My Favorite Movies


  smootysveen's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Everything a movie should be.
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Give Chewie a damn medal and this is the greatest movie of all time.
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Again, I disagree with the masses. Popular opinion would say that this is the worst of the original three. But when Luke talks smack to Jabba, I get a major endorphin rush.
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Star Wars fans love this movie and declare it as the best of the series. It's still absolutely one of the greatest movies of all time, but I think it's my least favorite of the original three. I think people just have too much of a Boba Fett-ish. Haha.
5
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
This movie makes me hungry for Italian food. But seriously though this movie sticks in my gut. I'm disgusted by the characters. I'm fascinated by the characters. I want to be a Corleone (I'd even settle for Tom Hagen or Clemenza).
6
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
I just rewatched this. Easily my favorite Disney film. Timon and Rafiki are genuinely funny. Great casting on all voices. Part of the appeal is nostalgia, but this movie is really good.
7
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
Delighfully sinful. "Don't cry."
8
Adaptation 2002,  R)
Adaptation
"If there was going to be a movie made about your life, who would you want to play you?" I used to think I'd answer Tom Hanks or something, but it turns out Nicolas Cage already did play me. The movie is Adaptation.
9
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Everything Charlie Kaufman touches is golden. I want to be John Malkovich.
10
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
"Can I raise a practical question at this point..."
11
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Another one of the greats. Ridley Scott gets it right about every other movie. This one he got it right. Love Joaquin Phoenix in it.
12
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
The 400 Blows (Les Quatre cents coups)
I was at the Pacific Ocean last year. As I kicked off my shoes and ran in, the final scene of this movie was all i could think about. The mark it leaves is indellible.
13
Persona 1966,  Unrated)
Persona
Gets more astonishing every time I see it. So many layers.
14
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Maybe the greatest movie ever. Tears well up everytime I think about Sam saying, "Remember the Shire Frodo..."
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Epic.
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I love the Gollum/Smeagol scene.
17
Day for Night 1973,  PG)
Day for Night
Others of Truffaut's best films charm because of their simple, contained stories. This one is broad and complex and still it has those personal touches that only Truffaut can deilver. The absolute greatest movie about making movies.
18
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
The title says it: Wilder shows us so many of the peculiarities and rich ironies that accompany that slow dip into the horizon. The moral of the story: Life, like Hollywood, is a death trap. Get out while you're young or you'll be a reclusive, neurotic old bitch married to a monkey.
19
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
This is Disney-Pixar's best picture.
20
Jules and Jim 1962,  Unrated)
Jules and Jim
Da-da da-da da da da da, da-da-da da da. (That was me humming the theme). You can't write about this movie, you gotta feel this shit. Hum with me: Da-da da-da da da da da...
21
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Often disturbing and rapturous in the very same instant.
22
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
"We use a large vibrating egg."
23
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
I don't know of a movie that better captures life's simple pleasures. The opening credits sequence alone was one of the most captivating pieces of cinema I've ever seen.
24
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
I wish my life had a zither soundtrack.
25
He Got Game 1998,  R)
He Got Game
"Basketball is like poetry in motion." People laud Hoop Dreams, but this is the best movie about the greatest game. Love the Copland. Rodeo was made for a streetball game.
26
Shrek 2001,  PG)
Shrek
"You know what else everybody likes? Parfaits. Have you ever met a person, you say, 'Let's get some parfait,' they say, 'Hell no, I don't like no damn parfait'? Parfaits are delicious."
27
Y Tu Mamá También 2001,  R)
Y Tu Mamá También
Cuaron's filmmaking is so envigorating. It makes me want to get out there on the road.
28
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
The Purple Rose of Cairo
Profoundly points out the magic, as well as the limits, of the movies.
29
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
Like nothing I've ever seen before
30
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
It wouldn't be right if I didn't post a quote from the most quotable movie of all time. "You keep using that word. I do not think it means what you think it means."
31
The Fisher King 1991,  R)
The Fisher King
I now believe in fairies.
32
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player) 1960,  Unrated)
Tirez sur le pianiste (Shoot the Piano Player)
I haven't seen this movie now for a few months. I'm developing facial ticks.
33
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Kevin Spacey is the root of all evil.
34
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
"You tried to milk him, didn't you, Focker you sick son-of-a-bitch." I can't decide who's funnier in this movie, DeNiro or Stiller. And Owen Wilson is at his best and some great bit parts (the guy at the convenience store, the flight attendant, etc.)
35
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Fenster's one the great bit parts in cinema. Right below Chewbacca, I think. He also ranks below Chewie in intelligiblity.
36
Rushmore 1998,  R)
37
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete)
A lot of the same Godard themes from other movies, but still so many charming little moments. "I'm glad I don't like spinach, because if I did, then I would eat it. And I can't stand the stuff."
38
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
The most dangerous movie I've ever seen.
39
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
"My father's name was Antonio Andolini...and this is for you."
40
Hustle & Flow 2004,  R)
Hustle & Flow
Whoop...that...trick.
41
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Wilder brings a depth to the screwball comedy that makes the genre much more than bearable. And Marilyn? Count me in with the some who like it hot. Oh, and that one henchman dude has the widest nose I've ever seen.
42
Best in Show 2000,  PG-13)
Best in Show
In my mind, it's the best movie Guest has directed. Harlan Pepper is his second best role (right behind Nigel Tufnel), and everyone else is pretty much at their best too. I think it's also Larry Miller's best character.
43
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
La Dolce Vita
Unforgettable scene after unforgettable scene. And the best part came in the final moment.
44
La Jetée (The Pier) 1962,  Unrated)
La Jetée (The Pier)
One of the more evocative pieces of film ever.
45
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
I could watch Jeffrey Goines give the Deluxe Mental Hospital Tour for two eternities.
46
Hannah and Her Sisters 1986,  PG-13)
Hannah and Her Sisters
"How the hell do I know why there were Nazis? I don't even know how the can opener works!"
47
Du Levande (You, The Living) 2007,  Unrated)
Du Levande (You, The Living)
Shortly after seeing this (and falling asleep during), I rated it a six. Now more than a year later it has curiously grown on me in a way no other film has, and I would pay big money for a local screening or a region 1 DVD.

UPDATE: The saga continues. I tracked this down at a MoMA retrospective. Still missed a little of it due to complications (same part, I think). But I liked it even more. Slowly becoming one of my favorites of all time.
48
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
I still want to be a lost boy.
49
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Now I know why Kevin McCallister was freaking out so bad when he saw Joe Pesci outside his window
50
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
It's a great one, movie-wise.
51
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961,  Unrated)
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly)
One of my favorite Bergman films.
52
Garden State 2004,  R)
Garden State
So brilliant until the so-so ending.
53
Do the Right Thing 1989,  R)
Do the Right Thing
I'm still trying to figure out all that Rosie Perez dancing at the beginning.
54
Double Indemnity 1944,  Unrated)
Double Indemnity
After my buddy and I watched this movie, we went out and bought some matches to practice Fred MacMurray's tricks. We're two boxes in and so far unsuccessful.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments