My Favorite Movies
| soloclaire's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 2 |
The Producers 2005, PG-13) |
|
| 3 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 4 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 5 |
Sell Out! 2008, Unrated) |
|
| 6 |
Bend It Like Beckham 2002, PG-13) |
|
| 7 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 8 |
Enchanted 2007, PG) |
|
| 9 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 10 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 11 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 12 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 13 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 14 |
Beauty and the Beast 1992, G) |
|
| 15 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 16 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 17 |
Me and You and Everyone We Know 2004, R) |
|
| 18 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 19 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 20 |
Viaggi di nozze 1995, Unrated) |
|
| 21 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 22 |
Scoop 2006, PG-13) |
|
| 23 |
Sleeping Beauty 1959, G) |























