My Favorite Movies
| sobriquet87's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 2 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 4 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 5 |
Sense and Sensibility 1995, PG) |
|
| 6 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 7 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 8 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 9 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 10 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 11 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 12 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 16 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13)
I thought it was brilliant! It definitely differs from the book, but I think overall it sets up Deathly Hallows very nicely. I've already seen it twice. The acting is superb, the special effects and the cinematography is seamless and stunning, and the overall story was excellent. You can tell they took their time and didn't rush it and that really paid off in the end. There are some things that didn't feel right like the fact that the DA didn't fight the death eaters. They just walked out of the castle. In the book and in the movie there AURORS guarding the castle but no one fought. It was a little unbelieveable, but that's what the battle in Deathly Hallows is for. So I loved it and I can't wait to see it again. |
|
| 17 |
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010, PG-13) |
|
| 18 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 19 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 20 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 23 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 24 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 25 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 26 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 27 |
Robin Hood: Prince of Thieves 1991, PG-13) |
|
| 28 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 29 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 30 |
The Awful Truth 1937, Unrated) |
|
| 31 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 34 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |


































