My Favorite Movies
Well, comedies and action are basically my favorite, like Titanic and Napoleon Dynamite, or Murder by Death. Of course, romances are always good, too, like the Pahntom of the Opera.
| smiley1798's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Murder by Death 1976, PG) |
|
| 2 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 3 |
The Phantom of the Opera 1991, Unrated) |
|
| 4 |
What About Bob? 1991, PG) |
|
| 5 |
Titanic 1953, Unrated) |
|
| 6 |
Funny Face 1957, Unrated) |
|
| 7 |
Hoodwinked 2006, PG) |
|
| 8 |
Wizard of Oz 1925, Unrated) |
|
| 9 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 10 |
Babe 1995, G) |
|
| 11 |
Animal Farm 1955, Unrated) |
|
| 12 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 13 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 14 |
The Princess Bride 1987, PG) |














