My Favorite Movies


  1. som1949
  2. steven

Give list a short description

  som1949's Rating My Rating
1
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
2
Citizen Kane 1941,  PG)
3
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
4
A Clockwork Orange 1971,  R)
5
Taxi Driver 1976,  R)
6
Bad Lieutenant 1992,  NC-17)
7
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) 1932,  Unrated)
8
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
Sin City 2005,  R)
11
Samurai Assassin 1965,  Unrated)
12
Enter the Dragon 1973,  R)
13
Crumb 1994,  R)
14
The Heroic Trio (Dung fong saam hap) 1992,  R)
15
Chinese Super Ninjas 1982,  R)
16
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
17
Pan's Labyrinth 2006,  R)
18
Scarface 1983,  R)
19
A Hard Day's Night 1964,  G)
20
Psycho 1960,  R)
21
House of 1000 Corpses 2002,  R)
22
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
23
Tom Jones 1963,  Unrated)
24
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
25
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
26
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
27
Pale Rider 1985,  R)
28
Dirty Harry 1971,  R)
29
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
30
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
31
The Thing 1982,  R)
32
The Big Sleep 1946,  PG)
33
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
34
Dillinger 2000,  Unrated)
35
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
36
Pulp Fiction 1994,  R)
37
Reservoir Dogs 1992,  R)
38
Yojimbo 1961,  Unrated)
39
Zatoichi Meets Yojimbo 1970,  Unrated)
40
Naked Lunch 1991,  R)
41
Coffy 1973,  R)
42
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
43
Stranger Than Paradise 1984,  R)
44
Le Samouraď (The Godson) 1967,  PG)
45
Beyond the Valley of the Dolls 1970,  NC-17)
46
Zombi 2 1979,  R)
47
Zombi 3 (Zombie Flesh Eaters 2) 1988,  R)
48
Braveheart 1995,  R)
49
Donnie Darko 2001,  R)
50
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
51
Spider-Man 2002,  PG-13)
52
Saw II 2005,  R)
53
Gladiator 2000,  R)
54
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
55
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
56
8 Mile 2002,  R)
57
The Ring 2002,  PG-13)
58
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
59
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
60
School of Rock 2003,  PG-13)
61
There's Something About Mary 1998,  R)
62
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
63
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
64
The Matrix 1999,  R)
65
Alien 1979,  R)
66
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
67
2001 Maniacs 2004,  R)
68
The Breed 2001,  R)
69
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
70
Jesus Camp 2006,  PG-13)
71
Ilsa: Absolute Power (Greta - Haus ohne Männer) (Greta the Torturer) (Ilsa, the Wicked Warden) (Greta, the Mad Butcher) (Greta, the Sadist) 1978,  R)
72
The House By The Cemetery (Quella villa accanto al cimitero) 1981,  R)
73
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
74
Cementerio del Terror (Cemetery of Terror) (Zombie Apocalypse) 1985,  R)
75
Death Weekend (The House by the Lake) 1976,  R)
76
Atlantic Records: The House That Ahmet Built 2007,  Unrated)
77
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
78
Apocalypse Domani (Cannibal Apocalypse) 1980,  R)
79
Cannibal Ferox 1981,  R)
80
Easy Rider 1969,  R)
81
Kamen Rider the Next 2007,  Unrated)
82
Kamen raidâ Zetto Ô (Kamen Rider ZO) (Masked Rider ZO) 1993,  Unrated)
83
Cabin Fever 2002,  R)
84
Kamen Raidâ: The First (Masked Rider: The First) 2005,  Unrated)
85
The Big Easy 1987,  R)
86
Five Easy Pieces 1970,  R)
87
Wild Style 1983,  R)
88
Truck Turner 1974,  R)
89
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
90
Shoot 'Em Up 2007,  R)
91
Hang 'em High 1968,  PG-13)
92
They Shoot Horses, Don't They? 1969,  PG)
93
Lady Snowblood 2 - Love Song of Vengeance (Shura-yuki-hime: Urami Renga) 1974,  R)
94
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
95
Lady Sings the Blues 1972,  R)
96
The Lady Vanishes 1938,  PG)
97
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro) (Shogun Assassin 5: Cold Road to Hell) 1974,  Unrated)
98
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (Shogun Assassin 4: Five Fistfuls of Gold) 1973,  Unrated)
99
Lone Wolf and Cub - Baby Cart to Hades (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma) (Shogun Assassin 2: Lightning Swords of Death) 1973,  R)
100
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) 1972,  Unrated)
101
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (Shogun Assassin) 1972,  Unrated)
102
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro) (Shogun Assassin 3: Slashing Blades of Carnage) 1972,  Unrated)
103
Wolf Creek 2004,  R)
104
Wolf 1994,  R)
105
The Wolf Man 1941,  Unrated)
106
Multiple Maniacs 1970,  NC-17)
107
Two Thousand Maniacs 1964,  Unrated)
108
Dolemite 2: The Human Tornado 1976,  R)
109
Night of the Living Dead 1968,  R)
110
Night of the Living Dead 1990,  R)
111
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
112
The Return of the Living Dead 1985,  R)
113
Mad Doctor of Blood Island (Grave Desires)(Tomb of the Living Dead) 1972,  Unrated)
114
Paura nella cittŕ dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
115
Non si deve profanare il sonno dei morti (Let Sleeping Corpses Lie) (Don't Open the Window) 1974,  R)
116
Batoru garu (Battle Girl) (Living Dead in Tokyo Bay) 1992,  Unrated)
117
Day of the Dead ,  Unrated)
118
Female Yakuza Tale - Inquisition and Torture 2005,  Unrated)
119
Female Trouble 1975,  NC-17)
120
Single White Female 1992,  R)
121
Female Prisoner #701 - Scorpion 1972,  Unrated)
122
Graveyard of Honor (Jingi no hakaba) (Death of Honor) 1975,  Unrated)
123
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) 1969,  PG)
124
Sweet Bird of Youth 1989,  R)
125
Re-Animator 1985,  R)
126
Metropolis 1927,  PG-13)
127
Videodrome 1983,  R)
128
Sex & Fury 1973,  R)
129
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film 2000,  R)
130
New Fist of Fury (Xin jing wu men) 1976,  PG)
131
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
132
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
133
Nashville 1975,  R)
134
Blood Simple 1984,  R)
135
La Novia Ensangrentada (The Blood Spattered Bride) (Blood Castle) 1972,  R)
136
Bananas 1971,  PG-13)
137
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
138
American Pimp 1999,  R)
139
The Legend of Red Dragon (Sekiryű no onna) 2006,  Unrated)
140
Lewis Black: Red, White & Screwed 2006,  Unrated)
141
Penn & Teller: Off the Deep End 2005,  Unrated)
142
Too Tough To Die: A Tribute To Johnny Ramone ,  Unrated)
143
The Evil Dead 1981,  R)
144
Evil Dead 2 1987,  R)
145
Army of Darkness 1993,  R)
146
Evil Dead Trap 1988,  Unrated)
147
Manhattan Baby (Evil Eye) (The Possessed) (Eye of the Evil Dead) 1982,  R)
148
Shao Lin jiang shi (Shaolin vs. Evil Dead) 2004,  Unrated)
149
Dawn of the Dead 1978,  R)
150
Dead Before Dawn 1993,  Unrated)
151
Shaun of the Dead 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments