My Favorite Movies


  softcell's Rating My Rating
1
A Clockwork Orange 1971,  R)
2
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
3
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
4
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
5
Night of the Living Dead 1968,  R)
6
The Elephant Man 1980,  PG)
7
Planet of the Apes 1968,  G)
8
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 1974,  R)
9
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
10
The Wicker Man 1974,  R)
11
Groundhog Day 1993,  PG)
12
Dirty Harry 1971,  R)
13
The Abominable Dr. Phibes 1971,  PG-13)
14
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
15
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
16
After Hours 1985,  R)
17
Airplane! 1980,  PG)
18
Almost Famous 2000,  R)
19
American Splendor 2003,  R)
20
An American Werewolf in London 1981,  R)
21
Anatomy of a Murder 1959,  G)
22
Antz 1998,  PG)
23
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
24
District B13 (Banlieue 13) 2004,  R)
25
Baby Doll 1956,  R)
26
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
27
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
28
A Better Tomorrow 2010,  R)
29
La Resa dei conti (The Big Gundown)(Account Rendered) 1966,  R)
30
Il Grande racket (The Big Racket) 1976,  Unrated)
31
Black Snake Moan 2007,  R)
32
Dao (The Blade) 1995,  Unrated)
33
Blindman 1972,  R)
34
The Body Snatcher 1945,  Unrated)
35
Bone 1972,  R)
36
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
37
Brazil 1985,  R)
38
Brick 2006,  R)
39
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
40
Candyman 1992,  R)
41
Chasing Amy 1997,  R)
42
The Cheerleaders (Return to Montclair High)(The 18 Year Old Schoolgirls) 1972,  R)
43
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
44
Coffy 1973,  R)
45
The Color Purple 1985,  PG-13)
46
The Company of Wolves 1984,  R)
47
Conan the Barbarian 1982,  R)
48
The Conversation 1974,  PG)
49
Cotton Comes to Harlem 1970,  R)
50
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
51
Zenka onna: koroshi-bushi (Criminal Woman: Killing Melody) 1973,  Unrated)
52
Cronos 1993,  R)
53
The Curse of the Werewolf 1961,  Unrated)
54
Condenados a vivir (Cut-Throats Nine)(Bronson's Revenge) 1972,  R)
55
Dark Water 2002,  PG-13)
56
Dead-End Drive In 1986,  R)
57
Death Race 2000 1975,  R)
58
Da uomo a uomo (Death Rides A Horse) (As Man to Man) 1977,  R)
59
Death Sentence 2007,  R)
60
Death Wish 1974,  R)
61
Dead of Night (Deathdream) 2000,  R)
62
Deep Red (Profondo rosso) 1975,  R)
63
Delicatessen 1991,  R)
64
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) 1996,  R)
65
Die Hard 1988,  R)
66
Don't Look Now 1973,  R)
67
Doomsday 2008,  R)
68
Dr. Terror's House of Horrors (The Blood Suckers) 1965,  Unrated)
69
Duck Soup 1933,  Unrated)
70
Dumplings (Gaau ji) 2004,  Unrated)
71
Ed Wood 1994,  R)
72
Eight Men Out 1988,  PG)
73
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) 1957,  Unrated)
74
Elmer Gantry 1960,  Unrated)
75
Evil Dead 2 1987,  R)
76
Fong juk (Exiled) 2006,  R)
77
Eyes Without a Face 1960,  Unrated)
78
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
79
Female Prisoner #701 - Scorpion 1972,  Unrated)
80
Female Trouble 1975,  NC-17)
81
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film 2000,  R)
82
Finding Nemo 2003,  G)
83
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
84
A Fish Called Wanda 1988,  R)
85
Five Deadly Venoms 1978,  R)
86
King Boxer (Tian xia di yi quan) (5 Fingers of Death) ,  Unrated)
87
Flash Gordon (Space Soldiers) 2000,  Unrated)
88
Forbidden Planet 1956,  G)
89
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
90
Frankenstein 1931,  Unrated)
91
Fright Night 1985,  R)
92
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980,  R)
93
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
94
Ghostbusters 1984,  PG)
95
Ginger Snaps 2000,  R)
96
Girl Slaves of Morgana Le Fay 1971,  Unrated)
97
Gojira 1954,  Unrated)
98
Grace of My Heart 1996,  R)
99
The Great Silence (Il Grande silenzio) 1968,  Unrated)
100
Gwendoline 1984,  R)
101
Hard Times 1975,  PG)
102
Halloween 1978,  R)
103
Head 1968,  G)
104
Hellraiser 1987,  R)
105
Highlander 1986,  R)
106
Highway 61 1992,  R)
107
His Girl Friday 1940,  Unrated)
108
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
109
House of Wax 1953,  Unrated)
110
The Howling 1981,  R)
111
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
112
I Walked With a Zombie 1943,  PG)
113
Incubus 1965,  Unrated)
114
The Indian Runner 1991,  R)
115
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
116
Mou gaan dou (Infernal Affairs) 2002,  R)
117
The Iron Giant 1999,  PG)
118
Jackie Brown 1997,  R)
119
JCVD (Van Dammage) 2008,  R)
120
The Killers 1946,  Unrated)
121
King Kong 1933,  Unrated)
122
Lady and the Tramp 1955,  G)
123
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
124
The Last American Virgin 1982,  R)
125
Last Night 1998,  R)
126
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
127
The Legend of Hell House 1973,  PG)
128
Lemora - A Child's Tale of the Supernatural 1973,  PG)
129
Let the Right One In 2008,  R)
130
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
131
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru) 1972,  Unrated)
132
The Long Goodbye 1973,  R)
133
Lorna 1964,  Unrated)
134
M 1931,  Unrated)
135
The Magnificent Seven 1960,  R)
136
Malcolm X 1992,  PG)
137
The Man From Laramie 1955,  Unrated)
138
Marebito 2004,  R)
139
Master of the Flying Guillotine 1975,  R)
140
May 2002,  R)
141
MirrorMask 2005,  PG)
142
Motel Hell 1980,  R)
143
Mr. Sardonicus 1961,  Unrated)
144
Mrs. Parker and the Vicious Circle (Mrs. Parker and the Round Table) 1994,  R)
145
Ms. 45 1981,  R)
146
The Muppet Movie 1979,  G)
147
The Music Man 1962,  G)
148
Near Dark 1987,  R)
149
Network 1976,  R)
150
The Night of the Hunter 1955,  PG)
151
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
152
No Name on the Bullet 1959,  Unrated)
153
No Time for Sergeants 1958,  Unrated)
154
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
155
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
156
Peeping Tom 1960,  Unrated)
157
Phantasm 1979,  R)
158
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
159
Point Blank 1967,  Unrated)
160
Prime Cut 1972,  R)
161
The Proposition 2005,  R)
162
Re-Animator 1985,  R)
163
Rear Window 1954,  PG)
164
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
165
Repo Man 1984,  R)
166
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955,  Unrated)
167
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
168
RoboCop 1987,  R)
169
Rock 'n' Roll High School 1979,  PG)
170
Rocky 1976,  PG)
171
Rolling Thunder 1977,  R)
172
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
173
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969,  R)
174
Savage Streets 1983,  R)
175
Seconds 1966,  R)
176
The Secret Garden 1993,  PG)
177
Sex & Fury 1973,  R)
178
Shallow Grave 1994,  R)
179
Shaun of the Dead 2004,  R)
180
Sin City 2005,  R)
181
Singin' in the Rain 1952,  G)
182
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
183
Spirited Away 2001,  PG)
184
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
185
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
186
Lo strano vizio della Signora Wardh (The Strange Vice of Mrs. Wardh) 1970,  R)
187
The Street Fighter 1974,  R)
188
Suburbia 1983,  R)
189
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
190
Superfly 1972,  R)
191
Superman 1978,  PG)
192
Tank Girl 1995,  R)
193
Targets 1968,  R)
194
Fah talai jone (Tears of the Black Tiger) 2000,  Unrated)
195
The Terminator 1984,  R)
196
Tetsuo: The Ironman 1989,  Unrated)
197
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
198
The Third Man 1949,  Unrated)
199
This Is Spinal Tap 1984,  R)
200
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
201
The Three Musketeers 1973,  PG)
202
36th Chamber of Shaolin (Shao Lin san shi liu fang) 1978,  R)
203
Thriller - A Cruel Picture (Thriller - en grym film) (Hooker's Revenge) (They Call Her One Eye) 1974,  R)
204
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961,  Unrated)
205
Time After Time 1979,  PG)
206
Titus 1999,  R)
207
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
208
The Tomb of Ligeia (Tomb of the Cat) 1964,  PG)
209
Tombs Of The Blind Dead (Noche del terror ciego) 1973,  PG)
210
El Topo 1971,  Unrated)
211
Touch of Evil 1958,  PG-13)
212
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
213
Truck Turner 1974,  R)
214
True Romance 1993,  R)
215
Two Thousand Maniacs 1964,  Unrated)
216
Unforgiven 1992,  R)
217
Uzumaki 2000,  G)
218
Vampyres 1974,  R)
219
Spoorloos (The Vanishing) 1988,  R)
220
Videodrome 1983,  R)
221
The Vikings 1958,  Unrated)
222
Village of the Damned 1960,  R)
223
Waiting for Guffman 1997,  R)
224
La frusta e il corpo (The Whip and The Body) 1963,  Unrated)
225
White Zombie 1932,  Unrated)
226
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
227
The Conqueror Worm (Witchfinder General) 1968,  Unrated)
228
The Wolf Man 1941,  Unrated)
229
Young Frankenstein 1974,  PG)
230
Zodiac 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments