My Favorite Movies


  snowmaverick's Rating My Rating
1
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
One of my favorite movies!
2
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Great soundtrack.
3
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
4
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
My favorite baseball movie of all time!!
5
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
This movie did its job and made me laugh.
6
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
Woody Harrelson is great in this movie. He made me laugh and believe he is this crazy.
7
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I really enjoyed the movie, even though my favorite character supposedly dies! Only wish the director would have used the statues in the Fountain of Magical Brethren like in the book.
9
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
12
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
13
For Love of the Game 1999,  PG-13)
For Love of the Game
Another great baseball movie by Kevin Costner.
14
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
15
Bubble Boy 2001,  PG-13)
16
The Great Outdoors 1988,  PG)
The Great Outdoors
John Candy was great.
17
Holes 2003,  PG)
Holes
Great story and excellant cast!
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
Great story!
22
Hidalgo 2004,  PG-13)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
24
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
25
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
26
Home Alone 1990,  PG)
27
Lone Star State of Mind 2002,  PG-13)
28
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
One of the best war movies ever!
29
Robin Hood 1973,  G)
Robin Hood
One of my favorite Disney Movies of all time! Roger Miller was great as the singing rooster.
30
Groundhog Day 1993,  PG)
31
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
32
Back to the Future 1985,  PG)
33
Back to the Future Part II 1989,  PG)
34
Back to the Future Part III 1990,  PG)
35
Toy Story 1995,  G)
36
Toy Story 2 1999,  G)
37
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
I love this movie. The storyline and the music work well together.
38
The Karate Kid 1984,  PG)
39
The Karate Kid Part II 1987,  PG)
40
Iron Man 2008,  PG-13)
41
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
A great action movie. Funny, sad, and suprising!
42
Top Gun 1986,  PG)
43
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Ellen Page was awesome.
44
Elf 2003,  PG)
Elf
Elf reminds me of the old Christmas movies from my childhood.
45
Brigadoon 1954,  G)
Brigadoon
I am not usually big on musicals, but I like this one.
46
National Treasure 2004,  PG)
47
The Fifth Element 1997,  PG-13)
48
Pure Country 2002,  PG)
49
Next of Kin 1989,  R)
50
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
51
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
Stardust is a wonderful story, full of imagination!
52
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
53
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
54
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
What can I say? I love the books, so I love the movies. The books are always going to be better because of the little details. But the movies are outstanding, as are the people who act in them.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments