My Favorite Movies
Give list a short description
| smittenkisses's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13)
This was an amazing movie! By far, my favourite Pirates movie. It was a surprising ending, but I think it was the perfect way to end it. I'm not shocked that once again, Jack Sparrow is alone, with a bottle of rum, singing Yoho Yoho a Pirates Life For Me! lol. But in all seriousness, I loved it!!!! Great effects, great romance, great humor, great suspense and action. It was a bit gory, but all together it was an amazing movie! |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 4 |
Twilight 2008, PG-13) |
|
| 5 |
Mamma Mia! 2008, PG-13) |
|
| 6 |
A Night at the Roxbury 1998, PG-13) |
|
| 7 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 8 |
Austin Powers: International Man of Mystery 1997, PG-13) |
|
| 9 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 10 |
John Tucker Must Die 2006, PG-13) |
|
| 11 |
Love Wrecked 2005, PG) |
|
| 12 |
Dude, Where's My Car? 2000, PG-13) |
|
| 13 |
Orange County 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 15 |
Shanghai Noon 2000, PG-13) |
|
| 16 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 17 |
Dickie Roberts - Former Child Star 2003, PG-13) |
|
| 18 |
Win A Date With Tad Hamilton! 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 20 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 21 |
Guess Who 2005, PG-13) |
|
| 22 |
21 2008, PG-13) |
|
| 23 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 24 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 25 |
Penelope 2006, PG) |
|
| 26 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 27 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 28 |
Superbad 2007, R) |
|
| 29 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 31 |
The Hot Chick 2002, PG-13) |































