My Favorite Movies


  smitten4u5's Rating My Rating
1
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Classic Movie
2
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
The Ultimate Disney Movie
3
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
Ahhh how romantic!!
4
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Very good prefomance by Drew Barrymore
5
Sleeping Beauty 1959,  G)
6
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
This is a cute, classic Sandra Bullock movie, I like Speed, Speed 2, The Net and most all other Sandra Bullock movies.
7
Beauty and the Beast 1991,  G)
8
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
I still love this movie and watch it over and over again
9
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
10
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
Very Funny Mel Gibson
11
Dave 1993,  PG-13)
12
Send Me No Flowers 1964,  Unrated)
13
That Touch of Mink 1962,  Unrated)
14
Lover Come Back 1961,  Unrated)
15
Pillow Talk 1959,  Unrated)
16
The Glass Bottom Boat 1966,  Unrated)
17
Move Over Darling 1963,  Unrated)
18
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
One of the all time classic movies
19
Sabrina 1954,  Unrated)
20
Sabrina 1995,  PG)
Sabrina
Good but not as good as the Bogart movie of Sabrina, Julia Orman was the star as far as I am concerned in this version
21
Murphy's Romance 1985,  PG-13)
22
Snow White 1916,  Unrated)
Snow White
Hope it is Disney Snow White
23
Turner and Hooch 1989,  PG)
Turner and Hooch
The ultimate Tom Hanks Movie..according to me
24
Fluke 1995,  PG)
25
Shiloh 1996,  PG)
26
Shiloh 2 - Shiloh Season 1999,  PG)
27
Lassie 1994,  PG)
28
Alaska 1996,  PG)
29
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
Extremely funny
30
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
31
Cheetah 1989,  G)
32
A Far Off Place 1993,  PG)
33
Far and Away 1992,  PG-13)
34
Far From Home - The Adventures Of Yellow Dog 1995,  PG)
35
The Adventures of the Wilderness Family 1976,  G)
36
The Adventures of the Wilderness Family, Part 2 1977,  G)
37
Mountain Family Robinson 1979,  G)
38
Swiss Family Robinson 1960,  G)
39
Seven Alone 1975,  G)
40
Across the Great Divide 1976,  G)
41
Where the Red Fern Grows 1974,  G)
42
The Net 1995,  PG-13)
The Net
ONE OF HER BEST MOVIES

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments