My Favorite Movies


  sofiavalente's Rating My Rating
1
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
2
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
3
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
4
The Way We Were 1973,  PG)
5
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) 2007,  Unrated)
6
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
7
The Fearless Vampire Killers 1967,  Unrated)
8
Match Point 2005,  R)
9
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
10
Out of Africa 1985,  PG)
11
What's Up, Doc? 1972,  G)
12
Up 2009,  PG)
13
Inglourious Basterds 2009,  R)
14
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
15
The Others 2001,  PG-13)
16
Volver 2006,  R)
17
Ne le Dis à Personne (Tell No One) 2006,  Unrated)
18
Mermaids 1990,  PG-13)
19
One Fine Day 1996,  PG)
20
I Am Sam 2001,  PG-13)
21
Les jolies choses (Pretty Things) 2001,  Unrated)
22
The Hours 2002,  PG-13)
23
Live and Let Die 1973,  PG)
24
A Good Year 2006,  PG-13)
25
Big Fish 2004,  PG-13)
26
Big 1988,  PG)
27
Hook 1991,  PG)
28
The Parent Trap 1998,  PG)
29
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
30
Blood Diamond 2006,  R)
31
Revolutionary Road 2008,  R)
32
The Reader 2008,  R)
33
The Prince of Tides 1991,  R)
34
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
35
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
36
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
37
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
38
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
39
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
40
In America 2003,  PG-13)
41
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
42
Happy Feet 2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments