My Favorite Movies


  snakama's Rating My Rating
1
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
2
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning)
A Classic
3
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
4
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
7
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
8
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
9
Raging Bull 1980,  R)
10
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
11
Pi 1998,  R)
12
The Star Maker (L'uomo delle stelle) 1995,  R)
13
Samurai Fiction (SF: Episode One) 1999,  Unrated)
14
Citizen Kane 1941,  PG)
15
Brazil 1985,  R)
16
Wings of Desire 1987,  PG-13)
17
Taxi Driver 1976,  R)
18
True Romance 1993,  R)
True Romance
Loved it!
19
8 1/2 1963,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments