My Favorite Movies


  smidgetc's Rating My Rating
1
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
has to be one of the best if not THE BEST time travel films ever. Acting is paramount with Willis, Pitt, Plummer and Stowe. Don't miss this. Great musical score too!
2
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
So much to say about this movie.......A classic in it's own right. Hitchcock's masterpiece features mystery and romance in the right blend, with great acting to boot.
3
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
4
Carousel 1956,  Unrated)
5
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
6
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
Can you resist the last 10 minutes of this movie? I can't. Bruce is amazing once again in this awesome character study.
7
West Side Story 1961,  PG)
8
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
Can you EVER forget an ending like this one? A pure classic, never loses it's punch.
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
10
Carrie 1976,  R)
Carrie
They're all going to laugh at you! And you think YOU'VE got Mom troubles???
11
Memento 2000,  R)
Memento
Hum, I think I forgot what this was about....just kidding, fab movie.
12
The Champ 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments