Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  snowflake202's Rating My Rating
1
The Piano 1993,  R)
2
The Color Purple 1985,  PG-13)
3
Scarface 1983,  R)
4
The Notebook 2004,  PG-13)
5
Fear 1996,  R)
6
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
7
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
8
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
Love it!!
9
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
11
Scream 1996,  R)
12
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
Tsotsi (Thug)
very great movie!
13
Once Were Warriors 1994,  R)
14
Me Without You 2001,  R)
15
Me You Them 2000,  PG-13)
16
Jason's Lyric 1994,  R)
17
Saw 2004,  R)
18
White Chicks 2004,  PG-13)
19
Scary Movie 2000,  R)
20
Shrek 2001,  PG)
21
American Pie 1999,  R)
22
Scary Movie 2 2001,  R)
23
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
24
My Girl 1991,  PG)
My Girl
sad
25
Love Actually 2003,  R)
26
There's Something About Mary 1998,  R)
27
The Incredibles 2004,  PG)
28
Boyz n the Hood 1991,  R)
29
Muriel's Wedding 1994,  R)
30
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
31
One Night With the King 2006,  PG)
32
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
Antwone Fisher
wow
33
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
sad, touching, look at the holocaust
34
Good Bye, Lenin 2002,  R)
Good Bye, Lenin
weird but funny German film.
35
Rosewood 1997,  R)
36
Jungle Fever 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments