Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  soquend78's Rating My Rating
1
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
WOW was this a surprise funny ass movie that is in my collection of greatest movies ever!
2
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
I guess I love being in love in a movie...classic chick flick!
3
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
I don't know what it is about this movie, but I love it!
4
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
I love this movie since I was a kid!!
5
While You Were Sleeping 1995,  PG)
6
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
Haunted Honeymoon
I remember flipping the channel as a kid & coming across this movie that is now a classic in my book!
7
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
OMG what a classic.......if you have not seen this movie, what rock have you been hiding under?!?!?
8
Baby Boom 1987,  PG)
Baby Boom
I love this movie because she is a strong & independant woman who can have it all!
9
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
This is a classic, with a legand that will always be remembered
10
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
What can I say...FUNNY FUNNY FUNNY
11
Overboard 1987,  PG)
Overboard
I love this movie w/the both of them
12
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
I always wondered if the paper boy ever got his money!!
13
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
No matter how many time I watch this darn movie I always cry at the funeral part!
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
The one that started the craze!
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Hello if it's Harry Potter I'm there!
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Ummm....you know me & Harry Potter!
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
OMG!! This one is so much better then the 4th movie. This one actually goes more by the book. The graphics in this movie was incredable! I can't wait to see it again on Friday in IMAX 3D....hehe..This is a must see for all Harry Potter freaks like me!!!
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
19
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
I never expected to love this movie as much as I do....you have to see this one!
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
My Fav out of all the Star Wars only 'cause of the ewoks!
21
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!) 1980,  G)
Bon Voyage, Charlie Brown (and Don't Come Back!)
Classic kids movie tradition that must be carried.
22
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
I like this one better then the first, 'cause in my opinion this one is funnier!
23
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
For now this is my Fav. Disney-Pixar movie.
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
The movie that started it all!
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
A great sequal....everyone has to see these movies at least once!
26
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
OMG this has been the best Pirates so far!! More humor, more action...it's a must see!
27
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
The Mummy Returns
This would be my Fav out of the 2.....this one is funnier then the first.
28
Where the Heart Is 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments