My Favorite Movies


  soaresjuliana's Rating My Rating
1
Annie Hall 1977,  PG)
2
V for Vendetta 2006,  R)
3
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
For girls only
4
The Godfather 1972,  R)
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
9
25th Hour 2003,  R)
25th Hour
One of the best monologues ever!
10
Punch-Drunk Love 2002,  R)
Punch-Drunk Love
"BARRY: I don't know if there is anything wrong because I don't know how other people are."
11
High Fidelity 2000,  R)
12
Adaptation 2002,  R)
13
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
The Purple Rose of Cairo
About movies and feelings
14
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
Beautiful, delicate story about roots.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments