My Favorite Movies


  sorullo2's Rating My Rating
1
25th Hour 2003,  R)
25th Hour
Best Movie Ever!
2
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
A Guide to Recognizing Your Saints
A new classic
3
The Departed 2006,  R)
The Departed
Scorsese Rules!
4
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
5
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
Probably, the best comedy ever!
6
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Flawless
7
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
ground breaking
8
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
Cinematographic language at it's best
9
Fargo 1996,  R)
Fargo
Coen brothers' best film yet
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This is by far, the best superhero movie ever. The executive who thought Nolan would reignite a whole superhero era, should be put on a pedestal. I'm starting to consider Esquire's enquire: Is Christopher Nolan the best director alive?
11
Sunshine 2007,  R)
Sunshine
Danny Boyle is a genius, the script is amazing!
12
Garden State 2004,  R)
13
The Usual Suspects 1995,  R)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Amazing, one of my faves
15
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
16
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) 2002,  R)
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol)
Really moving. Excellent performances.
17
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
A Masterpiece
18
Dobermann 1997,  R)
Dobermann
Completely against french standars. Awesome movie.
19
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
20
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
21
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
Miike rules! incredible!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments