My Favorite Movies
| SoulLessCurry's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13)
**Full of spoilers and junk! ** |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 6 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 7 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 9 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 10 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 11 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 12 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 13 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 15 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 16 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 17 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 18 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 20 |
The River Wild 1994, PG-13)
Meryl streep was simply WOW in this movie I think this movie made me appreciate her more as an actress !!! coming to storyline I swear i would hav runaway with kevin if he had made a pass at me lol . and at water rafting oh so fun just watching it :) i felt like i was at her place and rafting .good storyline matched with perfect acting made this movie a must watch every year for me lol |
|
| 21 |
Shaolin Soccer 2001, PG-13)
It was amazing actually one of the best comedies I have seen and I literally spit out coke watching it !!! Everyone sees kungfu fights and stuff but its use playing football is simply WOW.Its about friendship turned into temwork which leads them towards winning fame glory stuff but the best part is How stephen chow brings all the charater together builds up the team and fights with them to win it!!! Now zhao wei is a beautiful actress nodoubt but her acting speaks for herself .You will love the special effects and how each character speaks for itself . I am glad I gave it a try and watched it otherwise I would have missed the best football comedy ever made... |
|
| 22 |
Mozart and the Whale 2005, PG-13)
Its a beautiful story on relationship between autistic couple . The simplicity and versatalityof actors made this movie a worthwatch . there is nothing glamorous about it except the actress lol but the child like innocence of her makes her my fav . First time i hav seen both the actors n they r completely superb !!! |
|
| 23 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 24 |
Armageddon 1998, PG-13)
Alright now I am writing this just to tell some people that there ratings r delusional !!! I think the actors did a more then good job oh my personal fav was steve buschami and owen wilson i wished owen would hav stayed till end but in his short span he made me laugh loads and his absence was filled by steve . then comes the lead actors part I think bruce willis was same as 5th element nothing new but manged to steal my tears with her relationship with daughter thing aww it really was emotional crying again for the same scene twice XD bob's role was alright really dunno y he took this movie in first place and ben affleck sorry i was interested in watching other actors so he was okish by me...But in the end this movie deserved some good rating people!!! |
























