My Favorite Movies


  snaidycool's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
Baby Geniuses 1999,  PG)
3
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
4
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
5
The Little Mermaid 1989,  G)
6
White Chicks 2004,  PG-13)
7
Mean Girls 2004,  PG-13)
8
Old School 2003,  R)
9
The Ten Commandments 1956,  G)
10
Child's Play 2 1990,  R)
11
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
12
Friday the 13th 1980,  R)
13
Cheaper By the Dozen 1950,  PG)
14
Carlito's Way 1993,  R)
15
Our Lips Are Sealed 2001,  G)
16
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
17
Dark City 1998,  R)
18
Wedding Crashers 2005,  R)
19
The Matrix 1999,  R)
20
Sin City 2005,  R)
21
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
22
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
23
50 First Dates 2004,  PG-13)
24
The Notebook 2004,  PG-13)
25
You Kill Me 2007,  R)
26
Interview 2007,  R)
27
Drama/Mex 2006,  Unrated)
28
License to Wed 2007,  PG-13)
29
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
30
Alice in Wonderland 1951,  G)
31
Silent Hill 2006,  R)
32
World Trade Center 2006,  PG-13)
33
The Princess Bride 1987,  PG)
34
Sleepy Hollow 1999,  R)
35
Clueless 1995,  PG-13)
36
Snakes on a Plane 2006,  R)
37
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
39
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
40
Chicken Run 2000,  G)
41
Independence Day 1996,  PG-13)
42
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
43
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
44
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
45
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
46
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
47
Beethoven 1992,  PG)
48
An American Tail 1986,  G)
49
Billy Madison 1995,  PG-13)
50
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
51
Because I Said So 2007,  PG-13)
52
Almost Famous 2000,  R)
53
A League of Their Own 1992,  PG)
54
Elf 2003,  PG)
55
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
56
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
57
Airplane! 1980,  PG)
58
Scooby-Doo 2002,  PG)
59
Antz 1998,  PG)
60
Groundhog Day 1993,  PG)
61
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
62
Collateral 2004,  R)
63
A Goofy Movie 1995,  G)
64
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
65
Madagascar 2005,  PG)
66
Team America - World Police 2004,  R)
67
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
68
Godzilla 1998,  PG-13)
69
Lady in the Water 2006,  PG-13)
70
Cool Runnings 1993,  PG)
71
Big Fat Liar 2002,  PG)
72
Poseidon 2006,  PG-13)
73
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
74
Deep Impact 1998,  PG-13)
75
George of the Jungle 1997,  PG)
76
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
77
102 Dalmatians 2000,  G)
78
The Pacifier 2005,  PG)
79
Children of Men 2006,  R)
80
Daddy Day Care 2003,  PG)
81
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
82
Final Destination 2000,  R)
83
Garden State 2004,  R)
84
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
85
The Terminator 1984,  R)
86
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
87
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
88
Predator 1987,  R)
89
The Pink Panther 2006,  PG)
90
Annie 1981,  PG)
91
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
92
Face/Off 1997,  R)
93
The Godfather 1972,  R)
94
Blades of Glory 2007,  PG-13)
95
Stick It 2006,  PG)
96
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
97
Little Nicky 2000,  PG-13)
98
Unbreakable 2000,  PG-13)
99
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
100
Disturbia 2007,  PG-13)
101
The Covenant 2006,  PG-13)
102
Blow 2001,  R)
103
RV 2006,  PG)
104
101 Dalmatians 1961,  G)
105
Aliens 1986,  R)
106
Cars 2006,  G)
107
Alien3 1992,  R)
108
Pocahontas 1996,  G)
109
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
110
Saving Private Ryan 1998,  R)
111
I Am Sam 2001,  PG-13)
112
Little Miss Sunshine 2006,  R)
113
Garfield - The Movie 2004,  PG)
114
Tarzan 1999,  G)
115
She's the Man 2006,  PG-13)
116
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
117
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
118
Sicko 2007,  PG-13)
119
Vitus 2006,  PG)
120
Black Sheep 2006,  R)
121
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
122
Shrek 2 2004,  PG)
123
There's Something About Mary 1998,  R)
124
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
125
School of Rock 2003,  PG-13)
126
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
127
War of the Worlds 2005,  PG-13)
128
Saw II 2005,  R)
129
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
130
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
131
Hitch 2005,  PG-13)
132
Pretty Woman 1990,  R)
133
Love Actually 2003,  R)
134
A Cinderella Story 2004,  PG)
135
A Walk to Remember 2002,  PG)
136
Scary Movie 2000,  R)
137
The Incredibles 2004,  PG)
138
My Best Friend (Mon meilleur ami) 2006,  PG-13)
139
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
140
Rocky III 1982,  PG)
141
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
142
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
143
Shallow Hal 2001,  PG-13)
144
Casper 1995,  PG)
145
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
146
Are We There Yet? 2003,  PG)
147
Hostel 2006,  R)
148
Minority Report 2002,  PG-13)
149
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
150
Hook 1991,  PG)
151
Hoodwinked 2006,  PG)
152
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
153
Hollow Man 2000,  R)
154
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
155
American Wedding 2003,  R)
156
Forrest Gump 1994,  PG-13)
157
Resident Evil 2002,  R)
158
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
159
Finding Neverland 2004,  PG)
160
Final Destination 2 2003,  R)
161
Space Jam 1996,  PG)
162
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
163
Chocolat 2000,  PG-13)
164
Runaway Bride 1999,  PG)
165
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
166
Speed 1994,  R)
167
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
168
The Hills Have Eyes 2006,  R)
169
Reservoir Dogs 1992,  R)
170
The Blair Witch Project 1999,  R)
171
Meet the Parents 2000,  PG-13)
172
28 Days 2000,  PG-13)
173
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
174
Ghost 1990,  PG-13)
175
Home Alone 3 1997,  PG)
176
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
177
Die Hard 1988,  R)
178
Into the Blue 2005,  PG-13)
179
Rocky IV 1985,  PG)
180
The Prestige 2006,  PG-13)
181
Phone Booth 2003,  R)
182
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
183
Memento 2000,  R)
184
Men in Black 1997,  PG-13)
185
Without A Paddle 2004,  PG-13)
186
Father of the Bride 1991,  PG)
187
Superman 1978,  PG)
188
Zoolander 2001,  PG-13)
189
Snatch 2001,  R)
190
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
191
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
192
My Girl 1991,  PG)
193
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
194
Grease 1978,  PG)
195
Pulp Fiction 1994,  R)
196
Fight Club 1999,  R)
197
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
198
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
199
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
200
The Holiday 2006,  PG-13)
201
Batman 1989,  PG-13)
202
Aladdin 1992,  G)
203
Carrie 1976,  R)
204
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
205
Knocked Up 2007,  R)
206
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
207
Charlotte's Web 2006,  G)
208
Fantastic Four 2005,  PG-13)
209
Bean 1997,  PG-13)
210
The Fox and the Hound 1981,  G)
211
National Treasure 2004,  PG)
212
The Fifth Element 1997,  PG-13)
213
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
214
The Princess Diaries 2001,  G)
215
Anaconda 1997,  PG-13)
216
Scarface 1983,  R)
217
Van Helsing 2004,  PG-13)
218
Cast Away 2000,  PG-13)
219
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
220
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
221
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
222
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
223
Legally Blonde 2001,  PG-13)
224
Blade II 2002,  R)
225
Evening 2007,  R)
226
Joshua (Joshua: The Devil's Child) 2007,  R)
227
Hairspray 2007,  PG)
228
Sunshine 2007,  R)
229
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
230
Introducing the Dwights 2006,  R)
231
Finding Nemo 2003,  G)
232
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
233
The Cable Guy 1996,  PG-13)
234
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
235
Rocky 1976,  PG)
236
King Kong 2005,  PG-13)
237
Gladiator 2000,  R)
238
The Lion King 1994,  G)
239
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
240
Gangs of New York 2002,  R)
241
Dead Poets Society 1989,  PG)
242
Ghostbusters 1984,  PG)
243
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
244
Simpsons: The Movie ,  Unrated)
245
The Hills Have Eyes 1977,  R)
246
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
247
The Mask 1994,  PG-13)
248
The Matrix Revolutions 2003,  R)
249
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
250
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
251
Lethal Weapon 3 1992,  R)
252
Inuyasha - Tenka hadou no ken ( Swords of an Honorable Ruler ) ,  Unrated)
253
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
254
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
255
My Neighbor Totoro 1988,  G)
256
Being John Malkovich 1999,  R)
257
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
258
The Dukes of Hazzard: The Beginning 2007,  R)
259
The Hunt for Red October 1990,  PG)
260
The Parent Trap 1961,  G)
261
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
262
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
263
Are We Done Yet? 2007,  PG)
264
The Deer Hunter 1978,  R)
265
Superman III 1983,  PG)
266
Torque 2004,  PG-13)
267
Patriot Games 1992,  R)
268
Waiting to Exhale 1995,  R)
269
The Shining 1980,  R)
270
Bedazzled 1968,  PG-13)
271
D3: The Mighty Ducks 1996,  PG)
272
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
273
Hustle & Flow 2004,  R)
274
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
275
Sin City: A Dame to Kill For 2013,  Unrated)
276
Rules of Engagement 2000,  R)
277
Children of the Corn 1984,  R)
278
Freaky Friday 1976,  G)
279
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
280
'The Simpsons': America's First Family 2000,  Unrated)
281
The Flintstones in Viva Rock Vegas 2000,  PG)
282
It Takes Two 1995,  PG)
283
The Wedding Date 2005,  PG-13)
284
Just Sex and Nothing Else (Csak szex és más semmi) 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments