Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  smurphy487's Rating My Rating
1
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
My all time favorite...I wish I could make EVERYONE see this film...it's beautiful...great story...just a beautiful piece of art on screen
2
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
my fav love story on screen
3
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
My fav Cary Grant film...funny and smart...Oh if they could remake this with Hugh playing Cary Grant's character...and Robert Sean Leonard playing Jimmy Stewart's...I would die
4
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
There is a reason if I have a daughter her middle name will be Scout...one of the great heroines in 20th Century literature. And everyone wishes they had a dad like Atticus Finch
5
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
Favorite John Cusack film. Period.
6
Heathers 1988,  R)
Heathers
Christian Slater's character JD was one of the reason behind the eternal novel I have been working on...
7
Maybe Baby 2000,  R)
8
Girl From Rio 2001,  Unrated)
9
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
10
Blackadder Back & Forth 1999,  Unrated)
11
Peter's Friends 1992,  R)
Peter's Friends
How I first saw Hugh Laurie....it was on all the time in college
12
Valiant 2005,  G)
13
Stuart Little 1999,  PG)
14
Stuart Little 2 2002,  PG)
15
Stuart Little 3 - Call of the Wild 2005,  G)
16
Cousin Bette 1998,  R)
17
The Borrowers 1998,  PG)
The Borrowers
Handcuffs.....
18
101 Dalmatians 1961,  G)
19
Garden State 2004,  R)
Garden State
Filmed near my area of NJ...well written and greaet insight into depression
20
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
I worked in college radio...I understand the dorkiness of random musical eccentrics.
21
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Why I was a teacher
22
All About Eve 1950,  PG)
23
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Surreal and beautifully filmed
24
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
Kate & Leopold
I am a sucker for this movie...kinda when it is on I have to watch it
25
Clerks 1994,  R)
Clerks
A classic
26
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
it made me cry...a Kevin Smith film made me fucking cry
27
Dogma 1999,  R)
Dogma
this should be required for all Catholics.
28
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
you can look at this a lot of ways but it is a great look at relationships/friendships and their dynamics
29
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
First feature film to have no human actors in it.

If you haven't seen this...what's wrong with you...It's from Jim Henson!!!
30
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
31
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
An Affair to Remember
Mom and I cry at the same time...each time.
32
A Christmas Story 1983,  PG)
33
Emmet Otter's Jug-Band Christmas 1977,  G)
Emmet Otter's Jug-Band Christmas
one of my family Christmas traditions...ever since I was little.
34
Scrooged 1988,  PG-13)
35
Notting Hill 1999,  PG-13)
Notting Hill
guitly pleasure film
36
A Midnight Clear 1992,  R)
A Midnight Clear
One of my fav Ehtan Hawke films and it is a war film so Dad loves it too
37
Tape 2001,  R)
Tape
Intense...wow...I wish I had seen it on broadway.
38
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
Guilty Pleasure film
39
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
Mom never laughed so hard when we saw this...
40
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
All X-Philes raise your hand

*Raises hand*
41
Serendipity 2001,  PG-13)
42
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Only time I walked out of a theater screaming how bad the film was...and I was 7

What did I know?
43
Lost In Translation 2003,  R)
44
Galaxy Quest 1999,  PG)
Galaxy Quest
If you are a fan of any form of Sci-Fi or better yet, have been to a Sci-Fi con....this film is priceless
45
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
great characterization with a simple story
46
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
As I writer I just ate this film up
47
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
First movie I ever saw in a theater.
48
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
49
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
50
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
51
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
52
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
53
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
Smartest film about relationships.
54
Hamlet 1996,  PG-13)
Hamlet
Favorite version...yes I hate Mel's version
55
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
A friend from college went to HS with Ben and Matt and talked about this film -- we laughed at her until we realized THEY were the Ben and Matt she was referring to
56
The Usual Suspects 1995,  R)
57
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
A stage director brings to the film a classic Broadway show...having seen it on Broadway I was skeptic....but I loved it!!!!
58
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
One of my fav soundtracks ever
59
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Saw this for the first time junior year of HS in a US History class
60
Fargo 1996,  R)
61
About a Boy 2002,  PG-13)
62
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
63
Chelsea Walls 2001,  R)
64
Kalifornia 1993,  R)
Kalifornia
It's David Duchovny...need I say anymore
65
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
Bringing Up Baby
I heart Cary Grant
66
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
guitly pleasure film
67
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
68
Singles 1992,  PG-13)
69
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
70
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
71
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
guitly pleasure film
72
Better Off Dead 1985,  PG)
73
One Crazy Summer 1986,  PG)
74
Bullets Over Broadway 1994,  R)
75
Angels in America 2004,  Unrated)
76
Swing Kids 1993,  PG-13)
77
Dead Again 1991,  R)
78
Wit 2001,  PG-13)
Wit
Saw this at the same time my aunt died from cancer....moving and tells the battle of cancer in the most human way
79
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
80
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
I had to apologize to Mom for taking her to see it...
81
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
The true Anti-Drug film
82
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
83
The Breakfast Club 1985,  R)
84
Akira 1988,  R)
Akira
If you ever want to watch Anime...this is the one to see
85
Macross 2 1992,  PG)
86
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
The psychology of this film is flawless
87
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
This film has one of my fav moments in cinema.
88
Bull Durham 1988,  R)
89
Traffic 2000,  R)
90
Requiem for a Dream 2000,  R)
91
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
If you love music...you'll love this
92
Indochine 1992,  PG-13)
93
Ghost in the Shell 1996,  R)
94
Office Space 1999,  R)
Office Space
Who doesn't like this?
95
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
As a writer I loved it!
96
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
A film between Dad and I
97
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
98
The Longest Day 1962,  G)
99
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
100
All the President's Men 1976,  PG)
101
12 Angry Men 1997,  PG-13)
102
Sliding Doors 1998,  PG-13)
Sliding Doors
guitly pleasure film
103
Seven (Se7en) 1995,  R)
104
Flash Gordon 1980,  PG)
Flash Gordon
guitly pleasure film...always on HBO when we first got it
105
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Funny as hell
106
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
My fav Christian Slater Film
107
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Saw this in a Journalism class and fell in love with it
108
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
109
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
110
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
One of the funniest things I have ever seen
111
Capote 2005,  R)
112
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
My parents' first date film
113
The Godfather, Part II 1974,  R)
114
Snatch 2001,  R)
Snatch
gruesome but in your face...a different type of gangster film
115
Monster House 2006,  PG)
116
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
117
The Commitments 1991,  R)
118
The Crying Game 1992,  R)
The Crying Game
guitly pleasure film
119
Dune 1984,  PG-13)
120
Finding Neverland 2004,  PG)
121
Looking for Richard 1996,  PG-13)
Looking for Richard
The Shakespeare nut in me loves this film
122
The English Patient 1996,  R)
123
Igby Goes Down 2002,  R)
124
Pretty Woman 1990,  R)
125
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
I heart Ethan in this
126
The Truman Show 1998,  PG)
127
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
128
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
A classic
129
Pulp Fiction 1994,  R)
130
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Every year as a kid I would watch this
131
Billy Elliot 2001,  R)
132
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
I wish I worked for Rolling Stone
133
West Side Story 1961,  PG)
134
Oliver! 1968,  G)
Oliver!
saw way too many times on HBO
135
The Muppet Movie 1979,  G)
136
The Great Muppet Caper 1981,  G)
The Great Muppet Caper
Muppets and London....
137
Shakespeare in Love 1998,  R)
138
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
139
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
I'm a sucker for British films
140
Beetlejuice 1988,  PG)
141
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
gripping and well told
142
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
143
Annie Hall 1977,  PG)
144
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
Mom and I love this version
145
The Lion King 1994,  G)
146
Blade Runner 1982,  R)
147
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
watched it in HS to learn about the Cold War
148
The Great Escape 1963,  Unrated)
The Great Escape
one of the films I have watched many times with Dad
149
Brazil 1985,  R)
Brazil
Weird bizarre and surreal
150
Richard III 1995,  R)
151
The Last Starfighter 1984,  PG)
The Last Starfighter
guitly pleasure film
152
Last Tango in Paris 1972,  NC-17)
Last Tango in Paris
i don't like this movie for the sex...but the psychology of the relationships
153
Dangerous Liaisons 1988,  R)
Dangerous Liaisons
intelligent and sexy....
154
The Rules of Attraction 2002,  R)
The Rules of Attraction
creepy and dark
155
Playing by Heart 1998,  R)
156
Return to Me 2000,  PG)
157
French Kiss 1995,  PG-13)
French Kiss
guitly pleasure film
158
Wonder Boys 2000,  R)
159
Because of Winn-Dixie 2005,  PG)
Because of Winn-Dixie
Come on..Dave Matthews is in it...
160
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
guitly pleasure film
161
Sense and Sensibility 1995,  PG)
162
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
guitly pleasure film
163
The Laramie Project 2001,  R)
The Laramie Project
Having done the play version...powerful stuff
164
200 Cigarettes 1999,  R)
165
Explorers 1985,  PG)
166
Platoon 1986,  R)
Platoon
Another Dad and Sharon film
167
Die Hard 1988,  R)
168
His Girl Friday 1940,  Unrated)
169
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Guilty Pleasure
170
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
Yes I really love this movie...accurate to the short story too
171
Circle of Friends 1995,  PG-13)
172
Eddie Izzard - Dress to Kill 1999,  Unrated)
Eddie Izzard - Dress to Kill
One of the funniest men ever...I would LOVE to see him and Stephen Fry have a conversation...both LOVE to mess with language
173
The Quiet Man 1952,  Unrated)
174
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
175
A Fish Called Wanda 1988,  R)
176
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
the boxing scene...worth seeing the film
177
Being John Malkovich 1999,  R)
178
The Ref 1994,  R)
179
Happiness 1998,  NC-17)
Happiness
bizarre is putting it mildly
180
Strange Brew 1988,  R)
Strange Brew
Saw this at many sleepovers as a kid
181
Swimming with Sharks 1994,  R)
182
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Classic movie...classic cast
183
Gattaca 1997,  PG-13)
184
I Heart Huckabees 2004,  R)
185
Nine Months 1995,  PG-13)
186
Steel Magnolias 1989,  PG)
187
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
Mystery Science Theater 3000: The Movie
Seeing the show made into a movie...fucking hysterical
188
The African Queen 1952,  Unrated)
189
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
190
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Silly Sci Fi Fun
191
Out of Sight 1998,  R)
Out of Sight
Th only Clooney movie I like
192
Gia 1998,  R)
193
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Guilty pleasure
194
Waiting 2005,  R)
Waiting
*snort*
195
The Mighty 1998,  PG-13)
196
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
it's stupid and that's what makes it so much fun
197
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
I have weirder movie tastes than my entire family. Mom is mostly subjected to it and sometimes she goes "I never would have watched it if you hadn't gotten me to see it." Garden State is a good case. This film is a bad one.
198
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Bill Murray is priceless in this
199
Rushmore 1998,  R)
200
The Witches of Eastwick 1987,  R)
201
Playing God 1997,  R)
Playing God
*raises hand* saw way too many times...even attemded the premiere in LA where I saw Duchovny for the first time
202
Beautiful Girls 1996,  R)
203
Wag the Dog 1997,  R)
Wag the Dog
political humor....brilliant
204
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
A true classic.
205
The Family Man 2000,  PG-13)
206
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Ah British love stories....
207
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Hehehehehe Nemo
208
Stealing Beauty 1996,  R)
Stealing Beauty
one of the films I saw in college and just liked...and it has Jeremy Irons...
209
Kafka 1991,  PG-13)
210
Baby Boom 1987,  PG)
211
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
I have worked on the play version years after I saw this is high school psychology...if you haven't seen it, you must
212
Sideways 2004,  R)
Sideways
I love wine, I love indie films, I have always wanted to do a road trip through Napa Valley, so this film is a toast to friendship and the little moments and meetings in life.
213
House of Wax 1953,  Unrated)
214
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments