My Favorite Movies


  1. snoopy8574
  2. Cindi

These some of my most favorite movies

  snoopy8574's Rating My Rating
1
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
This is my favorite 80's movie
2
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
This is my other favorite 80's movie
3
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
This is aboslutly one of my all time favorites.
4
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
5
Mystic Pizza 1988,  R)
Mystic Pizza
Awesome chick flick
6
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Another fav!!! Famous Line: Kit: "...It could work, it happens."
Vivian: "When does it happen, Kit? When does it really happen? Who does it really work out for? Did it work out for Skinny Marie, or Rachel? No!"
Kit: "Those were very specific cases of crackheads!"
Vivian: "I just want to know who it works out for? You give me one example of somebody we know, that it happened for?"
Kit: "You want me to name someone, to name someone? You want me to give you a name, or something?"
Vivian: "Yes, I'd like a name."
Kit: "Oh God! The pressure, of a name... Cinder-fucking-rella!"
7
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
This is one my most favorites of Julia Roberts films. This is one of my favorite lines from a movie: William: I live in Notting Hill. You live in Beverly Hills. Everyone in the world knows who you are, my mother has trouble remembering my name.
Anna: I'm also just a girl, standing in front of a boy, asking him to love her. -Notting Hill
8
Something to Talk About 1995,  R)
Something to Talk About
This was a funny movie! I have it ranked up there with my all time favorite Southern Movies!
9
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
This was a really good movie, a definate tear jerker.
10
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
I think Julia Roberts & Richard Gere have a great onscreen relationship. This was another great romantic comedy.
11
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
America's Sweethearts
This was a cute and fun movie to watch.
12
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
Another fav romantic comedy!
13
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
Sleeping with the Enemy
Another Wilmington, NC movie...
It was a pretty good movie.
14
Hiding Out 1987,  PG-13)
Hiding Out
This was filmed in the great town of Wilmington,NC. This goes along with my teen movie addiction I have...
I was a good movie
15
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
This was filmed in Wilmington!! I loved this movie! It's part of my teen movie collection.
16
Dream a Little Dream 1989,  PG-13)
17
Little Monsters 1989,  PG)
18
Cape Fear 1991,  R)
Cape Fear
The remake of this was excellent.
19
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
Funny movie!!! New spin on Cinderella...
20
Moonstruck 1987,  PG)
Moonstruck
Classic Romantic Comedy!
21
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
AWESOME!!!!!!!!!!!!!!
22
Little Women 1994,  PG)
23
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
AWESOME
24
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
Dungeons & Dragons
I enjoyed this movie...
25
She's All That 1999,  PG-13)
26
From Hell 2001,  R)
27
Backdraft 1991,  R)
28
West Side Story 1961,  PG)
West Side Story
That's up there with the classics!!!
29
Superstar 1999,  PG-13)
Superstar
I love Molly Shannon especially as Mary Katherine Gallagher!!!
30
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
My favorite!!!!!!!!!!
31
Highlander 1986,  R)
Highlander
AWESOME!!!!!!!!!!!
32
Invincible 2006,  PG)
33
The First Wives Club 1996,  PG)
34
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
35
The Wedding Date 2005,  PG-13)
36
Merlin 1998,  PG)
37
Flatliners 1990,  R)
38
Scrooge (A Christmas Carol) 1951,  Unrated)
Scrooge (A Christmas Carol)
My ALL time favorite Christmas movie
39
Gone With the Wind 1939,  G)
40
The Birdcage 1996,  R)
41
Blade 1998,  R)
42
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
43
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
44
Shark Tale 2004,  PG)
45
Runaway Jury 2003,  PG-13)
46
Hope Floats 1998,  PG-13)
47
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
48
Blade II 2002,  R)
49
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
50
Blade: Trinity 2004,  R)
51
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
52
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
53
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
54
The Breakfast Club 1985,  R)
55
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
goes with my teen movie fetish
56
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
57
The Princess Diaries 2001,  G)
58
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
This was a wonderful movie. Be sure to have a box of tissues.
59
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
60
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
I love john cusack!!!!!
61
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
I loved this movie!!!!!!!!! It felt like one long episode on a big screen TV. I am going to watch again!!!
62
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
63
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
64
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
I thought this movie was excellent!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments