My Favorite Movies


  smoothguy22's Rating My Rating
1
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
The only flaw I can think of for this movie is that it gets very technical at times. I mean to point of being difficult to follow. Fortunately they constitute a microscopic part of the movie. Besides the extra feature on which he updates a couple of points compensates. Moreover he does not seem to me a scientific but he communicates the ideas clearly. The population data seems suspicious on this feature because it does not say how they calculate them or on what basis. Though if someone wants to get more into, the he or she will have to read the book. Even this feature has subtitles and that?s a plus because not to many of the movies have them.
2
Celestino y el vampiro 2003,  Unrated)
Celestino y el vampiro
Película puertorra de bajo presupuesto y para mearse de la risa.
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Low budget movie wonderfully made.
4
Sicko 2007,  PG-13)
Sicko
The half a star is for various reasons. The first one is that he does not mention why the medicines are more cheaper on those other countries. I read at Consumer Reports that the prices were cheaper on Canada because they did had a shorter process of distribution. Worst of all is illegal if pharmacies from USA by from them.The second one is that the situation on Cuba is not so good but thats a critic of every health care system. I just wanted to specify that. I don't remember is name though.The third one is that this is a movie to watch more than once because it has a complicated small part. Fortunately is a minor part. Great effort to bring a new and needed perspective on USA. The DVD version is even better because it has 80 or more of Bonus features! They are worth seeing it again!
5
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
If wasnt for the low quality of the effects it would be great.
6
Gladiator 2000,  R)
7
Seabiscuit 2003,  PG-13)
Seabiscuit
I don't remember the script. Thats why I didn't put the star. but certainly some of the places on which was recorded are great. It seems to me creative because about a non popular sport. The guy commenting the races is unforgettable. Also there are good filming techniques. It seems to me non traditional.
8
Match Point 2005,  R)
Match Point
Woody Allen back into good directing.
9
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
A classic from Woody Allen that is cool for its tehcnics and the sex themes.
10
Super Size Me 2003,  PG-13)
Super Size Me
Great documentary about eating on Mcdonalds for a long period. Well documented.
11
City of Angels 1998,  PG-13)
12
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
I dont get tired of this movie.
13
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
A classic nove by Victor Hugo made great.
14
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
Great!
15
Wedding Crashers 2005,  R)
16
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
I havent seent it completely.
17
Click 2006,  PG-13)
Click
Fun and with values.
18
The Family Man 2000,  PG-13)
19
Lorenzo's Oil 1992,  PG-13)
Lorenzo's Oil
A movie based on a true live story about a boy with a strange condition. I like it because is realistic and you learn.
20
Matchstick Men 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments