My Favorite Movies


  smilinecho's Rating My Rating
1
Saw 2004,  R)
Saw
Loved it
2
Saw II 2005,  R)
Saw II
Another good one
3
Saw III 2006,  R)
Saw III
More More
4
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Again a great movie. Guess I am twisted!!!!!!!
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Freaking Badass Movie
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Even Better
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Expected more but still a kickass movie
8
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Totally Surprised I LOVED IT
9
American History X 1998,  R)
American History X
No Words to describe it. wait EXCELLENT!!!!
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
What can anyone say? This was just a great movie
11
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
Come out to pl-a -aaaay
12
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
13
The Notebook 2004,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
15
Wedding Crashers 2005,  R)
16
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
17
Old School 2003,  R)
18
Zoolander 2001,  PG-13)
19
Remember the Titans 2000,  PG)
20
Blades of Glory 2007,  PG-13)
21
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
22
Click 2006,  PG-13)
23
Accepted 2006,  PG-13)
24
The Matrix 1999,  R)
25
Ratatouille 2007,  G)
26
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
27
Eagle Eye 2008,  PG-13)
28
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
29
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
30
Armageddon 1998,  PG-13)
31
Billy Madison 1995,  PG-13)
32
Blade 1998,  R)
33
Brokeback Mountain 2005,  R)
34
City of Angels 1998,  PG-13)
35
Clerks 1994,  R)
36
Clerks II 2006,  R)
37
Closer 2004,  R)
38
Coach Carter 2005,  PG-13)
39
Collateral 2004,  R)
40
Con Air 1997,  R)
41
Constantine 2005,  R)
42
Crank 2006,  R)
43
Crash 2005,  R)
44
Dead Poets Society 1989,  PG)
45
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
46
Disturbia 2007,  PG-13)
47
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
48
Eragon 2006,  PG)
49
Face/Off 1997,  R)
50
Final Destination 2000,  R)
51
Final Destination 2 2003,  R)
52
Final Destination 3 2006,  R)
53
Four Brothers 2005,  R)
54
Freedom Writers 2007,  PG-13)
55
Full Metal Jacket 1987,  R)
56
Halloween 1978,  R)
57
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
58
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
59
I Am Legend 2007,  PG-13)
60
I Am Sam 2001,  PG-13)
61
Jarhead 2005,  R)
62
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
63
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
I could not stop laughing!
64
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
Yes I cried....so
65
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
66
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
First Movie I ever saw Vin in OMG LOVED IT
67
Reservoir Dogs 1992,  R)
68
Saving Private Ryan 1998,  R)
69
Schindler's List 1993,  R)
70
Shaun of the Dead 2004,  R)
71
Shooter 2007,  R)
72
Signs 2002,  PG-13)
Signs
I like M Knight
73
Superbad 2007,  R)
74
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
75
The Color Purple 1985,  PG-13)
76
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
77
The Pacifier 2005,  PG)
78
The Silence of the Lambs 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments