My Favorite Movies


  Soulsauce's Rating My Rating
1
Damage 1992,  R)
Damage
Obsession run amok! Sacrifices everything including his soul.
2
Finding Forrester 2000,  PG-13)
3
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
4
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Really good
5
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
Before seeing this movie, I couldn't stand Adam Sandler the actor. He should have gotten an Oscar for his portrayal in this movie!
6
Black Snake Moan 2007,  R)
Black Snake Moan
Cristina Ricci outdid herself in this piece of southern angst.
7
The Black Dahlia 2006,  R)
8
Knocked Up 2007,  R)
9
7 Up! 1963,  Unrated)
7 Up!
classic guy flick
10
The Englishman Who Went up a Hill But Came Down A Mountain 1995,  PG)
11
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
It's about commitment. Can you stand to do for self what you have done to escape with others? Hard lesson learned.
12
The Breakfast Club 1985,  R)
13
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
Robert Mitchum is so sinister and laughable once you know the hints.
14
The Witches of Eastwick 1987,  R)
15
The Witches 1990,  PG)
16
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
Our immigration policies today and yet we still see the odd man or woman out.
17
She Done Him Wrong 1933,  Unrated)
18
Wuthering Heights 1992,  PG)
19
Wuthering Heights 1939,  G)
Wuthering Heights
Deep
20
The English Patient 1996,  R)
21
Ray 2004,  PG-13)
22
Sayonara 1957,  Unrated)
Sayonara
Before its time
23
The Scalphunters 1968,  Unrated)
The Scalphunters
Before it's time and still profound today
24
Hombre 1967,  Unrated)
Hombre
Before it's time and still profound today
25
Paint Your Wagon 1969,  PG-13)
Paint Your Wagon
Before it's time and still profound today
26
My Man Godfrey 1936,  Unrated)
27
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1941,  Unrated)
28
Elmer Gantry 1960,  Unrated)
29
Trapeze 1956,  Unrated)
30
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
Truly about the definition of honor and truth.
31
Joni Mitchell - Woman of Heart and Mind: A Life Story 2003,  Unrated)
32
Woman of the Year 1942,  Unrated)
33
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
34
The French Lieutenant's Woman 1981,  R)
35
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) 1994,  Unrated)
36
The List of Adrian Messenger 1963,  Unrated)
The List of Adrian Messenger
Cunning
37
Lolita 1997,  R)
38
Fatal Attraction 1987,  R)
Fatal Attraction
Cost of Adultery, payback!
39
Woman of Straw 1964,  Unrated)
40
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
41
Bedazzled 1968,  PG-13)
42
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
43
Spook Who Sat By the Door 1973,  PG)
44
The Hound of the Baskervilles 1978,  Unrated)
45
Shadowboxer 2005,  R)
46
Greenfingers 2000,  R)
47
The Hawk 1992,  R)
48
The Sea Hawk 1940,  Unrated)
49
Losing Chase 1996,  R)
50
The Paper Chase 1973,  PG)
51
George Carlin: Life Is Worth Losing 2005,  Unrated)
52
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
53
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
The Importance of Being Earnest
Worth eery Penny
54
Being John Malkovich 1999,  R)
55
In My Country 2004,  R)
56
The Widow of Saint-Pierre (The Widow of St. Pierre) (La veuve de Saint-Pierre) 2000,  R)
57
On the Waterfront 1954,  Unrated)
58
Gosford Park 2001,  R)
59
Gorky Park 1983,  R)
60
Rendez-vous 1985,  R)
61
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Juliette was delicious and I would have befriended Judi too!
62
Notes on a Scandal 2006,  R)
Notes on a Scandal
Loved It!
63
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Very Good and one heck of a ride
64
Denis Leary: Lock 'N Load 1997,  Unrated)
65
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
66
A Tale of Two Cities 1935,  Unrated)
67
Mrs. Henderson Presents 2005,  R)
Mrs. Henderson Presents
Loved it
68
The Roman Spring of Mrs. Stone 1961,  Unrated)
69
Mrs. Brown 1997,  PG)
Mrs. Brown
Fell in Love with Her with this role. Excellent actress beyond the wildest dreams of my understanding. Connelly , did excellent as well. His understanding gave me the bullets to fall as hard as I did watching this!
70
Repulsion 1965,  Unrated)
71
Time Regained 1999,  Unrated)
72
The Time Machine 2002,  PG-13)
73
Somewhere in Time 1980,  PG)
74
The Hunger 2005,  R)
75
Belle de jour 2002,  R)
Belle de jour
Catherine Deneurve
76
The Way of All Flesh 1927,  Unrated)
77
Invitation to a Gunfighter 1964,  Unrated)
Invitation to a Gunfighter
Still ahead of it's time
78
Tombstone 1993,  R)
79
Gunfight at the O.K. Corral 1957,  Unrated)
80
A Room With A View 1986,  PG)
81
The Parallax View 1974,  R)
82
84 Charing Cross Road 1987,  PG)
83
Spartacus 2004,  Unrated)
84
8 Women ,  R)
85
Ladies in Lavender 2005,  PG-13)
Ladies in Lavender
Felt the need to be with her if I had his young role in real life. I would have stepped to the plate , for sure.
86
The Lavender Hill Mob 1951,  Unrated)
87
Peabo Bryson Live in Concert:Ladies 2005,  Unrated)
88
Murders in the Rue Morgue 1932,  Unrated)
89
13 Rue Madeleine 1946,  Unrated)
90
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
91
What a Way to Go 2005,  Unrated)
92
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
93
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
94
Things to Do in Denver When You're Dead 1995,  R)
95
Paris When It Sizzles 1964,  Unrated)
96
Strangers When We Meet 1960,  Unrated)
Strangers When We Meet
Kim Novak
97
When Harry Met Sally 1989,  R)
98
The Hot Rock 1972,  PG)
99
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
100
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
101
The Long, Hot Summer 1958,  Unrated)
102
You Can't Cheat an Honest Man 1939,  Unrated)
103
A Midsummer Night's Sex Comedy 1982,  PG)
104
Moby Dick 1956,  Unrated)
105
The Hunt for Red October 1990,  PG)
106
Caligula 1979,  R)
107
The Roman Spring of Mrs. Stone 2003,  R)
The Roman Spring of Mrs. Stone
Helen Mirren
108
The Visitor 2008,  PG-13)
The Visitor
Oddly enough I enjoyed this movie. Actually, it breathed life even though the sadness brought out the real dignity of one's outlook on the life they thought would give them peace.
109
Ned Kelly 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments