera 1943,  Unrated)
91
Willow 1988,  PG)
92
Labyrinth 1986,  PG)
93
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
94
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
95
P.U.L.S.E. Live at Earls Court 20.10.94, London (Pink Floyd: Pulse) 2006,  Unrated)
96
The Hunger 2005,  R)
97
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
98
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars (Bowie '73 with the Spiders from Mars) 2003,  PG)
99
Merry Christmas, Mr. Lawrence 1983,  R)
100
The Producers 2005,  PG-13)
101
Spaceballs 1987,  PG)
102
The Neverending Story 1984,  PG)
103
The Dark Crystal 1982,  PG)
104
Elizabeth I 2006,  Unrated)
105
Interview with the Vampire 1994,  R)
106
Queen of the Damned 2002,  R)
107
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
108
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
109
Out to Sea 1997,  PG-13)
110
Go 1999,  R)
111
Gremlins 1984,  PG)
112
Gremlins 2: The New Batch 1990,  PG-13)
113
Silent Hill 2006,  R)
114
House on Haunted Hill 1999,  R)
115
Poltergeist 1982,  PG)
116
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
117
Fifteen and Pregnant 1998,  Unrated)
118
Saved! 2003,  PG-13)
119
Home Alone 1990,  PG)
120
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
121
The Hobbit 1978,  Unrated)
122
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
123
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
124
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
125
True Lies 1994,  R)
126
A Fish Called Wanda 1988,  R)
127
Rat Race 2001,  PG-13)
128
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
129
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
130
Waiting 2005,  R)
131
Just Friends 2005,  PG-13)
132
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
133
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
134
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
135
Pet Sematary 1989,  R)
136
X-Men 2000,  PG-13)
137
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
138
Men in Black 1997,  PG-13)
139
The Mangler 1995,  R)
140
The People Under The Stairs 1991,  R)
141
Sphere 1998,  PG-13)
142
Patch Adams 1998,  PG-13)
143
Purple People Eater 1988,  PG)
144
Sin City 2005,  R)
145
1776 1972,  PG)
146
Down to You 2000,  PG-13)
147
Heartbreakers 2001,  PG-13)
148
Richard III 1995,  R)
149
Gods and Monsters 1998,  R)
150
Masters of the Universe 1987,  PG)
151
The Garbage Pail Kids Movie 1987,  PG)
152
Scream 1996,  R)
153
Scream 2 1997,  R)
154
Scream 3 2000,  R)
155
Scary Movie 2000,  R)
156
Scary Movie 2 2001,  R)
157
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
158
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
159
American Pie 1999,  R)
160
American Pie 2 2001,  R)
161
American Wedding 2003,  R)
162
54 1998,  R)
163
Cruel Intentions 1999,  R)
164
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
165
The Return 2006,  PG-13)
166
Final Destination 2000,  R)
167
Final Destination 2 2003,  R)
168
Final Destination 3 2006,  R)
169
Bio-Dome 1996,  PG-13)
170
Freaky Friday 2003,  PG)
171
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
172
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
173
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
174
Infested (Ticks) 1993,  R)
175
Slither 2006,  R)
176
Wrong Turn 2003,  R)
177
Mr. Wrong 1996,  PG-13)
178
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
179
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
180
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
181
Back to the Future 1985,  PG)
182
Back to the Future Part II 1989,  PG)
183
Back to the Future Part III 1990,  PG)
184
The Birdcage 1996,  R)
185
Sister Act 1992,  PG)
186
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
187
The Howling 1981,  R)
188
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
189
Starship Troopers 1997,  R)
190
The Abyss 1989,  PG-13)
191
The Thing 1982,  R)
192
The Fog 2005,  PG-13)
193
Ghost Ship 2002,  R)
194
Troll 1985,  PG-13)
195
Puppet Master 1989,  R)
196
Lost in Space 1998,  PG-13)
197
Feast 2006,  R)
198
Camelot 1967,  G)
199
First Knight 1995,  PG-13)
200
Braveheart 1995,  R)
201
An American Werewolf in London 1981,  R)
202
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
203
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
204
Alien 1979,  R)
205
Elvis: Aloha from Hawaii 2004,  Unrated)
206
Elvis on Tour 1972,  G)
207
Elvis: That's the Way It Is 1999,  PG)
208
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
209
Hell Night 1981,  R)
210
The Exorcist 1973,  R)
211
Howard the Duck 1986,  PG)
212
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
213
The Santa Clause 1994,  PG)
214
Happy Feet 2006,  PG)
215
The Elephant Man 1980,  PG)
216
Uncle Buck 1989,  PG)
217
Heartbreak Hotel 1988,  PG-13)
218
Elvis Has Left the Building 2004,  PG-13)
219
Stargate 1994,  PG-13)
220
The Shining 1980,  R)
221
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
222
A Bug's Life 1998,  G)
223
Over the Hedge 2006,  PG)
224
Finding Nemo 2003,  G)
225
Dog Day Afternoon 1975,  R)
226
Candyman 1992,  R)
227
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
Close Encounters of the Third Kind
Classic alien movie.
228
The Arrival 1996,  PG-13)
229
The Second Arrival 1998,  R)
230
Legend 1986,  PG)
Legend
Dark Fantasy at it's finest.
231
Santa Claus - The Movie 1985,  PG)
232
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) 1990,  R)
233
Last Action Hero 1993,  PG-13)
234
The Terminator 1984,  R)
235
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
236
Ghoulies 1985,  PG-13)
237
Ghoulies II 1987,  PG-13)
238
Phantoms 1998,  R)
239
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
You'll laugh...you'll cry...this is a glam-rock musical ala "Rocky Horror Show" but more...serious.
240
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
241
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
242
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
243
Conspiracy Theory 1997,  R)
244
Without A Paddle 2004,  PG-13)
245
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
246
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
247
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
248
Tales from the Darkside: The Movie 1990,  R)
249
StrangeLand 1998,  R)
250
Campfire Tales 1997,  R)
251
Dr. Giggles 1992,  R)
252
The Saint 1997,  PG-13)
253
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
AWESOME movie!
254
Sarah Silverman: Jesus Is Magic 2005,  R)
255
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
256
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
257
Wishmaster 2: Evil Never Dies 1999,  R)
258
Jeepers Creepers 2001,  R)
259
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
260
Shakespeare in Love 1998,  R)
261
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
262
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
263
The Clown at Midnight 1998,  R)
264
Watchers 1988,  R)
265
Armageddon 1998,  PG-13)
266
Warlock 1988,  R)
267
Warlock: The Armageddon 1993,  R)
268
Tale Of A Vampire 1992,  R)
269
Arachnophobia 1990,  PG-13)
270
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
271
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
272
Disturbing Behavior 1998,  R)
273
The Jewel of the Nile 1985,  PG)
274
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
275
Captain Ron 1992,  PG-13)
276
One Good Cop 1991,  R)
277
Multiplicity 1996,  PG-13)
278
American Beauty 1999,  R)
279
Shrek 2001,  PG)
280
Hoodwinked 2006,  PG)
281
Ella Enchanted 2004,  PG)
282
The Enchanted Journey 1984,  Unrated)
283
Once Upon a Forest 1993,  G)
284
The Secret Garden 1993,  PG)
285
The Secret of NIMH 1982,  G)
286
Practical Magic 1998,  PG-13)
287
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
288
The Edge 1997,  R)
289
My Dog Skip 1999,  PG)
290
Hostel 2006,  R)
291
Black Christmas 2006,  R)
292
Psycho 1960,  R)
293
Road Trip 2000,  R)
294
Eurotrip 2004,  R)
295
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
296
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
297
Independence Day 1996,  PG-13)
298
Death to Smoochy 2002,  R)
299
A Christmas Story 1983,  PG)
300
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
301
Muppet Treasure Island 1996,  G)
302
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
303
Congo 1995,  PG-13)
304
Blast from the Past 1999,  PG-13)
305
Encino Man 1992,  PG)
306
The Goonies 1985,  PG)
307
The Mummy 1999,  PG-13)
308
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
309
The Scorpion King 2002,  PG-13)
310
Saving Private Ryan 1998,  R)
311
G.I. Jane 1997,  R)
312
Ghost 1990,  PG-13)
313
Ghostbusters 1984,  PG)
314
Ghostbusters 2 1989,  PG)
315
Panic Room 2002,  R)
316
Dracula 1931,  Unrated)
317
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
318
Salem's Lot 1979,  PG)
319
The Monster Squad 1987,  PG-13)
320
The Truman Show 1998,  PG)
321
Saturday the 14th 1981,  PG)
322
Wild Things 1998,  R)
323
Stir of Echoes 1999,  R)
324
Darkness Falls 2003,  PG-13)
325
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
326
Needful Things 1993,  R)
327
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
328
Orange County 2002,  PG-13)
329
Mighty Joe Young 1998,  PG)
330
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
331
King Kong 2005,  PG-13)
332
The Green Mile 1999,  R)
333
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
334
Misery 1990,  R)
335
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
336
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
337
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
338
Popeye 1980,  PG)
339
Hook 1991,  PG)
340
Peter Pan 1953,  G)
341
Benji 1974,  G)
342
Stephen King's It 1990,  Unrated)
343
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
344
Only the Lonely 1991,  PG-13)
345
Total Recall 1990,  R)
346
Cool Runnings 1993,  PG)
347
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
348
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
349
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
350
Beverly Hills Cop 1984,  R)
351
The Sandlot 1993,  PG)
352
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
353
The Frighteners 1996,  R)
354
Sleeping Beauty 1959,  G)
355
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
356
The Little Mermaid 1989,  G)
357
Dumbo 1941,  G)
358
Along Came a Spider 2001,  R)
359
The Bone Collector 1999,  R)
360
Erin Brockovich 2000,  R)
361
Wedding Crashers 2005,  R)
362
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
363
Pretty Woman 1990,  R)
364
Darby O'Gill and the Little People 1959,  G)
365
Finian's Rainbow 1968,  G)
366
Annie Get Your Gun 1950,  Unrated)
367
The Wind in the Willows (Mr. Toad's Wild Ride) 1996,  PG)
368
Oklahoma! 1955,  G)
369
West Side Story 1961,  PG)
370
Bewitched 2005,  PG-13)
371
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
372
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
373
Abandon 2002,  PG-13)
374
She's All That 1999,  PG-13)
375
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
376
Lady and the Tramp 1955,  G)
377
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
378
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
379
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
380
All Dogs Go To Heaven 1989,  G)
381
The Wizard of Oz 1939,  G)
382
What About Bob? 1991,  PG)
383
Mary Poppins 1964,  G)
384
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
385
Aladdin 1992,  G)
386
Arthur 1977,  PG)
387
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
388
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
389
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
390
The Grotesque (Gentlemen Don't Eat Poets) (Grave Indiscretion) 1995,  R)
The Grotesque (Gentlemen Don't Eat Poets) (Grave Indiscretion)
You get to see Sting's naked ass in this movie...
391
Ladybugs 1992,  PG-13)
392
Kickboxer 1989,  R)
393
Urban Legend 1998,  R)
394
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
395
Urban Legends: Final Cut 2000,  R)
396
Dracula 2000 2000,  R)
397
Young Frankenstein 1974,  PG)
398
Clue 1985,  PG)
Clue
I never get tired of this movie!
399
Rush Hour 1998,  PG-13)
400
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
401
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
402
French Kiss 1995,  PG-13)
403
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
404
You've Got Mail 1998,  PG)
405
When a Stranger Calls 1979,  R)
When a Stranger Calls
BORING!!! I thought this was supposed to be scary...
406
Thriller 1983,  Unrated)
407
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
408
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
409
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
I'll Always Know What You Did Last Summer
In no way does this movie live up to the previous two in the series. Disappointing..
410
Radio Flyer 1992,  PG-13)
411
Here On Earth 2000,  PG-13)
412
Enemy of the State 1998,  R)
413
Hitch 2005,  PG-13)
414
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
415
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
416
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
417
The Witches of Eastwick 1987,  R)
418
Anger Management 2003,  PG-13)
419
A Few Good Men 1992,  R)
420
Splash 1984,  PG)
421
The Mask 1994,  PG-13)
422
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
423
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
424
Robin Hood 1973,  G)
425
Cape Fear 1962,  Unrated)
426
The Birds 1963,  PG-13)
427
Van Helsing 2004,  PG-13)
428
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
429
The Sweetest Thing 2002,  R)
430
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
431
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
432
200 Cigarettes 1999,  R)
433
City Slickers 1991,  PG-13)
434
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold 1994,  PG-13)
435
The Rules of Attraction 2002,  R)
436
Analyze This 1999,  R)
437
Analyze That 2002,  R)
438
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
439
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
440
The Out-Of-Towners 1999,  PG-13)
441
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
442
Overboard 1987,  PG)
443
The Banger Sisters 2002,  R)
444
Beetlejuice 1988,  PG)
445
The Running Man 1987,  R)
446
Single White Female 1992,  R)
447
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
448
Monkey Shines: An Experiment In Fear 1988,  R)
449
Waking Ned Devine 1998,  PG)
450
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
451
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
452
Forrest Gump 1994,  PG-13)
453
Hope Floats 1998,  PG-13)
454
Beauty and the Beast 1992,  G)
455
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1957,  Unrated)
456
Cinderella 1950,  G)
457
Unforgiven 1992,  R)
458
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
459
Space Cowboys 2000,  PG-13)
460
Sorority Boys 2002,  R)
461
House (Ding Dong, You're Dead) 1986,  R)
462
Turner and Hooch 1989,  PG)
463
Cast Away 2000,  PG-13)
464
The Money Pit 1986,  PG)
465
The 'Burbs 1989,  PG)
466
Toy Story 1995,  G)
467
Toy Story 2 1999,  G)
468
Big 1988,  PG)
469
Bad Boys 1995,  R)
470
Twins 1988,  PG)
471
James and the Giant Peach 1996,  PG)
472
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
473
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
474
Lethal Weapon 1987,  R)
475
Lethal Weapon 2 1989,  R)
476
Lethal Weapon 3 1992,  R)
477
Lethal Weapon 4 1998,  R)
478
Big Trouble 2002,  PG-13)
479
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
480
Who's Harry Crumb? 1989,  PG-13)
481
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
482
Space Jam 1996,  PG)
483
Me, Myself & Irene 2000,  R)
484
Liar Liar 1997,  PG-13)
485
The Cable Guy 1996,  PG-13)
486
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
487
Demonic Toys (Dangerous Toys) 1991,  R)
488
Toys 1992,  PG-13)
Toys
One of the less popular of Robin Williams' films. This one is not to be missed.
489
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
490
The Flight of Dragons 1982,  Unrated)
The Flight of Dragons
Great animated fantasy movie, featuring the voices of John Ritter and James Earl Jones. This was a huge part of my childhood.
491
Flight of the Navigator 1986,  PG)
492
Howling V: The Rebirth 1989,  R)
493
Cujo 1983,  R)
494
Christine 1983,  R)
495
The Haunting 1999,  PG-13)
496
Dead Poets Society 1989,  PG)
497
The Break-Up 2006,  PG-13)
498
Man of the House 1995,  PG)
499
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
500
Troll 2 1990,  PG-13)
Troll 2
Acting class probably cost more than it took to make this movie...which is why NO ONE in it went!
501
Click 2006,  PG-13)
502
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
503
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
504
Batman & Robin 1997,  PG-13)
505
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
506
Batman: The Movie 1966,  PG)
507
The Rugrats Movie 1998,  G)
508
Date Movie 2006,  PG-13)
509
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
510
Signs 2002,  PG-13)
511
Mulan 1998,  G)
512
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
513
Hanging Up 2000,  PG-13)
514
The Odd Couple 1968,  G)
515
The Odd Couple II 1998,  PG-13)
516
Good Will Hunting 1997,  R)
517
Summer Catch 2001,  PG-13)
518
Jacob's Ladder 1990,  R)
519
The Good Son 1993,  R)
520
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
521
Leprechaun in the Hood 2000,  R)
522
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
523
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
524
The Polar Express 2004,  G)
525
Turistas (Paradise Lost) 2006,  R)
526
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
527
Office Space 1999,  R)
528
Halloween 2007,  R)
529
The Hills Have Eyes 2006,  R)
530
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
531
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
532
Spider-Man 2002,  PG-13)
533
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
534
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
535
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
536
30 Days of Night 2007,  R)
537
The Dark Knight 2008,  PG-13)
538
The Funhouse (Carnival of Terror) 1981,  R)
539
Juno 2007,  PG-13)
540
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
541
Wayne's World 1992,  PG-13)
542
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
543
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 2006,  R)
544
The Last Mimzy 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments