Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  solshine7's Rating My Rating
1
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
It's a redemption story at its best.
2
Little Women 1994,  PG)
Little Women
This is a classic.
3
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003,  R)
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids
Excellent movie! This is what a documentary should be like.
4
Garden State 2004,  R)
Garden State
Zach Braff's directoral debut was refreshing and Natalie Portman shines.
5
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Excellent!
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
If only all movies could be this creative and refreshing! Kate Winslet should have won an Oscar for this role.
7
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
This will awaken the faith like a child in you.
8
Griffin & Phoenix 2006,  PG-13)
Griffin & Phoenix
A true emotional powerhouse!!! I cried. I laughed. I enjoyed every bit of dialogue and savored every unique scene of NYC. Amanda Peet and Dermot Mulroney gave two amazing performances. This movie gives me hope in several ways: about filmmaking, life and the power of a good story. It's definitely one of my new favorites.
9
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion
Love yourself and love others, and sometimes you gotta do it Madea's style. Gritball, anyone? And those wedding vows, utterly breath-taking!
10
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Spiderman is the king of the superhero movies!
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
It's an inspiring movie with an equally inspiring soundtrack.
12
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
Mozart and the Whale
This is Josh Harnett's best role!
13
Spin 2004,  PG-13)
Spin
This movie takes your heart to all the right places. It's exactly what a good story should be. Ryan Merriman and Paula Garces offer two strong performances alongside an extremely well put together cast. Spin will leave your spirit soaring in a big sky of hope, healing and redemption.
14
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
This is the best formal dance scene outside of Beauty and the Beast!
15
The Road Home (Wo de fu qin mu qin) 2000,  G)
The Road Home (Wo de fu qin mu qin)
Great things happen when Zhang Yimou and Ziyi Zhang unite together for a film. This one you can enjoy with the whole family.
16
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Can Wolverine be any cooler?
17
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Love is always bittersweet and visually stunning in a Zhang Yimou film!
18
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
This movie has permanently landed in my friends zone. It's laugh out loud funny!
19
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
You'll want the soundtrack for this.
20
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
All I can say is "whoa!"
21
Osama 2003,  PG-13)
Osama
It's beautiful, raw and you'll never look at Afghanistan in the same way.
22
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Jessica Alba can dance!!!
23
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
It's like Dirty Dancing...but twice the cool.
24
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Julie Stiles and Sean Patrick Thomas shine! If only all teen dance movies could be this good!
25
Love Story 1970,  PG)
Love Story
How can you not fall in love with this movie and its awesome soundtrack?
26
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I wish this would have came out when I was younger.
27
Underworld 2003,  R)
Underworld
Kate Beckinsale makes the best kick-butt vampire!
28
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
Love and basketball never looked so good! This movie is a winner from start to finish. If you've ever liked the boy (or girl) next door then this movie is for you! Sanaa Lathan and Omar Epps give great performances alongside a memorable sountrack and offer four strong quarters of heart-felt storytelling.
29
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
This is one sequel you can sink your teeth into and walk away satistified.
30
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
The Rundown (Welcome to the Jungle)
The Rock and Rosario Dawson in an action movie is just straight up fun.
31
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
One of the best movies ever!!
32
Frequency 2000,  PG-13)
Frequency
This movie made a Jim Caviezel fan out of me. It's a real heart-warming thriller.
33
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
One of the best movies ever! Jesus love is very real and extremely deep.
34
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
It's a real action packed emotional ride! You don't want to miss this one.
35
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Amazing!
36
Braveheart 1995,  R)
37
Gladiator 2000,  R)
38
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
I can watch this movie over and over again.
39
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
If only all movies were this powerful and inspirational. Will Smith was amazing in this.
40
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
Up Close & Personal
As a journalist, this is my kind of movie!!! It's one of the best bittersweert love story's out there and Celine Dion's "Because You Loved Me" makes me cry everytime.
41
Boys and Girls 2000,  PG-13)
Boys and Girls
It's like a modern version of When Harry Met Sally. It's pretty good.
42
She's All That 1999,  PG-13)
She's All That
Good movie and a cool song by Sixpence None the Richer.
43
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
What a funny movie! It's one that you'll definitely watch over and over again.
44
50 First Dates 2004,  PG-13)
45
Hitch 2005,  PG-13)
46
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
Amanda Bynes will make you LOL!
47
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
This movie is as cool as a fruit punch water fountain! Get ready to drink up lots of laughs.
48
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
Adam Sandler had me at the opening credits!
49
Anne of Green Gables 1985,  G)
Anne of Green Gables
Beautiful!
50
Joy Ride 2001,  R)
Joy Ride
One of my favorite thrillers.
51
Anne of Green Gables: The Continuing Story 2000,  Unrated)
Anne of Green Gables: The Continuing Story
It's a stellar family series!
52
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
The best LOL movie of this decade.
53
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
It's a sweet blend of werewolf love and action.
54
The Island 2005,  PG-13)
The Island
I enhoyed this movie from beginning to end. You couldn't have picked two better lead actors.
55
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This movie is full of beautiful colors, engaging characters and great acting.
56
Boys 1996,  PG-13)
Boys
A little offbeat, but good. Plus, there's a really cool carnival scene.
57
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Perhaps the most visually-stunning martial arts movie ever!
58
Desperado 1995,  R)
Desperado
Banderas and Hayek make more flames than a habachi.
59
Good Will Hunting 1997,  R)
60
Daredevil 2003,  PG-13)
Daredevil
You'll want the soundtrack to this!
61
The Rainmaker 1997,  PG-13)
The Rainmaker
This was so good! Matt Damon and Claire Daines were so cute together.
62
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Ryder and Jolie compliment each other like cookies and cream.
63
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
A real Disney beauty!
64
Smoke Signals 1998,  PG-13)
Smoke Signals
This is one of my favorite movies! I wish there were more films about the Native American experience.
65
Squanto: A Warrior's Tale 1994,  PG)
Squanto: A Warrior's Tale
Adam Beach is such a great actor.
66
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
Rome never looked so good!
67
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
Colin Firth is the best Mr. Darcy.
68
Odd Girl Out 2004,  PG-13)
Odd Girl Out
This movie is so much better than Meangirls. Alexa Vega is one to watch.
69
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
A sweet romantic comedy where Garofalo's awkward beauty shines.
70
The Matchmaker 1997,  R)
The Matchmaker
Garofalo makes Ireland look so fun!
71
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Fans of Indiana Jones will enjoy this.
72
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
12 times the fun!!!
73
Eraser 1996,  R)
Eraser
Schwarzenegger and Williams make a good team.
74
Dance with Me 1998,  PG)
Dance with Me
Vanessa Williams' dance moves are hotter than Kobe Bryant's slam dunks. Get ready to hold your breath in awe.
75
Return to Me 2000,  PG)
Return to Me
It's a romantic drama with real heart. Duchovny and Driver sparkle so much that I hope these two are paired together again.
76
Dangerous Minds 1995,  R)
Dangerous Minds
I can't help but get teary-eyed when I watch this movie. It's full of heart, humor and real-life issues. Pfeiffer is the best ex-Marine.
77
The Last Dragon 1985,  PG-13)
The Last Dragon
It's completely goofy, silly and cheesy. But I like it!!!
78
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
This movie is so sweet!! I can watch it over and over again. Plus, it has a really cool retro soundtrack.
79
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
It's one of the best romantic comedies ever!!
80
Princess of Thieves 2001,  Unrated)
Princess of Thieves
What can I say...I'm a fan of Keira Knightley's work.
81
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
This movie is so much fun!!!
82
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Classic in every sense of the word.
83
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
Two thumbs up!!
84
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
Denzel and Angelina gave two strong performances. They had great chemistry, which was a major plus considering the film's dark tone. I'm not a fan of crime movies but this was one thriller that I enjoyed every moment of the ride. Two thumbs way up!
85
Green Card 1990,  PG-13)
Green Card
This movie was so cute. If you're a fan of romantic comedies than Green Card will leave you smiling.
86
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Awesome! I saw it twice and it was a great installment to the Spider-Man series. Tobey, James and Topher, oh my!!
87
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
This movie makes the journalist in me smile and cringe at the same time. It's one wild ride! Kate Hudson is just as dangerously cool as Patrick Fugit is awkardly sweet. Billy Crudup and Jason Lee also do a great job as glamorously messed up rock stars. I suggest this movie for those 14 and up. It would be a good conversation starter for parents to talk about fame, drugs and sex with their teens.
88
Four Eyed Monsters 2005,  Unrated)
Four Eyed Monsters
Excellent! It's one of those indie films bursting with creativity. Arin and Susan are two directors with promising careers. Fans of Garden State will enjoy this one.
89
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
Tyler Perry did it again! This movie is full of charm, laughs and inspiration. Gabrielle Union sparkles as the beautiful tough-as-nails lawyer and Idris Elba flexes his romantic comedy chops. I can't wait for Tyler Perry's next project!!!
90
The Seat Filler 2004,  PG-13)
The Seat Filler
It's like Notting Hill with an urban twist. This movie is full of sweet charm.
91
Come Early Morning 2006,  R)
Come Early Morning
There's something captivating about Ashley Judd. Her performances are deep, easily engaging you to care about her character. This time Judd plays a Southern woman looking to turn her life around to walk the straight and narrow. It's good.
92
One Night With the King 2006,  PG)
One Night With the King
The story of Esther was brought to life with beautiful costumes and a break-out performance by Tiffany Dupont. She's definitely one to watch.
93
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
V is a smart sophisticated movie with amazing performances all around. This is exactly why Natalie Portman is my favorite actress. She's able to lose herself in character and draw you in. Two thumbs up!
94
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
Book of Secrets offers adventure, witty banter and a fresh approach to historical landmarks. It thrills and entertains in the spirit of Indiana Jones but stays true to its original tone. Justin Bartha and Helen Mirren are two treats as supporting actors. National Treasure makes PG movies look good again!!! I give it two thumbs way up.
95
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
The Game Plan is exactly what a family friendly movie should be. Sure, it has its cheesy moments but they're worth it. Plus, the little girl and The Rock have a great father daughter on-screen chemistry.
96
Saawariya 2007,  PG)
Saawariya
A visual masterpiece!!! Saawariya is full of vibrant colors, great costumes and beautiful dance numbers. The movie has a magical feeling to it, but be prepared for a bittersweet tale. Fans of Bollywood movies and House of Flying Daggers will enjoy this one. I give it two thumbs up!
97
A Raisin in the Sun 2008,  Unrated)
A Raisin in the Sun
A great made-for-TV movie! Phylicia Rashad should get an award for this role. She was dynamic in every scene. Audra McDonald has some great acting chops, she could be the next Kimberly Elise. Sanaa Lathan was endearing as the playful yet headstrong sister and her banter with Combs' character was enjoyable. But the biggest surprise was Sean Combs, I didn't think he could pull it off, but I stand corrected. He did a great job! He really lost himself in the character.
98
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
A truly romantic tale. Love, honor, duty...it's all there. The setting is beautiful. And Sophia Myles is a real emerging talent. It's the moments were words are left unsaid that make it special.
99
The Horseman on the Roof 1995,  R)
The Horseman on the Roof
One of my favorite French films! Oliver Martinez and Juliette Binoche have great chemistry together. If only all storytelling could be this pleasant.
100
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
An excellent story about meeting someone special. Ethan Hawke and Julie Delpy give superb performances as two people who meet by chance in Europe.The script is clever and beautifully written. The conversations between the two characters are loaded full of wit and offer realism alongside plenty of charm. It captures those uber romantic feelings when you first meet someone you like and portrays them in a way we all wish they could be. I give it two thumbs way up!
101
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
I thought this movie was going to be stupid, but that was until I actually saw it. Now, I really like it! Jay Hernandez does a great job as a leading man. He makes you feel for his character's struggle. I hope he gets more starring roles! Dunst plays the role of crazy quite well and their chemistry is beautiful at times. I especially liked some of the unique shots they got of L.A. and the final car scene is just plain cute. I'll probably end up buying this one on DVD.
102
I Love You, I Love You Not 1997,  PG-13)
I Love You, I Love You Not
Claire Danes is such a great actress! It's a simple yet beautiful story about a Holocaust survivor and her American granddaughter who relate through stories of the past and the present. Every scene and flashback have a purpose. And every interaction is packed with emotionally charged character-driven drama. It's the subtle glances and quiet nuances that make this film so brilliant. If you're looking for typical Hollywood fanfare, you need not apply. But if you enjoy a smart, sensitive and gutsy movie then I Love You, I Love You Not will surely delight.
103
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
It's a bittersweet tale of adolescence and the magic of youth. The performances are good all around. Great leads and a great supporting cast. Originally, I went in thinking this movie wasn't going to be good but I was pleasantly surprised. I give it two thumbs up!
104
Wanted 2008,  R)
Wanted
Awesome movie! It's not poignant or anything but the action keeps you engaged. Yes, it's violent but they sure make it look cool. Angelina Jolie is stunning, she easily commands every scene she's in. James McAvoy is a likeable lead but his character is extremely similar to Keanu Reeves' Mr. Anderson in The Matrix. Actually, the whole movie steals a page from The Matrix, but towards the middle it takes on a life of its own. It's so good I want to see it again!
105
Eagle vs. Shark 2007,  R)
Eagle vs. Shark
It's a quirky story about two socially awkward people who fall in love. The New Zealand setting gives it a unique feel and there are several scenes that make you smile. Loren Horsley does a great job of making you root for her character to get the guy in the end. This film nicely blends romance with an artsy tone and tops it off with a great indie soundtrack. Fans of Napoleon Dynamite and Garden State will definitely enjoy this one!
106
Cold Comfort Farm 1996,  PG)
Cold Comfort Farm
Outlandishly fun! Kate Beckinsale leads this cast of enduring offbeat characters set in England's countryside. It's a truly charming and delightful movie full of laugh out loud catchphrases like "I saw something nasty in the woodshed" and "Robert Poste's child." Watch the movie and you'll know just how funny they are! I give it two thumbs up!
107
Murderball 2005,  R)
Murderball
Excellent documentary! It introduces you to the world of quad rugby,
108
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005,  PG-13)
Joyeux Noël (Merry Christmas)
Even in war there can be great dignity. Joyeux Noel is a tragically beautiful story about the human spirit. I give it two thumbs way up!
109
Once 2007,  R)
Once
This is why I watch movies! Once is full of beauty, heart, and amazing music. It's a Cinderella story for indie filmmakers everywhere.
110
The Valet (La Doublure) 2006,  PG-13)
The Valet (La Doublure)
It's a cute romantic comedy. A French film with real charm! If you enjoyed Notting Hill and Pretty Women then you'll probably like this one.
111
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
I'm a huge fan of this trilogy. It was a good to see a musical in the theater. And the music and dance numbers were a blast. It's not riveting but it's fun!
112
The Secret Life of Bees 2008,  PG-13)
The Secret Life of Bees
Great film!
113
Medicine for Melancholy 2007,  Unrated)
Medicine for Melancholy
An excellent indie film! Especially for those who enjoy indie music, awkward silences and quirky love stories.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments