My Favorite Movies


  sohyun's Rating My Rating
1
Cache (Hidden) 2005,  R)
Cache (Hidden)
Perfect! Haneke knows what is camera apparatus and frame! Sharp like a razor.
2
Sans soleil (Sunless) 1982,  R)
3
Tout Va Bien 1972,  Unrated)
Tout Va Bien
The last tracking scean at Carefour is exquisite! A movie about a process of making movie.
4
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
All about the young in the 1990s. Winona is so adorable acting as a girl who documents herself and her friends' everyday life with a camcorder searching for their identities in post AIDS era. A brilliant love story for that generation.

"See Lainy, this all we need. a couple of smokes, a cup of coffee, and a little bit of conversation. you n me and five bucks."
5
Spider Forest 2004,  R)
6
Café Lumiere 2004,  Unrated)
7
All That Heaven Allows 1955,  Unrated)
8
Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) 1929,  Unrated)
9
Cradle Will Rock 1999,  R)
10
Nuit et Brouillard (Night and Fog) 1955,  Unrated)
11
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
12
Sorum (Goosebumps) 2001,  R)
13
Take Care of My Cat (Goyangileul butaghae) 2002,  Unrated)
14
Yama no oto (Sound of the Mountain) 1954,  Unrated)
15
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
16
The Road to Sampo (Sampoganeun kil) 2003,  Unrated)
17
Memento Mori 2005,  Unrated)
18
Le Fond de l'air est rouge (A Grin Without a Cat) (The Base of the Air Is Red) 1977,  Unrated)
19
Ghost World 2001,  R)
20
Sanxia Haoren (Still Life) 2006,  Unrated)
21
Bomnareun Ganda (One Fine Spring Day) 2001,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments