Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  soundjc's Rating My Rating
1
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
one of the very good ones
2
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower)
great movie, one of the most expensive asian movie ever made so far...great director, great actors...
3
The Firm 1993,  R)
The Firm
good movie and good script, also good story
4
Runaway Jury 2003,  PG-13)
5
Spider-Man 2002,  PG-13)
6
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
wonderful
8
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
fun and good
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
10
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
12
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
16
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
one of the very great, very nice, and funny ones; good for everyone...
17
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
18
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
1 of my fav
19
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
1 of my childhood fav
20
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
pretty gut...
21
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
nice and gut
22
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
funny
23
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
good and funny
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
25
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
a must see for everyone
26
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
pretty damn great

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments