My Favorite Movies


  Smokahontas's Rating My Rating
1
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Campy and fun to sing along with!
2
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
3
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
Best damn western in movie history!
4
The Sweetest Thing 2002,  R)
5
Working Girl 1988,  R)
6
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
7
The Thin Man 1934,  Unrated)
8
Grease 1978,  PG)
9
Dolores Claiborne 1995,  R)
10
Willow 1988,  PG)
11
Cat Ballou 1965,  Unrated)
12
The Long, Hot Summer 1958,  Unrated)
13
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
14
Pale Rider 1985,  R)
15
Dragonheart 1986,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. Smokahontas
    Smokahontas posted 3 years ago

    If you havent seen any or all these movies... THATS WHAT DVD PLAYERS ARE FOR!!!! open your mind and enjoy!