My Favorite Movies


  smjwillis's Rating My Rating
1
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1998,  PG-13)
2
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
3
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
4
Maria Full of Grace 2003,  R)
5
Vera Drake 2004,  R)
6
Tea With Mussolini 1999,  PG)
7
I Heart Huckabees 2004,  R)
8
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
9
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
10
All About Eve 1950,  PG)
11
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
12
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
13
On the Waterfront 1954,  Unrated)
14
Millions 2004,  PG)
15
Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 2003,  R)
16
The Story of the Weeping Camel 2003,  PG)
17
The Way Home (Jibeuro) 2002,  PG)
18
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
19
Roozi ke zan shodam (The Day I Became a Woman) 2000,  Unrated)
20
Baran 2001,  PG)
21
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
22
The Statement 2003,  R)
23
The Apartment 1960,  Unrated)
24
Butterfield 8 1960,  Unrated)
25
Casablanca 1942,  PG)
26
The Maltese Falcon 1941,  PG)
27
The Big Sleep 1946,  PG)
28
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
29
The Seven Samurai 2011,  Unrated)
30
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997,  PG)
31
Winged Migration (Le Peuple Migrateur) 2003,  G)
32
To Be and to Have (Etre et Avoir) 2003,  Unrated)
33
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
34
Dial M for Murder 1954,  PG)
35
Transamerica 2005,  R)
36
Jungfrukällan (The Virgin Spring) 1959,  Unrated)
37
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
38
The Constant Gardener 2005,  R)
39
Munich 2005,  R)
40
Amistad 1997,  R)
41
Ladies in Lavender 2005,  PG-13)
42
Mrs. Brown 1997,  PG)
43
Capote 2005,  R)
44
Balzac and the Little Chinese Seamstress 2002,  Unrated)
45
Strangers on a Train 1951,  PG)
46
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
47
Charade 1963,  G)
48
Wait Until Dark 1967,  Unrated)
49
Crash 2005,  R)
50
Empire of the Sun 1987,  PG)
51
The Killing Fields 1984,  R)
52
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
53
The Elephant Man 1980,  PG)
54
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997,  R)
55
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005,  PG-13)
56
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
57
The Squid and the Whale 2006,  R)
58
Khosla Ka Ghosla 2006,  Unrated)
59
The Science of Sleep 2006,  R)
60
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) 2006,  R)
61
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
62
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) 1961,  Unrated)
63
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
64
Nattvardsgästerna (Winter Light) 1962,  Unrated)
65
The Silence 1963,  Unrated)
66
The Golden Bowl 2000,  R)
67
Babel 2006,  R)
68
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2005,  Unrated)
69
Carol's Journey (El Viaje de Carol) 2002,  Unrated)
70
The Painted Veil 2006,  PG-13)
71
Volver 2006,  R)
72
The Last King of Scotland 2006,  R)
73
The Italian (Italianetz) 2005,  PG-13)
74
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
75
Hour of the Wolf (Vargtimmen) 1968,  Unrated)
76
The Magic Flute 2006,  Unrated)
77
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
78
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) 1976,  PG)
79
Day Watch 2007,  R)
80
Pan's Labyrinth 2006,  R)
81
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
82
Eyes Without a Face 1960,  Unrated)
83
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993,  R)
84
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
85
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (Trois Couleurs: Blanc) 1994,  R)
86
Dreams 1990,  PG)
87
All the President's Men 1976,  PG)
88
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
89
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) 2006,  Unrated)
90
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
91
Russian Ark 2002,  Unrated)
92
Amazing Grace 2007,  PG)
93
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
94
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957,  Unrated)
95
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
96
Music Within 2007,  R)
97
Wings of Desire 1987,  PG-13)
98
Metropolis 1927,  PG-13)
99
Ran 1985,  R)
100
Rhapsody in August 1991,  PG)
101
Tokyo Godfathers 2003,  PG-13)
102
Yojimbo 1961,  Unrated)
103
Akahige (Red Beard) 1965,  Unrated)
104
Donzoko (The Lower Depths) 1957,  Unrated)
105
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
106
The Visitor 2008,  PG-13)
107
Les Visiteurs (The Visitors ) 1993,  R)
108
Sugihara: Consipracy of Kindness 2000,  Unrated)
109
Far From Heaven 2002,  PG-13)
110
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
111
Stray Dog (Nora inu) 1949,  Unrated)
112
Dersu Uzala 1975,  G)
113
Sanjuro (Tsubaki Sanjûrô) 1962,  PG-13)
114
Aristocrats 1999,  Unrated)
115
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) 1962,  Unrated)
116
Madadayo 1993,  Unrated)
117
Kikujiro 1999,  PG-13)
118
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
119
Sophie Scholl: The Final Days 2005,  PG)
120
Shizukanaru ketto (The Quiet Duel) (A Silent Duel) 1949,  Unrated)
121
Samurai Rebellion 1967,  Unrated)
122
Hakuchi (The Idiot) 1951,  Unrated)
123
Subarashiki Nichiyobi (One Wonderful Sunday) 1947,  Unrated)
124
I Live in Fear (Ikimono no kiroku) 1955,  Unrated)
125
Brick Lane 2007,  PG-13)
126
A Clockwork Orange 1971,  R)
127
The Syrian Bride 2004,  Unrated)
128
WALL-E 2008,  G)
129
Barton Fink 1991,  R)
130
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
131
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
132
Penelope 2006,  PG)
133
Across the Universe 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments