My Favorite Movies


  snobiwan's Rating My Rating
1
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
1984 (Nineteen Eighty-Four)
I almost cried.
2
The Omega Man 1971,  PG)
The Omega Man
My blood... might be a serum. Damn straight! Charlton Heston kisses a black chick. Great score.
3
Jesus Christ Vampire Hunter 2001,  R)
Jesus Christ Vampire Hunter
It's got violence, humour, lesbian vampires and YES, it's a musical. Plus my brother-in-law is in it.
4
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Circular slide rules ROCK!
5
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Very very good, especially if you've seen 1984. And Benny Hill.
6
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
My parents used to assign point values to pedestrians and I never new why.
7
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
Keanu Reeves at his best. And Woody Harrelson and Robert Downey, Jr. are really acting outside of their scope. *snicker*
8
Naked Lunch 1991,  R)
Naked Lunch
Watch this, and then A Scanner Darkly, with friends.
9
Fahrenheit 451 1966,  Unrated)
10
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi)
A refreshing break from the usual.
11
Blood Freak 1972,  R)
Blood Freak
Campy beyond all possible belief.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments