My Favorite Movies


  snwbnny9's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Thought provoking. Would you erase the memory of a bad relationship if you could?
2
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
3
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Love the dance scene. Thats what family unity is all about.
4
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate)
My favorite... Pedro should have waited for mamma to die!
5
Braveheart 1995,  R)
6
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
7
Asterix and Cleopatra (Astérix et Cléopâtre) 1968,  PG)
Asterix and Cleopatra (Astérix et Cléopâtre)
French cartoons are the best.
8
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
A girls guide to love.
9
Ju Dou 1990,  PG-13)
10
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Whats not to love about a chocolatier and Johnny Depp.
11
Love Actually 2003,  R)
12
Kama Sutra: A Tale of Love 1996,  R)
13
Something the Lord Made 2004,  Unrated)
Something the Lord Made
Mos def does a superb job in this film.
14
Belle de jour 2002,  R)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
17
Stealing Beauty 1996,  R)
18
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
19
The Shining 1980,  R)
The Shining
So much scarier than slash and gore movies.
20
Signs 2002,  PG-13)
21
Popeye 1980,  PG)
22
Freeway 1996,  R)
23
The Princess Bride 1987,  PG)
24
Sling Blade 1996,  R)
25
A Clockwork Orange 1971,  R)
26
The Blues Brothers 1980,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments