Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sofiaberg1's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I'm a sucker for any romantic movie, and this one did not let me down! Love ryan gosling..:P
2
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
I don't care what people say, I LOVE HUGH GRANT!
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
yet another romantic movie that didn't let me down.
4
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Julia Stiles rocks, as well as Heath Ledger (a plus for his smile, which is just be - a- utiful)
5
Rent 2005,  PG-13)
Rent
Love, love, love, looove. Anyone who does not cry to this movie must be as cold as ice...
6
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
I love this movie. kirsten dunst, eliza dushku and jesse bradford is a GREAT combination!
7
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
John Tucker Must Die
probably my new favourite movie...:P
8
Get Over It 2001,  PG-13)
9
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
Good the first time, tiring after a while. specially with allt the God talk..
10
Whatever It Takes 2000,  PG-13)
11
Elizabethtown 2005,  PG-13)
12
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
13
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
My favourite book, that we actually got to read in school. Looove it..!
14
Life as a House 2001,  R)
Life as a House
The title might not seem that interesting, but it's a really beautiful movie.
15
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
I love Haley Joel Osment, he's a great actor. I don't think he's ever been in a bad movie.
16
Jackass - The Movie 2002,  R)
Jackass - The Movie
Hey, I love jackass and if i had any say in it, i would've made the movie longer!
17
The Night Before Finals (Notte prima degli esami) 2006,  Unrated)
18
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
LOVE IT!
19
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
Love MIB!
20
Step Up 2006,  PG-13)
21
Matilda 1996,  PG)
Matilda
one of my favourite movies when i was little..
22
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Beautiful movie.
23
Tre metri sopra il cielo (Three Steps Over Heaven) 2004,  Unrated)
Tre metri sopra il cielo (Three Steps Over Heaven)
i love this movie! really beautiful. the sequel, ho voglia di te, is also GREAT!
24
Murder by Numbers 2002,  R)
Murder by Numbers
Love, that's all i can say..
25
Garden State 2004,  R)
Garden State
A really beautiful movie... love it!
26
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
I love this movie. really beautiful.
27
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
28
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
Sandra bullock is hilarious!
29
Baby Mama 2008,  PG-13)
Baby Mama
Hilarious! One of my new favorite movies!
30
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
Hilarious!
31
The Butterfly Effect 2004,  R)
32
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
beautiful
33
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
i actually didn't want to watch this movie, but was over at a friend's house and he said that it was a good movie, so i gave it a shot, and was NOT let down at all. there are surprises at every turn throughout the whole movie and it had me at the edge of my seat from start to finish!
34
Hannibal 2001,  R)
35
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
i never thought i'd actually like a mobster movie, but this one is awesome!
36
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
now i know what all the hype was about.... mind blowing movie!
37
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Amazing movie and amazing soundtrack! i loved it the whole way through!
38
Let the Right One In 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments