My Favorite Movies


  Sorciere43's Rating My Rating
1
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
2
Stephen King's It 1990,  Unrated)
3
1408 2007,  PG-13)
4
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
5
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
6
The Shining 1980,  R)
7
The Green Mile 1999,  R)
8
Dreamcatcher 2003,  R)
9
Secret Window 2004,  PG-13)
10
Salem's Lot 1979,  PG)
11
A Return to Salem's Lot 1987,  R)
12
The Shawshank Redemption 1994,  R)
13
Carrie 1976,  R)
14
Carrie 2002,  Unrated)
15
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
16
Stand by Me 1986,  R)
17
Misery 1990,  R)
18
Dolores Claiborne 1995,  R)
19
Stephen King's Desperation 2006,  R)
20
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
21
Creepshow 1982,  R)
22
Creepshow 2 1987,  R)
23
Pet Sematary 1989,  R)
24
Sleepwalkers 1992,  R)
25
The Mangler 1995,  R)
26
Sometimes They Come Back 1991,  R)
27
Sometimes They Come Back... Again 1996,  R)
28
Sometimes They Come Back for More 1998,  R)
29
The Tommyknockers 1993,  R)
30
Children of the Corn 1984,  R)
31
Graveyard Shift 1990,  R)
32
Golden Years ,  Unrated)
33
Maximum Overdrive 1986,  R)
34
The Illusionist 2006,  PG-13)
35
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
36
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
37
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
38
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
39
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
41
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
43
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
44
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
45
Saw 2004,  R)
46
Saw II 2005,  R)
47
Saw III 2006,  R)
48
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
49
Quicksilver Highway 1997,  Unrated)
50
The Boogeyman (Stephen King's The Boogeyman) 1982,  Unrated)
51
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
52
The Mist 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments