My Favorite Movies
| sowyfeil's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 3 |
Shooter 2007, R) |
|
| 4 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 5 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 6 |
Dumbo 1941, G) |
|
| 7 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 8 |
Snow White and the Seven Dwarfs 1937, G) |
|
| 9 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 10 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 11 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 12 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 13 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 15 |
Alien 1979, R) |
|
| 16 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 17 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 18 |
Flightplan 2005, PG-13) |
|
| 19 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 20 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 21 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 22 |
Stuart Little 1999, PG) |
|
| 23 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 24 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 25 |
A Better Tomorrow II 1988, Unrated) |
|
| 26 |
Crocodile Dundee II 1988, PG) |
|
| 27 |
Stephen King's It 1990, Unrated) |
|
| 28 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 29 |
Backdraft 1991, R) |
|
| 30 |
Shanghai Noon 2000, PG-13) |






























