My Favorite Movies


  softheart1267's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
any harry potter movie is a to be watched again for me.
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
4
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
5
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
nice movie
6
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
would like to be her... hehehe
7
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
i love russel crowe
8
She's the Man 2006,  PG-13)
9
High School Musical 2006,  G)
10
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
what a love story!!!
11
Grease 1978,  PG)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i would watch it over again if i have free time.
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
15
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
cool... and sexy
16
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
so sweet... love to have a bf like that...
17
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
this is hilarious....
18
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
i love happy endings for love stories
19
The Matrix 1999,  R)
20
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
cant have enough of watching it
21
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
very funny... it's the best movie of adam sandler
22
The Saint 1997,  PG-13)
23
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
24
True Lies 1994,  R)
25
Stuck On You 2003,  PG-13)
26
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
27
Like Mike 2002,  PG)
28
G.I. Jane 1997,  R)
29
Insomnia 2002,  R)
30
Analyze That 2002,  R)
31
Broken Arrow 1996,  R)
32
The Matrix Revisited 2001,  Unrated)
33
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
34
8MM 1999,  R)
35
The Net 1995,  PG-13)
36
Cliffhanger 1993,  R)
37
Powder 1995,  PG-13)
38
The Prince and Me 2004,  PG)
39
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
40
The Firm 1993,  R)
41
Flatliners 1990,  R)
42
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
43
Aquamarine 2006,  PG)
44
Mystic River 2003,  R)
45
Alex & Emma 2011,  PG-13)
46
Kung Fu Hustle 2004,  R)
47
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
48
Twister 1996,  PG-13)
49
The Break-Up 2006,  PG-13)
50
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
51
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
52
Runaway Bride 1999,  PG)
53
Batman Returns 1992,  PG-13)
54
The Lake House 2006,  PG)
55
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
56
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
57
Enemy of the State 1998,  R)
58
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
59
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
60
Last Holiday 2006,  PG-13)
61
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
62
Failure to Launch 2006,  PG-13)
63
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
64
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
65
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
66
Grease 2 1982,  PG)
67
Aeon Flux 2005,  PG-13)
68
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
69
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
70
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
71
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
very clever... and ocean's 12 too!
72
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
i have seen it 3 times...
73
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
very funny... i love jim carrey movies...
74
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
heart stopping...
75
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
very exciting
76
Rumor Has It 2005,  PG-13)
77
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
nice dating advice
78
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
anything of jim carrey

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments