My Favorite Movies


  snowstalker1's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
2
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
Clear and Present Danger
Harrison Ford IS Jack Ryan! I first saw this YEARS ago, and I still love it. Good story. This and The Patriot jump-started my love of Tom Clancy's books.
3
Batman Begins 2005,  PG-13)
4
Dragonheart 1986,  PG-13)
5
X-Men 2000,  PG-13)
6
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
7
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000,  R)
8
Alien 1979,  R)
9
Aliens 1986,  R)
10
Cats & Dogs 2001,  PG)
11
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
12
Galaxy Quest 1999,  PG)
13
I, Robot 2004,  PG-13)
14
Jurassic Park 1993,  PG-13)
15
Men in Black 1997,  PG-13)
16
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
17
Serenity 2005,  PG-13)
18
Short Circuit 1986,  PG)
19
Short Circuit 2 1988,  PG)
20
Spider-Man 2002,  PG-13)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
24
Stargate 1994,  PG-13)
25
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
26
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
27
The Fifth Element 1997,  PG-13)
28
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
29
The Matrix 1999,  R)
30
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
31
V - The Final Battle (MINI-SERIES) 2002,  Unrated)
32
Escaflowne - The Movie 2000,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
35
Van Helsing 2004,  PG-13)
36
Underworld 2003,  R)
37
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
39
Ice Age 2002,  PG)
40
Robin Hood 1973,  G)
41
Mouse Hunt (Mousehunt) 1997,  PG)
42
The Hunt for Red October 1990,  PG)
43
Patriot Games 1992,  R)
44
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
45
The Terminator 1984,  R)
46
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
47
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
48
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
49
Hamlet 1990,  PG)
50
Babylon 5: Thirdspace 1998,  Unrated)
Babylon 5: Thirdspace
It isn't my favorite of the Babylon 5 movies...but it isn't too bad either. Like all of the movies, you REALLY need to have seen the series first, or it's going to be a BIT confusing.
51
Babylon 5: In the Beginning 1998,  Unrated)
52
Babylon 5: The River of Souls 1998,  Unrated)
53
Babylon 5: The Legend of the Rangers: To Live and Die in Starlight 2002,  Unrated)
Babylon 5: The Legend of the Rangers: To Live and Die in Starlight
Legend of the Rangers was SUPPOSED to be the pilot to a new Babylon 5 series...but nooooo. Some idiot at the station decided to air it at the same time as some stupid football game, which stole some of the ratings away from this neat movie. GAH!
54
Babylon 5: A Call to Arms 1999,  Unrated)
55
Babylon 5: The Gathering 1993,  Unrated)
56
The Last Starfighter 1984,  PG)
57
Hamlet 2000,  R)
Hamlet
Good. Using the verbatim dialogue in a modern setting was...awkward to say the least. Awkward as in I had to hit pause every so often to laugh like crazy. But it wasn't all that bad of a movie, altogether.
58
Night at the Museum 2006,  PG)
59
TRON 1982,  PG)
TRON
One of my absolute favorite movies growing up. Now I see its cheesiness, but even so it holds a special place in my heart.
60
The Last Samurai 2003,  R)
61
300 2007,  R)
62
Beast Wars - Transformers 2002,  Unrated)
63
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
64
Casshern 2004,  Unrated)
Casshern
It's a shame that the version I watched was badly subbed and missing some footage. Despite that, and occasional usage of the hated action lines, I thought this was a very good movie.
65
Iron Man 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments