Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  soccermeg123's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
This is a great movie. I LOVVVVED IT!!!!!
2
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
This movie is awesome and has a great ending!!!!!!
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
The first is always the best. Love it!
4
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
It's funny and good. It's good for teens and adults.
5
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
6
Castle in the Sky 1989,  PG)
Castle in the Sky
This is an awesome movie. If you like it I recommend watching other movies by Hayao Miyazaki/
7
Mulan 1998,  G)
Mulan
Great movie. It is for everyone in the family.
8
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Definitely Awesome. I love it!!!!
9
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
This was funny and unexpectantly good.
10
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
One of the best of Hayao's Films.
11
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
Porco Rosso (Kurenai no buta)
This movie is funny and GREAT!!!
12
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
This is such a good movie and it is really cute
13
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
I Love this movie and I loved the first one with the original voices better.
14
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Hilarious and it never gets old.
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
It's Harry Potter what more do I need to say. Loved It!
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
All the Harry Potters are awesome.
17
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Great Julie Andrews and Dick Van Dyke movie. Love the songs.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments