My Favorite Movies


  1. SoleLuna90
  2. Giulia

Give list a short description

  SoleLuna90's Rating My Rating
1
Hook 1991,  PG)
2
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
3
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
5
Dead Poets Society 1989,  PG)
6
The Blues Brothers 1980,  R)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Chocolat 2000,  PG-13)
9
Iron Jawed Angels 2004,  Unrated)
10
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
11
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
12
Good Will Hunting 1997,  R)
13
Cutthroat Island 1995,  PG-13)
14
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
15
The Best of Youth (La meglio gioventù) 2005,  R)
16
I Cento passi (One Hundred Steps) (The Hundred Steps) 2000,  PG)
17
Sabrina 1995,  PG)
18
The Fugitive 1993,  PG-13)
19
Witness 1985,  R)
20
The Others 2001,  PG-13)
21
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
22
The Terminal 2004,  PG-13)
23
You've Got Mail 1998,  PG)
24
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
25
Home Alone 1990,  PG)
26
Pleasantville 1998,  PG-13)
27
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
28
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
29
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
30
Back to the Future 1985,  PG)
31
Life as a House 2001,  R)
32
Father of the Bride 1991,  PG)
33
Jumanji 1995,  PG)
34
For Richer or Poorer 1997,  PG-13)
35
Aladdin 1992,  G)
36
Peter Pan 1953,  G)
37
The Little Mermaid 1989,  G)
38
101 Dalmatians 1961,  G)
39
The Lion King 1994,  G)
40
Beauty and the Beast 1991,  G)
41
Non ci resta che piangere (Nothing Left to Do But Cry) 1984,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments