Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  soul3dout's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
this movie tops my all time fav chart. bein a mel gibson fan, its a gr8 watch 4 me. u get 2 c him at his peak as an actor. there arent many powerful performances like this. a collection of passion, rage, determination, perseverance has been potrayed by gibson. y he didnt get an oscar 4 best actor is beyond me.
2
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
mustve seen this film atleast 2000 times....honest
3
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
u no i saw this movie 4 da 1st time abt 2 years back. i was so moved by it dat i saw it again dat same day. havent had da strength 2 watch it again. believe me when i tell u this movie hasnt lost its freshness. cant help u if ure totally against black n white though. one thing is 4 sure, a masterpiece like this cannot b remade.
4
Rocky 1976,  PG)
Rocky
a film very close 2 my heart. it showcases da sensitivities n fears of a tough character with alota depth n feeling. a true masterpiece.
5
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
i have yet 2 see a movie dat attracts me 2 da "dark side" as this one. i place hopkins performance in this movie right next 2 pacinos in scent of a woman. a powerful, seductive act by anthony hopkins n a well rounded performance by jodie foster makes this film a must watch.
6
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
its like an animal has been unleashed 2 his full fury n might...ive neva seen such a powerful performance b4. im a big deniro fan as well but i dont think even on his best day cud he beat pacino in this movie
7
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
in my opinion, one of da all time classic romantic movies. yes, adam sandler pulls off a gr8 romance along with drew barrymore. this is one of those movies which will neva feel old. an out n out feel good film.
8
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
this movie personifies a lovesory that every1 yearns. im at a total loss of words when i try 2 describe this movie. it by far beats all the romantic movies i've seen. a sensitive movie made to touch the audience at a deep personal level.
9
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
The Thomas Crown Affair
oooh plz much much much better than da original...saw da original after watchin this...almost puked even though it features steve mcqueen. pierce brosnan gives a stylish performance as always and renne russo matches his granduer in this cat and mouse movie.
10
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
where do i start abt this movie? i mean its a fairy tale from the start. a passionate romantic account of a hooker fallin in love with a rich guy who went 2 distance 2 prove to her dat he was da guy of her dreams. believe me when i tell u, it is this type of a movie that indulges romantics like myslef
11
Before Sunrise 1995,  R)
12
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
if ure lookin 2 restore ur faith in love then uve got the right movie. a special treat for suckers of romance like meself
13
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
A wicked film. Cant think of a better word to describe it. Gals get 2 c pitt take off his shirt n the rest get 2 c him at his full potential as an actor. a very different movie n entertainin as hell
14
Spy Game 2001,  R)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
a total non-stop adventure from the word "go". johnny depp gives a surprisingly amazing performance. i didnt no this guy was capable of such an act. a must watch movie. looking very much forward 2 its sequel.
16
Bad Boys 1995,  R)
17
Havana 1990,  R)
18
Heat 1995,  R)
Heat
oooh man it doesnt get ne bigger than this...argueably the 2 best actors in da world square off against each other. though da film is slow, its worth watchin deniro n pacino square off
19
Serendipity 2001,  PG-13)
20
The Crow 1994,  R)
21
Saw 2004,  R)
22
Great Expectations 1998,  R)
23
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
24
Legends of the Fall 1994,  R)
25
Tin Cup 1996,  R)
26
Lethal Weapon 1987,  R)
27
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
I dont exactly no how 2 describe this movie. its twists n turns tend 2 challenge ur concentration n 2 tell u da truth even i lost it durin da film but somehow i continued 2 watch it n da climax just blew me out of my seat. though its strictly a one timer but a gr8 watch.
28
The Lion King 1994,  G)
29
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
30
One Fine Day 1996,  PG)
31
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
32
Someone Like You 2001,  PG-13)
Someone Like You
i mustve seen this movie atleast ten times. its a very reak movie abt a woman who goes paranoid after bein dumped. with a few heart felt moments, this movie rank way above an avg romantic movie in my opinion.
33
The Matrix 1999,  R)
34
The Shawshank Redemption 1994,  R)
35
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
36
Man on Fire 2004,  R)
37
Queen of the Damned 2002,  R)
38
The American President 1995,  PG-13)
39
Maverick 1994,  PG)
40
Finding Nemo 2003,  G)
41
Solaris 2002,  PG-13)
Solaris
this movie is perhaps one of the first few indications of clooney's true acting skill. the gloomy feel of the movie just adds to the intrigue of the script. the movie compels you to think about wat if you're given a 2nd chance...wud u take it??? loved the idea...loved the movie.
42
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
u no ive neva seen a king kong movie b4. i had heard dat peter jackson decided 2 remake this film cuz da original kingo kong was da movie dat inspired him 2 becum a director. i saw just wat had inspired him although ive decided neva 2 watch it again :'( its a real heart breaker. the character-development n special effects r tremendous, sumthin which was expected out of a peter jackson flick plus theres this subtle sensitivity which was da central theme of da movie in my view: an animals unconditional love 4 sum1 very different from him.
43
Crimson Tide 1995,  R)
44
The King and I 1956,  G)
45
The Departed 2006,  R)
The Departed
although strictly a one timer, but a gr8 watch. everyone has performed at da top of their game.
46
What Women Want 2000,  PG-13)
47
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
mandy moore pulls a surprisingly sensitive performance. though a heart breaking movie in the end, it has its moments of enchantment. i dont think i hav wat it takes to watch it again but i recommend this movie to all the romanctic movie fans
48
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
49
Conspiracy Theory 1997,  R)
50
Wyatt Earp 1994,  PG-13)
51
Out of Sight 1998,  R)
52
Desperado 1995,  R)
53
Big Fish 2004,  PG-13)
54
Payback 1999,  R)
55
Cashback 2006,  R)
56
Forrest Gump 1994,  PG-13)
57
Transformers 2007,  PG-13)
58
Independence Day 1996,  PG-13)
59
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
60
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
well i dont no abt wat da synopsis says....its a fun ride. a joy 2 watch
61
Cool Hand Luke 1967,  PG)
62
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
63
The Emperor's Club 2002,  PG-13)
64
Three to Tango 1999,  PG-13)
65
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
66
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
67
The Bodyguard 1992,  R)
68
The Game 1997,  R)
69
Face/Off 1997,  R)
70
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
71
The First Wives Club 1996,  PG)
72
Twister 1996,  PG-13)
73
Shrek 2001,  PG)
74
A Time to Kill 1996,  R)
75
The Human Stain 2003,  R)
76
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
77
In the Line of Fire 1993,  R)
78
Dance with Me 1998,  PG)
Dance with Me
recently saw it for da 1st time. it was alot better than all da dance movies ive seen so far. perhaps take da lead compares 2 it. da dances r amazing n vanessa williams is well...wat can i say :D
79
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
80
The Mask 1994,  PG-13)
81
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
a true classic...
..unargueably one of the best westerns ever
82
TiMER 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments