My Favorite Movies
| so2389's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Mirror Has Two Faces 1996, PG-13) |
|
| 2 |
The Goodbye Girl 1977, PG)
an absolute fantastic movie....talk about a romantic-comedy....this movie is not only funny, witty and gives hope to those hopeless-romantics out there but it actually makes you think as well...richard dreyfuss delivers a great performance and brings such a comical energy to his role as i've never seen in any other actor...the quick comebacks and wise-ass remarks will definitely leave you laughing in tears...this is a must watch for anyone who loves this genre of movie... |
|
| 3 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 4 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 5 |
Anna and the King 1999, PG-13) |
|
| 6 |
The Edge 1997, R) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 8 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 10 |
Sister Act 1992, PG) |
|
| 11 |
Sister Act 2: Back in the Habit 1993, PG) |
|
| 12 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 16 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 17 |
What Dreams May Come 1998, PG-13) |
|
| 18 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 19 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 20 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 21 |
Taxi 2004, PG-13) |
|
| 22 |
Shanghai Noon 2000, PG-13) |
|
| 23 |
Shanghai Knights 2003, PG-13) |
|
| 24 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 25 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 26 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 27 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Drunken Master (Jui kuen) 1978, PG-13) |
|
| 29 |
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994, R) |
|
| 30 |
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985, PG-13) |
|
| 31 |
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987, PG-13) |
|
| 32 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 33 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 34 |
Instinct 1999, R) |
|
| 35 |
Playing by Heart 1998, R) |
|
| 36 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 37 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 38 |
Home Alone 2: Lost in New York 1992, PG) |
|
| 39 |
Analyze This 1999, R) |
|
| 40 |
Analyze That 2002, R) |
|
| 41 |
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun 2005, Unrated) |
|
| 42 |
I Not Stupid Too (Xiaohai bu ben 2) 2002, Unrated) |
|
| 43 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 44 |
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998, G) |
|
| 45 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 46 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 47 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 48 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 49 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 50 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 51 |
Soapdish 1991, PG-13) |
|
| 52 |
Riding in Cars with Boys 2001, PG-13) |
|
| 53 |
Simon Birch 1998, PG) |
|
| 54 |
Always 1989, PG) |
|
| 55 |
Nuts 1987, R) |
|
| 56 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 57 |
Mixed Nuts 1994, PG-13) |
|
| 58 |
The Pink Panther 2006, PG) |
|
| 59 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 60 |
Flushed Away 2006, PG) |
|
| 61 |
Monster House 2006, PG) |
|
| 62 |
Monster-in-Law 2005, PG-13) |
|
| 63 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 64 |
White Chicks 2004, PG-13) |
|
| 65 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 66 |
Cheaper by the Dozen 2003, PG) |
|
| 67 |
Cheaper by the Dozen 2 2005, PG) |
|
| 68 |
The Fisher King 1991, R) |
|
| 69 |
Surviving Picasso 1996, R) |
|
| 70 |
The Producers 2005, PG-13) |
|
| 71 |
Poseidon 2006, PG-13) |
|
| 72 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 73 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 74 |
Cousins 1989, PG-13) |
|
| 75 |
Random Hearts 1999, R) |
|
| 76 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 77 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 78 |
Night at the Museum 2006, PG) |
|
| 79 |
Cool Runnings 1993, PG) |
|
| 80 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 81 |
The Mask of Zorro 1998, PG-13) |
|
| 82 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 83 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 84 |
Rambo: First Blood Part II 1985, R) |
|
| 85 |
Secondhand Lions 2003, PG) |
|
| 86 |
Du shen (God of Gamblers) 1989, Unrated) |
|
| 87 |
The Gods Must Be Crazy 1981, PG) |
|
| 88 |
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973, R) |
|
| 89 |
Bruce Lee - A Warrior's Journey 2000, Unrated) |
|
| 90 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 91 |
Casanova 2005, R) |
|
| 92 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 93 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 94 |
My Big Fat Greek Wedding 2002, PG) |
|
| 95 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 96 |
Tuesdays with Morrie 1999, Unrated) |
|
| 97 |
My Fellow Americans 1996, PG-13) |
|
| 98 |
Lost in Yonkers 1993, PG) |
|
| 99 |
Dracula - Dead and Loving It 1995, PG-13) |
|
| 100 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 101 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 102 |
Gorgeous (Boh lee chun) 1999, PG-13) |
|
| 103 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 104 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 105 |
Along Came Polly 2004, PG-13) |
|
| 106 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 107 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 108 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 109 |
America's Sweethearts 2001, PG-13) |
|
| 110 |
The Mexican 2001, R) |
|
| 111 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 112 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 113 |
The Three Musketeers 1993, PG) |
|
| 114 |
The Bodyguard 1992, R) |
|
| 115 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 116 |
Con Air 1997, R) |
|
| 117 |
Clue 1985, PG) |
|
| 118 |
Punchline 1988, R) |
|
| 119 |
Kindergarten Cop 1990, PG-13) |
|
| 120 |
Twins 1988, PG) |
|
| 121 |
Big 1988, PG) |
|
| 122 |
The Land Before Time 1988, G) |
|
| 123 |
Falling in Love 1984, PG-13) |
|
| 124 |
Original Sin 2001, R) |
|
| 125 |
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997, PG) |
|
| 126 |
Intolerable Cruelty 2003, PG-13) |
|
| 127 |
Under the Tuscan Sun 2003, PG-13) |
|
| 128 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 129 |
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994, PG-13) |
|
| 130 |
An Unfinished Life 2005, PG-13) |
|
| 131 |
Collateral 2004, R) |
|
| 132 |
Born Yesterday 1950, Unrated) |
|
| 133 |
Fathers' Day 1997, PG-13) |
|
| 134 |
Another Stakeout 1993, PG-13) |
|
| 135 |
Casper 1995, PG) |
|
| 136 |
Houseguest 1995, PG) |
|
| 137 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 138 |
Laws of Attraction 2004, PG-13) |
|
| 139 |
Blast from the Past 1999, PG-13) |
|
| 140 |
With Honors 1994, PG-13) |
|
| 141 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 142 |
The Banger Sisters 2002, R) |
|
| 143 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 144 |
The Devil Wears Prada 2006, PG-13) |
|
| 145 |
Rocky Balboa 2006, PG) |
|
| 146 |
Arlington Road 1999, R) |
|
| 147 |
300 2007, R) |
|
| 148 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 149 |
The World's Fastest Indian 2005, PG-13) |
|
| 150 |
Forget Paris 1995, PG-13)
An interestingly written romantic comedy....it has certain similarities with the movie when harry met sally...one of them being that billy crystal starred and did a marvelous job in both of the movies....debra winger also delivered a wonderful performance here and kudos to the actors who played not only their friends but were narrators of the whole story... |
|
| 151 |
The Hills Have Eyes 2 2007, R) |
|
| 152 |
Bicentennial Man 1999, PG) |
|
| 153 |
Happy Endings 2005, R) |
|
| 154 |
Cutthroat Island 1995, PG-13) |
|
| 155 |
Domino 2005, R) |
|
| 156 |
North Country 2005, R)
Based on a true story, this powerful movie deals with issues such as gender inequality, sexual harassment, and violence against women. |
|
| 157 |
Man of the Year 2006, PG) |
|
| 158 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 159 |
Take the Lead 2006, PG-13) |
|
| 160 |
The Hitcher 2007, R) |
|
| 161 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 162 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 163 |
Music and Lyrics 2007, PG-13) |
|
| 164 |
Chitty Chitty Bang Bang 1968, G) |
|
| 165 |
Mary Poppins 1964, G) |
|
| 166 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R)
despite giving the impression of being just another movie that uses bad english and stupid humour to attract audiences, borat is actually a really entertaining, laugh out loud film. |
|
| 167 |
Freedom Writers 2007, PG-13)
Powerful. Real. Heartfelt. |
|
| 168 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 169 |
Saw III 2006, R) |
|
| 170 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 171 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 172 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 173 |
Love Affair 1994, PG-13) |
|
| 174 |
Crash 2005, R) |
|
| 175 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 176 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 177 |
88 Minutes 2007, R) |
|
| 178 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 179 |
A Good Year 2006, PG-13) |
|
| 180 |
Secretary 2002, R) |
|
| 181 |
Perfect Stranger 2007, R) |
|
| 182 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 183 |
Resident Evil: Extinction 2007, R) |
|
| 184 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007, PG-13) |
|
| 185 |
Bee Movie 2007, PG) |
|
| 186 |
The Kingdom 2007, R) |
|
| 187 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 188 |
Alvin and the Chipmunks 2007, PG) |
|
| 189 |
Atonement 2007, R) |
|
| 190 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 191 |
Other People's Money 1991, R) |
|
| 192 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 193 |
Coach Carter 2005, PG-13) |
|
| 194 |
10,000 B.C. 2008, PG-13) |
|
| 195 |
The Spiderwick Chronicles 2008, PG) |
|
| 196 |
The Water Horse: Legend of the Deep 2007, PG) |
|
| 197 |
The Incredible Hulk 2008, PG-13) |
|
| 198 |
Amazing Grace 2007, PG) |
|
| 199 |
Perfume: The Story of a Murderer 2006, R) |






































































































































































































