My Favorite Movies


  snowflakeau1's Rating My Rating
1
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
This Movie is one of the best Horror movies i've seen
2
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
I Still Know What You Did Last Summer
The Sequel, I loved it just as much as the first
3
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th 2000,  R)
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th
This movie is just ridicules but i loved it
4
Joe Somebody 2001,  PG)
Joe Somebody
This movie is funny but i like any movie with Hayden in it
5
Lies My Mother Told Me 2005,  Unrated)
Lies My Mother Told Me
I only watche dtheis movie coz Hayden was in it but after watching it, i loved it. It's an amazing story
6
Tiger Cruise 2004,  PG)
Tiger Cruise
This movie was sad
7
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
I watched the first and the second movie so i had to watch the thered, and to me, it was better then the first two
8
Racing Stripes 2005,  PG)
Racing Stripes
This movie was ok. Not the best hayden has done but i liked it. I loved the flies when they danced and sung
9
Ice Princess 2005,  G)
Ice Princess
Amazing movie. Made me cry
10
Raising Helen 2004,  PG-13)
Raising Helen
Again, Hayden is in it but i thought this movie was so funny
11
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
I've only seen the start of this movie, But from what i sore, it was so good. I'm going to watch it over the weekend with my sister
12
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 2008,  G)
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour
I don't think we have it over in Australia yet (I'm going to check) but i LOVE Miley and Hannah Montana and there music SO much, I'm defiantly going to love this DVD
13
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Haven't seen it but i'm going to watch it this weekend coz Miley's in it and i LOVE her
14
That's So Suite Life of Hannah Montana 2007,  G)
That's So Suite Life of Hannah Montana
This episode was so funny and so good, I would love to watch it over and over and over again
15
Billy Ray Cyrus Live 1992,  Unrated)
16
Material Girls 2006,  PG)
17
Agent Cody Banks 2003,  PG)
18
Foodfight! 2010,  PG)
19
The Perfect Man 2005,  PG)
20
Raise Your Voice 2004,  PG)
21
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
22
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
I love any movie with Hilary Duff in it but A Cinderella Story is a wonderful story
23
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
24
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
25
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
26
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
27
Vampire Resurrection 2003,  R)
28
Hilary and Jackie 1998,  R)
29
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
30
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
31
Boys Don't Cry 1999,  R)
32
In Search of Santa 2004,  Unrated)
33
The Amityville Horror 2005,  R)
34
The Amityville Horror 1979,  R)
35
Horror 2002,  R)
36
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
37
Return to Horror High 1987,  R)
38
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
39
Dementia (Daughter of Horror) 1955,  Unrated)
40
Heroes of Horror 2001,  Unrated)
41
The Last Horror Movie 2003,  R)
42
Horror Hotel 1960,  PG-13)
43
Horror Express 1974,  R)
44
D-Day (Roommates: 4 Horror Tales) 2006,  Unrated)
45
The Horror Within 2005,  R)
46
Horror High (Twisted Brain) 1974,  PG)
47
Brides of Blood (Island of the Living Horror)(Orgy of Blood) 1973,  Unrated)
48
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
49
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
50
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
51
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
52
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
53
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
54
The American Nightmare (2000) ,  Unrated)
55
American Nightmare 1983,  R)
56
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
57
Cataclysm (The Nightmare Never Ends) (Satan's Supper) 1981,  R)
58
Nightmare (Blood Splash) 1981,  R)
59
Nightmare Weekend 1986,  R)
60
Zombie Nightmare 1986,  R)
61
Nightmare on the 13th Floor 1990,  PG-13)
62
Nightmare 2007,  Unrated)
63
Nightmare Sisters 1987,  R)
64
Nightmare Castle (Gli Amanti d'oltretomba)(Lovers Beyond the Tomb)(The Faceless Monster) 1965,  Unrated)
65
Incubo sulla cittŕ contaminata (Nightmare City) (Invasion by the Atomic Zombies) 1980,  R)
66
Nightmare at Shadow Woods 2005,  R)
67
The Nightmare Room - Camp Nowhere 2002,  Unrated)
68
The American Nightmare - A Celebration of Films from Hollywood's Golden Age of Fright 2000,  Unrated)
69
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
70
Freddy vs. Jason 2003,  R)
71
Brain Drain 1998,  Unrated)
72
Brainstorm 1983,  PG)
73
Red Eye 2005,  PG-13)
74
The Shining 1980,  R)
75
Stephen King's It 1990,  Unrated)
76
Children of the Corn 1984,  R)
77
Children of the Corn - Revelation 2001,  R)
78
Children of the Corn 3 - Urban Harvest 1994,  R)
79
Children of the Corn 666: Isaac's Return 1999,  R)
80
Children of the Corn II: The Final Sacrifice 1992,  R)
81
Children of the Corn 5 - Fields of Terror 1998,  R)
82
Children of the Corn 4 - The Gathering 2001,  R)
83
The Green Mile 1999,  R)
84
Scream 1996,  R)
85
Scream 2 1997,  R)
86
Scream 3 2000,  R)
87
Bloody Murder 1973,  R)
88
The Hills Have Eyes 2006,  R)
89
The Hills Have Eyes 1977,  R)
90
The Hills Have Eyes, Part 2 1985,  R)
91
The Lake House 2006,  PG)
92
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
93
Speed 1994,  R)
94
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments