Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Smallville92's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Wow this movie was like REALLY good.
I love it.
The whole movie was good but i didnīt like the end bcz now i will have to wait a year and a half until the next Harry Potter. And bcz they didnīt tell us more about Krake, what happend too cho Chang after she told Umbrigd(can spell her name, sorry) about their secret hideout.
But the movie wow it was really really good :)
2
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Full review coming up :)
3
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
4
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2
This movie is sooooo goooooooddddd
5
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
I love Jim Carey!! ;) hehe
6
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Haha i love this movie. Jim Carrey is really the best joker.
I love his movies, especially the Ace Ventura thing and as Bruce Almighty.
:D

10/10
7
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
Soo funny.
Laughed a lot during the movie. And its just GREAT!!
8
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Hillary Duff Your Movies are GREAT
10/10
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
***1) The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was is lost, for none now live who remember it. It began with the forging of the Great Rings. Three were given to the Elves, immortal, wisest and fairest of all beings. Seven to the Dwarf lords, great miners and craftsmen of the mountain halls. And nine, nine rings were gifted to the race of men, who, above all else, desire power. But they were, all of them, deceived, for another Ring was made. In the land of Mordor, in the fires of Mount Doom, the Dark Lord Sauron forged in secret a master Ring, to control all others. And into this Ring he poured his cruelty, his malice and his will to dominate all life. One Ring to rule them all. 2)Galadriel: It began with the forging of the Great Rings. Three were given to the Elves; immortal, wisest and fairest of all beings. Seven, to the Dwarf Lords, great miners and craftsmen of the mountain halls. And nine, nine rings were gifted to the race of Men, who above all else desire power. For within these rings was bound the strength and the will to govern over each race. But they were all of them deceived, for a new ring was made. In the land of Mordor, in the fires of Mount Doom, the Dark Lord Sauron forged in secret, a master ring, to control all others. And into this ring he poured all his cruelty, his malice and his will to dominate all life. One ring to rule them all. One by one, the free peoples of Middle Earth fell to the power of the Ring. But there were some who resisted. A last alliance of men and elves marched against the armies of Mordor, and on the very slopes of Mount Doom, they fought for the freedom of Middle-Earth. Victory was near, but the power of the ring could not be undone. It was in this moment, when all hope had faded, that Isildur, son of the king, took up his father's sword. And Sauron, enemy of the free peoples of Middle-Earth, was defeated. The Ring passed to Isildur, who had this one chance to destroy evil forever, but the hearts of men are easily corrupted. And the ring of power has a will of its own. It betrayed Isildur, to his death. And some things that should not have been forgotten were lost. History became legend. Legend became myth. And for two and a half thousand years, the ring passed out of all knowledge. Until, when chance came, the ring ensnared another bearer. The ring came to the creature Gollum, who took it deep into the tunnels under the Misty Mountains, and there it consumed him. The ring gave to Gollum unnatural long life. For five hundred years it poisoned his mind; and in the gloom of Gollum's cave, it waited. Darkness crept back into the forests of the world. Rumor grew of a shadow in the East, whispers of a nameless fear, and the Ring of Power perceived. Its time had now come. It abandoned Gollum. But then something happened that the Ring did not intend. It was picked up by the most unlikely creature imaginable. A hobbit, Bilbo Baggins, of the Shire. For the time will soon come when hobbits will shape the fortunes of all... ***
PLOT: An ancient Ring thought lost for centuries has been found, and through a strange twist in fate has been given to a small Hobbit named Frodo. When Gandalf discovers the Ring is in fact the One Ring of the Dark Lord Sauron, Frodo must make an epic quest to the Cracks of Doom in order to destroy it! However he does not go alone. He is joined by Gandalf, Legolas the elf, Gimli the Dwarf, Aragorn, Boromir and his three Hobbit friends Merry, Pippin and Samwise. Through mountains, snow, darkness, forests, rivers and plains, facing evil and danger at every corner the Fellowship of the Ring must go. Their quest to destroy the One Ring is the only hope for the end of the Dark Lords reign! Written by Paul Twomey
Grade: 10/10
COMMENT: I remember when I saw this in the cinema with mum, I got so mad because of the ending, because there were so many loose threads and I had to wait another 8 months to fund out what was gonna happen ^^
Saw this one with my friend as well, it was great. The movie is great! and so is the soundtrack/May it be! Arwen aka Liv Tyler is so beautiful! (and I love the occasionally jokes^^ )
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
***Gandalf: All our hopes now lie with two little hobbits, somewhere in the wilderness.***
PLOT:Sauron's forces increase. His allies grow. The Ringwraiths return in an even more frightening form. Saruman's army of Uruk Hai is ready to launch an assault against Aragorn and the people of Rohan. Yet, the Fellowship is broken and Boromir is dead. For the little hope that is left, Frodo and Sam march on into Mordor, unprotected. A number of new allies join with Aragorn, Gimli, Legolas, Pippin and Merry. And they must defend Rohan and attack Isengard. Yet, while all this is going on, Sauron's troops mass toward the City of Gondor, for the War of the Ring is about to begin. Written by Yuandi Li
GRADE: 10/10
COMMENT: Spending a movie marathon with a very special friend gives both the movie and oneself an excellent time! The Movie was great and the soundtrack/background music was awesome! Evenstar :)
11
Thumbelina 1994,  G)
Thumbelina
When I was a little girl, I had this movie and I watched it every singel day. One time were going on a vacation to india, and i took the movie along me. Guess what happend there?, My uncle gave my movie to a stranger, and i hated him so much for that. But now iam over it, and i have forgiven him! :)
12
Cinderella 1950,  G)
13
Pocahontas 1996,  G)
14
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
I just looooooooove this movie its soooooo gooooood
And besides i like movies about teenage, collage/high school movies... :P
15
Sleepover 2004,  PG)
Sleepover
This Movie is soooooooooo GOOOD
Saw it on a Girlevening :D
16
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker)
I have read this book.. and the directors cut the best part of the movie! :(
But it was a cool Action movie. and Alex is just sooo cute :P
17
Like Mike 2002,  PG)
Like Mike
We playing basket bal, we plating basket ball..... i love the song :D
18
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I just love narnia
10/10
19
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
I LUV This movie,
it was really good! Girlpower :D

I dont have words right now to say but it was :
G.R.E.A.T ;)
20
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
21
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
it was good.....
and i gave it 7 out of 10!

Cause it was touching....
22
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
I just love Jim Carrie
9/10
23
Wasabi 2001,  R)
Wasabi
WASABI RULEZ ;) (:
24
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
This is a AMAZING movie, WOW
I wish my life was like that! :D

But i think i will have to keep dreaming :)
Cause that is not going to happend to my life!!
25
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
This is a REALLY GOOD movie!!!
26
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom 1998,  G)
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom
i want this movie :D
27
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I think it is the best movie i ever seen!!!
28
Jumanji 1995,  PG)
Jumanji
Finally i got to see it!
It was great , cant believe that the little girl is Kirsten Dunst. She is so pretty!

Well the movie was awesome even if it is old, i have waited in 3 years to see this movie but i never got a chans till today when i downloaded it!!!
29
Just My Luck 2006,  PG-13)
Just My Luck
This movie was OK.
The beginning of the movie was boring but the rest was good !!

Hmm... iīll give it a 6 out of 10
30
Willow 1988,  PG)
Willow
I just LOVE this movie
Its a fairytale and i love fairytlaes!! :D
31
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
Dr. Dolittle 3
This is the best movie i have see thins month!

iīll give it 8 out of 10!
32
Eragon 2006,  PG)
33
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
I Got To SEE IT
34
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
Hmm
35
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
A real father-son movie

beautiful
36
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
37
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
HEARTBREAKING!!!

This movie was touching, i understood every feeling in this movie and i really cryed when i heard that Leslie died....
This is an AMAZING movie and i got really inspired by it.....
38
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
I love this movie!!!!!!
visit urmi92.blogspot.com ;)
39
Krrish 2006,  Unrated)
Krrish
LOVE THIS MOVIE SOOOOOOOOOOOOOO MUCH
40
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
41
Bhool Bhulaiya 2007,  Unrated)
Bhool Bhulaiya
Haha 9/10

Really freaking movie, i nearly scared me to close my eyes and its a movie worth watching if you like mystery, comedy, thriller and love story in one!

;)
42
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
REally Good, Movie
9/10
43
Marigold 2007,  PG-13)
Marigold
i lovely movie, perfect as a first date movie, lol.
8/10
...Life is like a flower....
44
Agent Cody Banks 2003,  PG)
Agent Cody Banks
Good, Movie 7/10
Worth Watching if you want to keep the kids busy for a while ;) lol
45
Jodhaa Akbar 2007,  Unrated)
Jodhaa Akbar
Good movie 8/10
Aish looks so much younger in it and its worth watching! :)
46
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
Love this move, soo cute chipmunks especially Theodore :)
My Rate: 9.5/10
Worth Watching! A VERY VERY VERY Good Move!
47
Laaga Chunari Mein Daag - Journey of a Woman 2007,  Unrated)
Laaga Chunari Mein Daag - Journey of a Woman
Great movie 8/10
really showed about how a pure and innocent person can slip into darkness and still wear a smile on the face.
Very nice movie, and Konkona Sen Sharma is brillian according to me!
48
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
WONDERFUL MOVIE, i've seen for a loooooong time. Just a touching in a strange way movie. kinda like narnia, but with more ocean and water.
I won't forget Angus ;)
49
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Great Future movie, scary but good. Didn't like when his dog died. But it was a movie worth watching 8/10
50
Earthsea 2004,  Unrated)
Earthsea
9/10
Have like wanted to see this for ages, and now i finally have. I loved it, especially the story. Tenna and Sparrowhawk. :D
51
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
8/10 Great Cheerleading movie and spirit in this movie. Hayden is a really cool girl in tha movie ;)
btw. Worth watching if you are having a boring day!
52
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
8/10 GREAT MASKS, really wikked!
53
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
Love this movie.
I was Great

I give it...hmm.....
8 out of 10 ;)
54
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I swear im going to cry blood if i can't see this movie
The book was so damn good
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
I'm speechless about the movie...........it was so good, the cho....everything!
I love it!! This one is so teasing. But i still prefer the book more.
The actors were AMAZING! All of them.
The movie was according to me very well made, and to be honest i can write a 3000 word essay on Twilight and how much i love Twilight and how much i'm looking forward to see the next movie and i won't mind waiting 14 months again.
Since i waited 14 months and 9 days to see twilight. (i have proof) lol.
The music was okay. I think i'm gonna learn to like it and well, it was great!.
I have kinda lost my ability to express it through words to
I'M *SPEECHLESS*!!!

TEN OUT OF TEN = 10/10
(ps. again book was better)
55
The Golden Compass 2007,  PG-13)
The Golden Compass
Amazing movie, but even if it was i'll just give it 7.5/10 beacause will this movie have a continue, so many questions i had about the end.
Will she find her fater?
What will happend to them?
How will it all end?

The end made me a little dissapointed because honsetly i hate to wait.
When will the next movie come?
Will it be more?
And again How will it end?

So many questions, so little information.....
56
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
I don't ever get bored on this movie. It's soo good.
9.5/10
57
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
VERY GOOD MOVIE!!!!
and at least 20 times BETTER then JUMPER!
Worth Watching, i enjoyed every sec of the movie!(not really, but 97%) ;) lol
58
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
Loved it, so typically romantic and mystic. I guess thats love is the closest thing i have to magic, cause everything else i sci-fiction lol :D
Great movie and deffenetly worth watching 8/10
59
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
HAHA, this movie was so funny, oh my god, i have never laughed this much on a movie!
Really Worth watching!
60
Partition 2007,  R)
Partition
A really touching story about how much we people have sank, what we kill others like us. Killing makes everything worse and this movie shows it all, with many sad moments and happy moment we take one step at the time to find peach and true love.
How its impossible to cut a heart into two pieces.
The movies was great and the kid Vijay was soo cute. Kristin made a great job playing Naseem and her "husband" was agr8 actor too, worth watching if you are intressted in India's history.
Great Movie
Great Actors
Great Story
Great End
= Touching and Watch-Worthy
61
Raise Your Voice 2004,  PG)
Raise Your Voice
One of my favorites already, this movie was so good 9/10
How she got the curage to be on stage after the accident. Great Great Movie
62
Speak 2005,  PG-13)
Speak
8/10 Good Movie.
and good characters!
63
Superman: Doomsday 2007,  PG-13)
Superman: Doomsday
Whieeeee, AWESOME movie love it! :D
Superman in my heart! XD
)/10 For action, blood, love, drama, mystic n more!
64
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
Very Nice Movie 8/10 Liked it totally, Crazy, comedy, romantic, and the package for a good movie!
65
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
8/10
Great work with matching up with the book! Interesting and entertaining. However the end wasn't the best, (i won't spoil anything!)lol. Yeah so the movie was great! ;)
66
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
REALLY NICE movie 8/10
I love dancing and Channing Tatum is sooo hot and the whole movie is terrible good i think its the best dancing movie i have seen for a long time.. and the chic he is dancing with is a very good dancer
67
The Fog 2005,  PG-13)
The Fog
Good movie, but not scary enough!
But i can admitt that Tom Welling is good XD
68
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
Shit, this movie was much better then The Mist like 100% better i mean it was excting the whole move and the background music was very good connected to eachother!
8/10
Kristen Stewart is a great actress aswell! and her brother in the movie did a great acting and he was a little scary too
69
Nim's Island 2008,  PG)
Nim's Island
Nice movie and childallowed. Wasn't so good as i imagentd but still i gets 5/10.
The end was too early and many questions were left besida like the continue of the story and about her real mum.. ect..
70
Honey 2003,  PG-13)
Honey
8/10 GREAT MOVIE.
I love dance and this movie was pretty similar to Step Up 1
I liked it anyway and its worth watching ;)
71
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
VERY COOL MOVIE 8/10
72
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
I think i got a new favo movie :). it was soo good and the end was happy and funny and i loved the whole movie. Really nice and i will defenetly watch it again!. I give it 9/10 and this movie surprised me aswell it was better then i thought it was!!! So people enjoy and watch it if you like romance and love ;)
73
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
Awesome movie! 9/10, great dance movie like the first one, the dancing and the moves and everything was awesome and soo cool and the movie was...Ooooo najs! lol

Defenetly worth seeoing and Music taste was... yummy! XD
74
It's a Boy Girl Thing 2006,  PG-13)
It's a Boy Girl Thing
Nice movie 7/10 The end was funnny
Not though the best girl/boy movie but it was nice.
75
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
The Forbidden Kingdom
9/10
I loved this movie, it was soo damn good, i mean like you really get this feeling of old and the thing i search for in the movies called MAGIC.
This Movie had Magic the whole damn time. So damn good was it!
(sry about these many "damns")

But This is definitely my kind 100% Me LIKE!
76
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
Loved IT
9/10

Great action, and story!!!
77
Vaah! Life Ho Toh Aisi! 2005,  Unrated)
Vaah! Life Ho Toh Aisi!
Lovely movie, i love it, magic all the way and you can laugh a lot, really worth watching, luv it ;)

8/10
78
Picture This! 2008,  Unrated)
Picture This!
Nice High School Movie, hard to describe but it was nice, but unreal story...a little bit like "A Cinderella Story" but it was nice.. yeah it was lol :)
79
Sharkwater 2006,  PG)
Sharkwater
So incredible movie, the facts and the video, the message everything is like 100% clear and its right
The Truth Is Surfacing and i support saving the sharks!
Amazing project/documentary VERY MUCH WORTH WATCHING!
80
Wanted 2008,  R)
Wanted
Damn this was a very exciting movie, very nice and i liked it, the codes, father-son drama, everything (almost) was great so this movie gets 8/10
81
Pyaar Ishq Aur Mohabbat 2001,  Unrated)
82
Bhoothnath 2008,  Unrated)
Bhoothnath
touching movie, i actually cried in the end-middle part, it was so sad and that last thing "Too Be Continued" Is interesting, so this movies gets 9/10
83
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
Honey, I Shrunk the Kids
Funny movie ;) 7/10
84
Dil Hai Tumhaara 2002,  G)
Dil Hai Tumhaara
Very good movie, was my favo when i was younger!
But its still my favo lol XD
9.5/10
85
21 2008,  PG-13)
21
Cool Movie! 8/10
86
Hancock 2008,  PG-13)
Hancock
DAMN, this movie was better then i thought, i totally LOVED IT.

one of Will Smith's bestest best movie!
9.5/10
87
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
Niiiiice movie ;) 9/10
Great actors and nice story
The City of Gold....when does Atlantis come? ;P

National Treasure - The Path to Atlantis ;)
i

me like ;) haha
88
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Iiiiiiiiiii, me like! cool movie with Jet Li! Loved it!
and it was pretty much about father-son, mother-daughter minus father, och crystal story ;)
89
The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2008,  G)
The Little Mermaid: Ariel's Beginning
i loved it <3<3<3<3<3<3<3<3<3 10/10 wonderufl movie, feel like a baby again lol :) it was a really nice movie
90
Baby Mama 2008,  PG-13)
Baby Mama
Nice movie! Really enjoyed it and the it was a...well... a movie worth watching if you like babies :D
i'll give it 7/10 cause it could have been a little bit better! but it was good lol :P
91
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Me LOVE IT!
92
My Mom's New Boyfriend 2007,  PG-13)
My Mom's New Boyfriend
Hillarious Movie 8/10 but it was good in "all" ways, i liked it! :)
93
Son of the Mask 2005,  PG)
Son of the Mask
8/10 not as good like the first one with jim carrey but it was good enough lol :D Smart baby
94
Princess Protection Program 2009,  G)
Princess Protection Program
Me wanna see!
95
Another Cinderella Story 2008,  PG)
Another Cinderella Story
Love It, 9/10.
This Movie is so damn nice, just like A Cinderella Story but a lil-betta :D
Love the moves and the music! ;) Enjoyed the movie 100% <3
96
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
LOVELY MOVIE! BEST OFC!!!!! 9/10
Wall-E(L)Eve/a xD
And he is soooo cute ;)

Let it go ;)
Brit n Alex best song 4 Wall-E
97
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Very nice movie! I think this is the second movie I've seen with Indy! And the Crystal skull, magnetic and the aliens ect! great movie and very much worth watching!!!
8/10
98
Raaz 2002,  Unrated)
Raaz
Horror movie!!! moahahahah
99
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
8/10
Loved it. It was nice simple, romantic and so true. ^^
100
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
HAHAHA I love this movie and i can't rewrite the review again since the first one disappeared but it was a very very very very nice movie
"Unusual but effective" XD

Great Great Movie and definitely worth watching anytime you want to laugh!!!

I'm giving it 9/10
101
Tarzan 1999,  G)
102
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
Journey to the Center of the Earth
Kinda like night at the museum with Jurassic Park + the forbidden kingdom!
and its GREAT!!!!!!!!!!!!!!
8/10
103
Kung Fu Panda 2008,  PG)
Kung Fu Panda
Nice, nice movie
DreamWorks-movies are sooo good :)

And i love Poo :)
Movie get 7/10 because of the comedy and love :) good story also!
104
Tinker Bell 2008,  G)
Tinker Bell
7/10 sweet movie, children/kids under 8 will love it! cause its about accepting who you are and Tinker Bell is a good good child movie :)
105
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Goodie Goodie movie! Love Johonney Deep :D 7/10
106
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Wonderful wonderful movie! 9/10
I loved the Abba-songs and the story and the confusion and the drama and the EVERYTHING!

I'm definitely gonna see this movie more than one time ;) lol! Movie shop here i come!

OMG I LOVE THE ABBA SONGS, They are sooo goood!

And i want to travel to Greece!
107
This Christmas 2007,  PG-13)
This Christmas
8/10
This movie should be watched just before Christmas. I love it :)
108
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
109
Air Bud 1997,  PG)
Air Bud
i love this movie. Perfect to watch just b4 xmas. i give it 9/10

and I HATE CLOWNS!
110
Air Bud 3 - World Pup 2000,  G)
111
Drillbit Taylor 2008,  PG-13)
Drillbit Taylor
This movie was soo fun! you have no idea. Owen/Drillbit was so stupid & funny. and I 'digged' the muscular guys act!
8/10

GREAT MOVIE.

Definitely a COMEDY!
112
Flubber 1997,  PG)
Flubber
funny, romantic movie 8/10.
but also a little sad :/

Hmm.... what else. Yes! I would like a bottle of Flubber ;)
113
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
Not as good like the first one
(Lion,Witch & the Wardrobe)
But still enough to earn 8/10 stars :)

The story was a little changed but i liked it anyway, everything was changing, now i wonder which movie they will make next.
And i hope that it will be a little better than this one cause something was missing. Something important, you know tha one that give you the 'narnia-feeling'
The best part? The White-Witch effect! It was awesome!!

However I'm sure Andrew Adamson will make the coming movie X-L-N-T!
And i can't wait! ;)
114
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
9.5/10

Wonderful movie, so true and real that its almost.........can't put a finger on the word but I'll come back when i remember.

Fantastic acting and officially Keira Knightley is one of my idols!


PERFECT was the word I was searching for!
115
God Tussi Great Ho 2007,  Unrated)
God Tussi Great Ho
5/10

99% like Bruce Almighty! Good but nothing worth to pay for!

The first 10 minutes in the movie, was Xacly like Bruce Almi.... can't Bollywood use their own 'fantastic brain' to come up with originals and not copies?

First Hari Putar - which is like Home Alone
then Drona and now this!

If Bollywood doesn't come up with something better 2009 I will quit watching them!
116
Dostana 2008,  R)
Dostana
7/10

Hilarious movie, laughed almost during the entire movie


(why i'm not writing much it b/c i wrote like 100 words before i accidentally pushed the 'Go back button' and everything disappeared :( )
117
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
Super Good Movie. 9/10

Nice acting and a splendid good movie :D Would be scary if there was not Dryland to land on, but i must say that having gills and skin between your toes would be awesome! ;)

However i think i would enjoyed this movie even more if it didn't have advertising breaks in the middle of the good parts
118
Space Chimps 2008,  G)
Space Chimps
7/10 Not that good but the Crazy Frog thing ain't bad at all !
119
Singh Is Kinng (S.I.K.) 2008,  Unrated)
Singh Is Kinng (S.I.K.)
comedy-action movie.

Looks like bollywood is trying to get Akshay and Katrina together. Well this movie was an average movie. I liked it though. Contained a lot of "qoutes or messages" about life etc..

Tihs movie gets 8/10 and i'm off to my next movie!
120
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
Yes yes yes. This i know i'm gonna love xD
121
Chain Reaction 1996,  PG-13)
Chain Reaction
yeep
122
Dragon Wars (D-War) 2007,  PG-13)
Dragon Wars (D-War)
WOHOHOHOHOHOHOHOHWOWOWOWOWOW.

I LOVED THIS MOVIE. It was GREAT.
The legend, storyline and the end and the messages and the characters and yeah pretty much most of it was Great.
Although the end wasn't a spin, i mean my question after the movie was
" What happen to him?"
However. It was a great movie and is recommended 4 people who likes snakes and DRAGONS. + Myth's and legends.

Cya
123
Chandni Chowk To China 2009,  PG-13)
124
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
WOW, I'm speechless this movies really was a hit in the face. So real, so raw and still wonderful! Danny has really made something NEW. something .....i cannot find a word for it but the movie was GREAT GREATGREAT!
10/10!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111

A MASTERPIECE!
125
Honey, We Shrunk Ourselves 1996,  PG)
Honey, We Shrunk Ourselves
I want to see Allison Mack in the movie!
126
Fire & Ice: The Dragon Chronicles 2008,  PG-13)
Fire & Ice: The Dragon Chronicles
interested!

4/10
Not as good as i expected it to be, ridiculous dragons, but they had their show. D-Wars beats it though .
127
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
This is a great comedy movie and a hilarious one too xD 8/10
Superbíen!
128
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
7/10.

i saw it yesterday and when the movie was over my clock was on 23:23 lol. What a coincident right?!

However it was a little surprising to not see Jim Carrey in a comedy movie but this was good. Not the best one I've seen but it was good.
It was crazy and i won't spoil the end! If you like suspense and detective genre when you should definitely see it!
129
Kickin' It Old Skool 2007,  PG-13)
Kickin' It Old Skool
Sweet Movie! 7/10
130
Wild Child 2009,  PG-13)
Wild Child
Sweet movie 8/10
I liked it! Nice acting and goodie actors. ;)
Definitely a girl movie. Guys should only see this if they are recommended and i do not recommend this for guys lol.
131
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
Splendid and it made me a new person!
Not much i want to tell, but the movie was absolutely great. a little slow at some points but good. Great emotion scenes. and teary. :)
9/10
132
Spectacular! 2009,  PG)
Spectacular!
Interested
133
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
5/10

Weird movie.....but nice acting! Good Storyline, Crazy mind!
134
Ace Ventura Jr.: Pet Detective 2009,  PG)
Ace Ventura Jr.: Pet Detective
Very much entertaining!
Cool guy. love his style and its a gooood movie!
8/10!
135
Say It Isn't So 2001,  R)
Say It Isn't So
Poor guy! crazy movie, 8/10 And i've seen this movie once before... but its funny and boring at the same time! And hmm....i feel sorry for Gilly lol :D last thing i didn't get the end...

And that guy Eddie she looks like the guy from the tv-serial Sunset Beach
136
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
The Day the Earth Stood Still
Good Movie 7/10
A Little boring but still interesting enough to keep me awake!
137
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
wow, this is truely a movie i would watch 1000 times, this has so much fact and emotions and the story is extraordinary.!
How the father did anything to find his son and succeeded to convert him from a child solider to his child again and how much people would do, how much they would sacrifice to find a diamond and that our diamonds really are blood diamond.

It is strange why we are killing baboons. We are killing our brother and sisters our equals, for what? for material things that can be replaced any time, with some effort while a life, a human life is irreplaceable. no come back, just one heart beat and then gone. forever..

i actually liked this movie very much, at the end you could reflect over the movie and even get tear-eyed, a little, Mr. Solomon Vandy was a good man but Mr Archer was the guide.

Great acting, great action, great message, great music and finally. it'll get 9.75 out of 10 since I didn't see Mr. Archer didn't survive....
138
The Karate Kid 1984,  PG)
The Karate Kid
I am a Karate Girl, the n i want to see a karate kid! ;)

9/10 I love this movie!
139
The Number One Girl 2005,  R)
140
The Karate Kid, Part III 1989,  PG)
The Karate Kid, Part III
I have seen it, but i want to see it again XD
141
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
The Twilight Saga: Eclipse
As Seattle is ravaged by a string of mysterious killings and a malicious vampire continues her quest for revenge, Bella once again finds herself surrounded by danger. In the midst of it all, she is forced to choose between her love for Edward and her friendship with Jacob - knowing that her decision has the potential to ignite the ageless struggle between vampire and werewolf. With her graduation quickly approaching, Bella has one more decision to make: life or death. But which is which?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
6.5/10
Honestly this movie didn't match my expectations of it, which btw wasn't even high. The book had so much good in it but the movie somehow twisted it. It also felt like if the director tried to put in too much in so short time that it just became a mess. Quite honestly i'm not satisfied with the movie especially not with the end, i mean what the h*ll? A movie can't end like that!
But now why did i then give it 3.5 out of 5, well
-it had good music (,5)
-lots of action scenes,(1)
- Kristen/Bella's expression when she hit Jacob in his face and broke her hand (big LMAO) (1)
- The actors, they did a good job,(1) its just that the director was a little.. hm.. woozy.
In conclusion the books are and will always be the best yet the movie had a few prime times.
142
Max Payne 2008,  PG-13)
Max Payne
6/10. Mythological Valkyries! Hmm..
Didn't see the whole movies, just parts of it...
Never thought that It's the 70's show-girl would show up as a kickin' police officer or whatever she was.

i just have to add that the water scenes were WOW! That's all :)
143
Hotel for Dogs 2009,  PG)
144
Australia 2008,  PG-13)
Australia
What I think about the movie: The movie was set in northern Australia just before US joined WW2 and during that time there was much black/white people problems and this movie showed the colors very well. It was an amazingly directed, but a little too long. When the romance between Drover and Lady Ashley blossomed the movie became more interesting, lots and lots of emotions came up and the actors made an impressive work with the emotional parts and made them deeply touching.
The best thing about the movie was that it mixed many messages, it was like a morality story, it had true history behind it, the accent the actors created gave the movie the western touch and atmosphere, the romance between Drover and Lady Ashley gave the movie a spark and it all together created a very adventurous movie that has to be seen because of the acting, the location, the music and well, everything.
If you have plenty of time I suggest you can see it because it is definitely worth watching, although maybe not for kind under 13, they would probably find it boring?So go to the cinema with friends or family or both and catch it there or on DVD or like today?s generation through internet. Overall I?ll give Australia 7 out of 10 diamonds!

Quote: Nullah: Mama say, I Galapa. I magic-man. I wizard-man!
145
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
8/10 Good Movie! Nice Msg! Good Music and i think kids under 13 will like it!
146
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
8/10! Good movie, had some ups and downs, got a little boring at some points but very good one! Jim Carrey as like always a great comedian and should definitely keep the good work up! ;)
147
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
7/10 i liked it, and like any other island movies the persons on a tropical/exotic island falls in love with each other, so sweet and so romantic! Simply and Enjoying ^^
148
Street Fighter: The Legend of Chun-Li 2009,  PG-13)
Street Fighter: The Legend of Chun-Li
Wow, Awesome movie. Fantastic to see that Kristin Kreuk can kick ass in more shows/movies than Smallville where she is this innocent little school girl to a super-smart brainiac
However that's another topic. Now back to Kristin, The directors chose her perfectly! I mean, she handled the techniques => martial art moves very well. I was,myself, very impressed and pleased.

Now i cannot wait to to see more of her in the future!
Go Kristin/Lana/ Chun-Li!
149
Inkheart 2008,  PG)
Inkheart
It was a very imaginative movie and i liked the story however it wasn't brilliant as it could have been, which is quite a pity.
Otherwise i think it was good, a little boring at some times, good acting, nice soundtrack and lovely magical characters.
I'll give it 8.5/10


"Sometimes the world you create in the book is more appealing than the world you're actually living in!"
150
Bedtime Stories 2008,  PG)
Bedtime Stories
6/10
151
17 Again 2009,  PG-13)
17 Again
9/10.... i officially like Zac Efron now! He was really really good in the movie, awesomr acting and all that.
Overall i liked the movie a lot! Good, nice twist, however i would have liked to see what happen to his kids, like his son after the basket game and Maggie in college...
(Y) 9/10 Great!
152
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
This.....This movie was..... touching... emotional..true..... amazing story line.... and now in my top 10 of favourite movies.
I give it 10/10
153
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
Nice movie 5/10
154
Aa Dekhen Zara 2009,  Unrated)
Aa Dekhen Zara
Gosh, I'm really disappointed. This was overall a bad movie. The songs were okay but the storyline and the END? wth!!!. Whatsoever i think this movie gets 3/10 since well it had some ups.
155
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Wow, i have no idea about what to tell about this movie.... it was.... so damn good, but scary. For the first time in my life.........i think...........i can accept this kind of ending to the movie.

Okay okay back to the review. During Rob's Farewell party in NY.
NY is attacked by some creature. I think it must be government property or Alien invasion. Nevertheless many people died = many characters and Hud the guy who during the party has an assignment to document the whole evening, practically did. He filmed everything. the running the turbulence and yeah everything from his perspective. So you could clearly see the difference. By saying difference i mean From a Party to a battle field of life and death.
The movie kinda reminds me of The Mist, which was about a fog coming into town and whoever walked into the fog never came back since the Fog had been created by the Government who somehow had open different dimensions and unleashed creatures who liked the taste of human blood. Creepy but you could understand that that wasn't a "real movie" but Clover field.. Woah, the whole movie filmed from a videocamera changed the whole perspective of the film. I mean it looked real and well......i don't think i'm gonna watch it again lmao.
Now its late and i gotta go. Ciao.

Ps the movie gets 8.5/10
156
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
9/10 Love it!
157
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
8/10 Lol, Definitely a kid movie, but its enjoyable for parents and teenager. I liked it, PEACHES!!!!!. lol.
The movie was funny, hilarious, and the story are squirrel and nut was awesome hahaa. and Buck was weirdly amusing.
The first Ice Age movie was great
the second was good
the third was super!
The animation was wooohoo! Seriously, if you like childish films, SEE THIS, i guarantee you, you'll like it!
158
Kyun...! Ho Gaya Na 2004,  Unrated)
Kyun...! Ho Gaya Na
wonderful movie about love 8/10
159
Aap Ki Khatir 2006,  Unrated)
Aap Ki Khatir
One of my Favo Movies!
9/10
160
The Proposal 2009,  PG-13)
The Proposal
9/10 Surprisingly. My hopes for this movie was very low i don't why.... or wait i do.... i read a pretty bad review of it and that writer should be fired because this movie was good. It was different and not so easily predictable. (which i'm thankful of).
Nevertheless the story is so cute and there was great acting, sweet love story, a little like "Ramji Londonwhale" (Bollywood movie)
The movie was great! I can't say more... so i will end with a quote:
"Love can start with hate because hating is passion and very easily to overcome with a little sweetness"
and i don't remember the author so by Anonymous
161
Love Aaj Kal 2009,  Unrated)
Love Aaj Kal
8/10, Well Love is truly a mystery... you don't know how it looks like, when it will come, how it will come and what you are gonna do etc etc etc lol.
The movie was great, 8/10.
I loved the background music, really really great work.
Good acting, silly and wonderful.
Kinda like Veer Zara, very nice movie.
Youngsters will like it, Parent will laugh at the jokes and girl will get goosebumps lol
162
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
"When All Else Fails, They Don't"
- An elite military unit comprised of special operatives known as G.I. Joe, operating out of The Pit, takes on an evil organization led by a notorious arms dealer.

9/10
I mean WOW, that actions effects was oh my god, so d*mn good! Awesome movie. Even though I'm not much of an Action.chic this movie sure got me a lot interested lol. Nevertheless, it was great acting and you didn't lose your interest in it, the movie had target you lol.
Definitely recommenced for all ages because you can't miss these effects they are too good to be true!
WATCH IT!
Review by Smallville92
http://ucurmi.blogspot.com/2009/10/gi-joe-rise-of-cobra.html
163
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)
Michael Jackson's This Is It
Michael Jackson

"This Is It," features Michael Jackson in his final days rehearsing for a series of comeback concerts in London, shortly before his untimely death. The movie will be drawn from hundreds of hours of rehearsal and behind-the-scenes footage. Jackson was staging his rehearsals at Staples Center and The Forum. The film will also offer select sequences in 3D and will also have a career retrospective and interviews with some of Jackson's closest friends and collaborators.
_____________________________
This movie was MIND BLOWING. Wonderful movie. You really got a good insight on how MJ was... (past tense, :'( ).
He was....epic! Everything he did, everything he was was pure L-O-V-E.
He was funny, understanding, creative, amazing, involved and he showed compassion to everyone.
........*long silence*......i don't know what i can say more, because i strongly recommend this movie to every MJ fan world wide.... you cannot afford to miss this movie...
164
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
YES YES YES

NARNIA
165
Blue 2009,  Unrated)
Blue
8/10 Not bad, not bad at all, i loved it! :)
166
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
------------REVENGE IS COMING! ----------
Decepticon forces return to Earth on a mission to take Sam Witwicky prisoner, after the young hero learns the truth about the ancient origins of the Transformers. Joining the mission to protect humankind is Optimus Prime, who forms an alliance with international armies for a second epic battle.
----------------------------------------------------
The movie gets 9/10 from ucurmi/smallville92.
I enjoyed this movie from beginning to start and it is a great story and the effects are awesome, something I always notice is that the background music which was great, a little predictable but with a small change (which is acceptable) =D Nevertheless I recommend people to see it if they like Action-Sci-Fi- Adventure.

"Earth, birthplace of the human race, a species much like our own, capable of great compassion and great violence. For in our quest to protect the humans, a deeper revelation dawns. Our worlds have met before."
167
The Ugly Truth 2009,  R)
The Ugly Truth
8/10 Cute, definitely worth watching, Romantic, comedy, cute, not easy to predict, good acting great story, stupid love and entertaining to watch lol ^^
168
Charlotte Bronte's Jane Eyre 1996,  PG)
Charlotte Bronte's Jane Eyre
Jane Eyre, orphaned. She lives with her Aunt Reed and Mrs Reed's three children. After living ten years of mistreatment and segregation in her Aunt's home, she is then sent to Lowood- a boarding school for young girls. Jane grows up both physically and mentally at Lowood and becomes a teacher at age eighteen. She then advertises for the position of a governess and is called upon by Mrs Fairfax at Thornfield. At Thornfield, Jane falls in love with the master, Mr Rochester, and he with her. However, he yields a terrible and dark secret that threatens to tear them apart for good.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mr. Rochester: Are you fond of presents?
Jane Eyre: I hardly know. I have little experience of them.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Good interpretation of the movie but missed some interesting parts that the book explained very detailed. But i liked it... although the book is soo much better... lol.
Definitely worth watching!
169
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
In a countryside town bordering on a magical land, a young man makes a promise to his beloved that he'll retrieve a fallen star by venturing into the magical realm.
_________________________________________________
This summer a star falls. The chase begins.

The first time I saw this movie I was on an air plane and around 15 years old. And I didn't really understand the storyline since it was kind of a 'bumpy ride' with sleeping and food and other things. But just now I saw it together with family and I could follow the story in a much better way and it turned out to be much better than the 6 points i gave it now it deserves an 8 out of 10.
one of my faves now and last but not least a good quote from the movie
~~~~~~~~~~
Narrator: A philosopher once asked, "Are we human because we gaze at the stars, or do we gaze at them because we are human?" Pointless, really... ?Do the stars gaze back?" Now *that's* a question.
~~~~~~~~~~
Recommended for family, date movie, just lovey-dovey mood and muuuch fantasy and sci-fic :)
170
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
Plot: The true story of a newly appointed African-American coach and his high school team on their first season as a racially integrated unit.
____________________Tag line________________________
"They came together when their classmates and loved ones would not"
__________________________________________________
STRONGLY RECOMMENDED!
I don't know where to start... this movie must be or IS one of the greatest movies ever made and I've seen in MY LIFE... I'm speechless and soo filled with emotions and feelings.... So much power and so powerful. The fact that its based on a true story makes you even more amazed.
You get to follow the story from beginning to end in a way that is so unique and interesting and its just... outstanding! Another thing about the movie is that it wasn't just about football and black/white people; it was soo much more; such as leadership, spirit, beliefs, values, cooperation, unity, power, future and the list goes on. All this was shown with such depth that its just a phenomenal/outstanding/XLNT/Mindblowing movie which everyone should see - strongly recommended for everyone!
Terrific work Boaz Yakin!

~~~~~~~~~~~~~~~~~End Quote~~~~~~~~~~~~~~~~~
"History is written by the winners."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
171
Mulan II 2004,  G)
Mulan II
Disney is the best 7/10
172
The Haunting in Connecticut 2009,  PG-13)
The Haunting in Connecticut
Tagline:
"What if the only explanation for what you saw was unbelievable?"

Matt recites the poem:
"One bright day in the middle of the night, two dead boys got up to fight. Back to back they faced each other, drew their swords and shot each other. A deaf policeman heard the noise and came and killed those two dead boys"

Plot:
Matt Campbell has a serious cancer in his body and is submitted to a treatment in the hospital which lies in Connecticut. Dr. Brooks is the one responsible for the trials and advises that if Matt starts seeing thing he should be informed and the treatment will stop.
Matt's mother is, from where we can see, very religious and drives for almost 8 hours from her house to the hospital with her son. The reason until why it takes 8 hours is because Matt has nausea and needs to vomit during the travel. She soon realises that Matt cannot take the travelling to and from the hospital so they must move closer to the hospital, she proposes this to her husband Peter who has trouble with booze and gets drunk. They decide to rent a house in Connecticut despite their second mortgage. Sara Campbell (the mum) finds an old and affordable house with a descent price and the asks the owner of the house about the catch and the owner explains that "the house has a history", since it was a funeral home in the past.
This Sara doesn't tell Peter about and the family moves into the house.

When Matt goes to his treatments he befriends himself with another man Reverend Popescu who also suffers with cancer.
Ever since Matt moved into the house he has had weird visions and nightmares from the past, he calls Reverend and asks for his help. Reverend comes over and tells him that an evil entity is trapped in the house and that they (Matt & Reverend) are able to see him/them b/c they are in the borderline of the worlds of the living and the dead. When Reverend removes Jonah's relics from the house the souls in the house releases their rage. Will the family survive out of the house alive?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
I personally think that this was a good story. Great ghost story and the definitely worth watching if you like to scare the sh*t out of yourself. The music was also very appropriate and as I said in the previous entry this isn't for sensitive people. If you don't like blood, creepy music and a deadly good ghost story - go watch another movie. This is simply not for you! But i thought the movie was great, it reminded me of the movie "The Messengers" with Kristen Stewart (known as Bella from the Twilight-books/movie.).
What I personally love about this movie is that it wasn't predictable and that was a huge relief. The 'surprises' came when you least expected it and the fact that mum and papi popped up every now and then made yourself to almost fly out of the bed lol. But hey, this movie was cool! So my recommendation is 15+ not for kiddos/children, those over 15 years will be able to handle this amazing movie and maybe even get a good night's sleep
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Quote
One scene with Matt telling Wendy about what he sees. I transcribe:
Wendy says: Okay don't tell anyone, But there are these buildings all over the country where secret knowledge is kept.
~[Silence and Matt stares at Wendy]~
Wendy says : Known only........ as libraries.
~[Both starts to laugh]~

Original review found at http://ucurmi.blogspot.com/2009/12/haunting-in-connecticut_30.html
173
Madame Bovary 1991,  PG-13)
Madame Bovary
The Book is better but the film was acceptable.
Saw it during the A1-class and i think the book is worth reading
174
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
9/10 Awesome movie. Leonardo Di Caprio acted so well. the movie was aslo great and had a lot of truth in it! Golden fave movies from now on :)
175
Just Married 2003,  PG-13)
Just Married
8/10 Cute Movie ^^ love conquers all ey? :)
176
Hello... 2008,  Unrated)
Hello...
Sweet story, nice filming, average movie, however interesting in its own way ^^ 6/10
Another favourite feature i like is that is a story in a story in chick Katrina Kaif tells the story-story to Salman Khan ;)
177
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian
9/10 what can i say more than that i love this movie! Great story, fun, Ben stiller is a greeat comedian.... yeah.. so the movie was great funny and kids will love it! Perfect Babysitting movie!
178
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham
I just love this movie , really love it.. Its just so Good..
OMG.. not good GREAT!!!!!
179
Barbie In A Christmas Carol 2009,  Unrated)
Barbie In A Christmas Carol
Saw this movie 2 years ago, can't believe i missed writing a revew of it but here it comes ^^ 8/10 A Christmas carol by Charles dickens with Barbie as the story's narrator. The movie was great and the message was clear. Cute movie and you're never too old to watch it
180
Three Idiots 2009,  PG-13)
Three Idiots
MINDBLOWING, FANSTASTIC, FUNNY, AMAZING, LOVELY, 10/10 review comeing up!
181
Fired Up 2009,  PG-13)
Fired Up
The two most popular guys in high school decide to ditch football camp for cheerleader camp. For the girls and for the glory.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
8/10, Funny movie. ~The movies was actually a kind of relief since in soo many cheerleader and guy-girl movies the guys are assh*les and the movie is just crap, but this movie was however new with good actors and funny story line! ^^.
182
2012 2009,  PG-13)
2012
An academic researcher leads a group of people in a fight to counteract the apocalyptic events that were predicted by the ancient Mayan calendar.
__________
8/10, I kinda lost my interest in the movie when everyone started to talk about it, so i asked after a couple of weeks ppls personal reviews of the movie and there my hopes sank, that the movie had classical "oh no,oh no oh.... NOOOO......YEEEEEEEES! WIIHOOO"- scenes.
But then tonigh i thought... "i got 3 hours b4 bedtime, let's watch a movie, and i found 2012 and watched it"
It was actually a lot more interesting than I thought and I gave it 8 out of 18 because of cool effects, whose scenes where they barely made it, the "reality-feeling" and a funny thing is that the movie Waterworld from 1995 says the same about the earth being flooded...but heeeey, let's not spoil that movie anymore!

I recommend ppl to see Waterworld (1995) as another interesting movie, when the poles of Earth melted causing the continents to go undersea and making every greenery as much worth and values as gold!
You can find the movie here on flixster

Have a nice evening
Smallville92
183
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Wow...i don't know where to begin....the movie was fantastic, although i wish that my city had the IMAX-thing so that you could have experienced the 3D effects, but the movie was great!..... the Na'vis were amazing and the colours and the creation and world Pandora was beautiful!
But the movie somehow doesn't make it to a 10 pointer(5 stars) its feels like something is missing. So i'll only give it 9/10
184
Jab We Met 2007,  PG)
Jab We Met
Very nice movie!
But i don't like the end, it doesn't have to be holly style i love the bollystyle.

the movie gets 9/10 because of the reallity and the cheers up.
185
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
Terminator Salvation
After Skynet has destroyed much of humanity in a nuclear holocaust, a group of survivors led by John Connor struggles to keep the machines from finishing the job.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~"The End Begins"~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Wow, watching Terminator Salvation during midnight between the 23 and 24th of December is memorial, lmao.
There was a hell of a lot of action and the stunts were awesome. It's simply wow-ing and the music is also very good. But some features confuses me and intereferes with the previous Terminator movie, but overall i think we can oversee that because the movie was d*mn good and for any Terminator-Fan (me included) SHOULD watch this.
___________________________________________________
Quote:
[last lines]
Marcus Wright: [thinking] What is it that makes us human? It's not something you can program. You can't put it into a chip. It's the strength of the human heart. The difference between us and machines.
John Connor: There is a storm on the horizon. A time of hardship and pain. This battle has been won, but the war against the machines races on. Skynet's global network remains strong, but we will not quit, until all of it is destroyed. This is John Connor. There is no fate, but what we make.
________________________________________________________

~~~~"You can focus on what's lost, or you can fight for what's left"~~~~
Blair Williams
186
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
the second follow up of Twilight by Stephanie Meyer about the young Bella and Edward.
I myself have read the novel and it was not as good as the first but acceptable however the movie missed some of the "best" parts, For example when she says that Jacob is her sun.... but the acting from all of the characters was great! the music choice was xlnt and i watched this around midnight, pitch black and the whole thing with the wolves was also superb and can't say that i love it but i liked it a lot and this is definitely a must for those you have read the book and are twilight fans (OFC)
Nightey Night
187
Troy 2004,  R)
Troy
Paris: Do you love me, brother? Will you protect me from any enemy?
Hector: Last time you spoke to me like this, you were 10 years old and you'd just stolen Father's horse. What have you done now?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
An adaptation of Homer's great epic, the film follows the assault on Troy by the united Greek forces and chronicles the fates of the men involved.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Wow where to start? I missed the first 5m in in the beginning of the movie, but i hope that it didn't contain too much, however the movie was brilliant, the acting was superb and i never lost my interest.
The production of the film is just AMAZING. I completely love this movie..and the details in the movie is also great, the sheids helmets etc..
... last words... hmm.... Troy was far more better than Sparta!
____________
For Honor
For Victory
For Love
For Destiny
For Passion
For Troy
____________
188
Spring Break Shark Attack 2005,  Unrated)
Spring Break Shark Attack
Love to watch it everytime!
Great movie, review coming up l8r
189
Showtime 2002,  PG-13)
Showtime
I definitely had fun watching this! :P

The plot was basically: All that no-nonsense LAPD detective Mitch Preston asks is that he be left alone to do his job. Patrol Officer Trey Sellars is a different story. Instead of being a cop, he would much rather play one o...( read more read more... )n TV. One night Trey stumbles into an undercover operation in progress, blowing Mitch's chance of nailing a drug dealer. At the same time, a television news crew barges in on the action. In frustration, Mitch fires a shot at the camera, which lands his photo on the front page of every newspaper and earns him an official reprimand. Knowing a sure ratings draw when she sees one, network television producer Chase Renzi swoops in and sells the Chief of Police on the PR benefits of letting her crew follow Mitch around the clock for a live reality show about cops. For Mitch it's a chance to beat suspension from the force. But the deal comes with one catch -- Mitch must team up with a more charismatic and camera-ready partner -- Trey. For Mitch, it's a living hell. For Trey, it's his dream come true.

and I'll rate it 7/10 though....there was something missing but you can overlook that whatsoever I'll have to watch this movie again mostly because I liked it^^
190
Pyaar Impossible 2009,  Unrated)
Pyaar Impossible
Cute movie, about a nerd falling in love with the school's princess, saves her from drowning to later find out that she is moving to Singapore with her dad 7 years later he's still in love with Alisha aka Priyanka Chopra. Now here comes the twist, for 7 years he has been developing a software which is stolen by Varon aka Dino Morea. He tavels to Singapore alone leaving his dad.
There he somehow ends up as being Alisha's daughter's Nanny and there from the movie goes on. :)
__________________________
It was a cute movie so i gave it 6/10
191
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Plot: Pro quarterback Paul Crewe and former college champion and coach, Nate Scarborough are both doing time in the same prison. Asked to put together a team of inmates to take on the guards, Crewe enlists ... read more read more...the help of Scarborough to coach the inmates to victory in a football game "fixed" to turn out quite the other way.

Mark: 7 out of 10
Surprisingly better than I expected, enjoyed the movie a lot. It had a lot of comedy/laughter, "red thread", and an insight!
Heads up for people who like American football with a basket full of Cons, highly entertaining :P
192
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
One word - CUTE! I can't recall how the movie was the first time i saw it so I mostly remembered small clips from everywhere and never the whole movie as a whole. But yesterday i saw it and it was so cute^^
You can never get too old for Disney so I recommend it to everyone who likes time travelling! I know I do, so I will definitely watch it several times!
9/10 :)
193
Mystic India 2004,  Unrated)
Mystic India
Mystic India rediscovers India, a land of many mysteries and fascinations, the one land that all desire to see.
Home of the Himalayas, the tallest mountains, India is our world's largest and oldest democracy, and contains an amazing wealth of wisdom, culture and spirituality. And within this earliest civilization known to mankind, lie hidden mystical secrets. It lies hidden in India?s silent spirituality, making her a mystic land of meditation, contemplation and enlightenment.

For thousands of years, many have willingly left the comforts of their home and family and set off across this spiritual land in search of these secrets. Their aim has been to reach a deeper understanding of existence and share the meaning of life that would elevate the rest of humanity. Of all such journeys, perhaps none is greater than the true story of an 11-year old child yogi, Neelkanth, who took an extraordinary journey through the wonders of mystic India. An adventure of hardships and survival, faith and fearlessness undertaken by a child. The only one of its kind in the history of mankind.

From 1792 to 1799, Neelkanth walked alone, barefoot and barebody, 8000 miles for 7 years through the length and breadth of India. Carrying no maps, no food and no clothing, how he crossed the roaring rivers, faced ferocious animals and survived the freezing winter of the Himalayas, is still a mystery. It is a story of struggle, of kindness and of courage even when face to face with a man-eating lion.

Mystic India takes you through icy peaks to the cool blue Lake Mansarovar, into the wild jungles of Sunderbans and the rainforests of Assam, through barren deserts and to the silent shores of South India. Explore and learn from the majesty and mysticism of India's art and architecture, music and dance, faces and festivals, customs and costumes which are brought to life on the giant screen.

This entertaining, educating and enlightening giant screen film (15perf/70mm) rediscovers India, a land of many mysteries and fascinations. It is the world?s first large format epic on India. A period film set 200 years back in time, it retraces the incredible journey of an 11-year old child yogi, Neelkanth. In 1792 AD, he walked for 12,000 km continuously for 7 years, barefoot and barebody, through the length and breadth of India, from the Himalayas to the southern sea-shores. Based on this inspiring true-life story and journey all over India, the film explores unique elements of India, like:

- Amazing and intricate art and architecture, symbolizing creativity of centuries?
- Fascinating festivals, among the largest and most spectacular in the world.
- Colorful customs and intriguing rites and rituals with deeper meanings for peaceful living?
- India as an epitome of the world with its natural and geographical diversity containing nearly every kind of habitat on earth.
- World?s oldest and largest democracy with one of the world?s most diverse peoples living together, with every shade of skin and a vast variety of cultures.
- India?s contribution to the world including concepts like Non-Violence and practices like Yoga and Ayurveda for natural health?
- A nation of silent spirituality, making her a mystic land of meditation and contemplation, where quest continues to understand secrets of life beyond our material world
- The real light and wisdom of India, seeking to know not how to conquer the world but how to live in peace, how to live together in harmony
- The essence and message of ?Mystic India? that there can be Unity in Diversity, that we are a single human family, capable of living together, loving one another.

Thus, more than just a breathtaking journey, and the heroic tales of the child?s tolerance and survival, his values of faith, friendship and fearlessness, the film presents a unique journey into the mind and soul of India through the eyes of an innocent child.

Over two shooting schedules in March - May 2003 and Jan-Feb 2004, the Mystic India production team traveled to more than 100 different film locations in India, at times shooting in hostile conditions at a height of 13,000 feet, re-creating the adventures of Neelkanth in the astonishing detail of large format. Capturing dazzling images and scenes on a scale never seen before in large format, this film transports the audience to some of India's most sacred and treasured destinations.

The epic proportions of the film climax in the Rath Yatra (The Festival of Chariots). Colossal, 5-storey high chariots on mammoth wheels roll past 8,000 people in period dress of the 18th century from all corners of India. The experience is immense and intense.
And what makes the film unique and educative are the questions it answers about India, her culture and way of life. Even the silent, meditative moods transmit the simple messages of love, service and harmony; unraveling India's greatest gift to the world, its unity in diversity.

Mystic India is an epic journey into the land and soul of India!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Proud to be a Hindu! Saw this movie in the worlds largest iMAX DOOM cinema in NY. It was awesome and seriously this movie is AMAZING!
yet there is a very minor error here in flixster about the film namely that this movie was made in 2003 but released in 2005. and how do i know that? Well because my uncle helped to produce it, oh yeah!
This movie was like i said Awesome, mindblowing, touching, emotive, concise, beautiful and very teaching, definitely a must for people who like to see cultures, learn stories, understand humanity and the Hindu culture.
10 out of 10!!
194
Bring It On: Fight to the Finish 2009,  PG-13)
Bring It On: Fight to the Finish
Plot: Christina Milian stars as sassy cheer captain Lina Cruz, whose world is turned upside-down when her family moves from the urban streets of East Los Angeles to the sunny beach town of Malibu. At her new school, Lina clashes with Avery, the ultra-competitive all-star cheer captain, while also falling for Avery?s super-cute brother, Evan. Lina?s always been able to rise to a challenge, but can she create a new all-star squad, beat Avery at the Spirit Championships, and still keep her romance with Evan?
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
I loved this movie, great music, Latino, good story line, great acting and yeah I loved it! Definitely recommended for warm blooded(burning) people! 9.5 out of 10 ;)
195
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
**Everything we know about you guys is wrong. **

Plot: Long ago up North on the Island of Berk, the young Viking, Hiccup, wants to join his town's fight against the dragons that continually raid their town. However, his macho father and village leader, Stoik the Vast, will not allow his small, clumsy, but inventive son to do so. Regardless, Hiccup ventures out into battle and downs a mysterious Night Fury dragon with his invention, but can't bring himself to kill it. Instead, Hiccup and the dragon, whom he dubs Toothless, begin a friendship that would open up both their worlds as the observant boy learns that his people have misjudged the species. But even as the two each take flight in their own way, they find that they must fight the destructive ignorance plaguing their world. (imbd)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
I love it love it love it. This is a sweet funny exciting movie which is *PERFECT* so families with kids and for those who like to spend their time on quality movies! The whole 99 minutes didn't lose the excitement and kept the viewer alert and "active" all the way.
Toothless was so adorable and their friendship-bond (Hiccup & Night Fury) was very cute - kinda like the one between Lilo and Stitch, you know the blue creature who got adopted by a girl (Lilo) - Disney Pixar movie i think it was^^.
Moreover I thought that the background music was really an effort. It was really the one that should be there - just amazing!
So the movie was a blast, 10 out of 10! I enjoyed it and laughed several times even though i might be too old for this kind of movie. But i gotta say it again - I love it!

ps, sometimes though, it reminded me about Avatar... then Hiccup was riding Toothless... or what do you say? Check out the movie and give me your point of view...

**Most people would leave, but not us. We're Vikings. We have stubbornness issues. **
196
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
**It was right then that I started thinking about Thomas Jefferson on the Declaration of Independence and the part about our right to life, liberty, and the pursuit of happiness. And I remember thinking how did he know to put the pursuit part in there? That maybe happiness is something that we can only pursue and maybe we can actually never have it. No matter what. How did he know that?
- Christopher Gardner**
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Plot: Chris Gardner is a bright and talented, but marginally employed salesman. Struggling to make ends meet, Gardner finds himself and his five-year-old son evicted from their San Francisco apartment with ... read more read more...nowhere to go. When Gardner lands an internship at a prestigious stock brokerage firm, he and his son endure many hardships, including living in shelters, in pursuit of his dream of a better life for the two of them.
_________________________________________
I have no word it was a touching and very inspiring movie about a man who only had obstacles but chose to be happy and get up and move forward. There were many times that you felt like, Now what? How will he deal with this - quiet unbelievable that someone can be for unfortunate but still somehow tackle it and reach the top.
This movie is definitely worth seeing over and over again.
10/10
Good job Will and Jaden Smith
197
Alice in Wonderland 2010,  PG)
Alice in Wonderland
**"Have you any idea why a raven is like a writing desk?"**

Plot: From Walt Disney Pictures and visionary director Tim Burton comes an epic 3D fantasy adventure ALICE IN WONDERLAND, a magical and imaginative twist on some of the most beloved stories of all time. JOH... read more read more...NNY DEPP stars as the Mad Hatter and MIA WASIKOWSKA as 19-year-old Alice, who returns to the whimsical world she first encountered as a young girl, reuniting with her childhood friends: the White Rabbit, Tweedledee and Tweedledum, the Dormouse, the Caterpillar, the Cheshire Cat, and of course, the Mad Hatter. Alice embarks on a fantastical journey to find her true destiny and end the Red Queen?s reign of terror. The all-star cast also includes ANNE HATHAWAY, HELENA BONHAM CARTER and CRISPIN GLOVER. The screenplay is by Linda Woolverton.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Wow, is the word i have for Alice in Wonderland. What a great movie, which you should not miss to see. Highly Recommended. 10/10.

What I love mostly is the reversed meaning, the foreshadowing and the part where thing we believe is good, suddenly turns evil... see it's reversed.
The Director Tim Burton have made a masterpiece, I totally loved the movie all the way and I think that i most certainly will watch it again.
However I was frankly surprised to see that they chose Anne Hathaway as the White Queen. BUT what an acting coming from Helene Bonham, i'm speechless. Her interpretation of the Red Queen was flawless.
The movie overall was XLNT!
198
Kick-Ass 2010,  R)
Kick-Ass
***Diner Fight Guy 1: The fuck is wrong with you, man? You'd rather die for some piece of shit that you don't even fucking know?
Dave Lizewski: The three assholes, laying into one guy while everybody else watches? And you wanna know what's wrong with me? Yeah, I'd rather die... so bring it on! ***
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
When Dave Lizewski - ordinary New York teenager and rabid comic-book geek - becomes the no nonsense vigilante Kick-Ass, he soon finds an answer to his... read more read more... own question: because it hurts. Overcoming all odds, though, Kick-Ass quickly becomes a phenomenon - only to be reminded that he?s not the only superhero out there. As Kick-Ass gets drawn into this no-holds-barred world, the stage is set for a final showdown between the forces of good and evil.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
This movie went waaay over my expectations! It was freaking great! I love Hit Girl, d*mn that girl got an awesome attitude.
It was an excellent movie! Great plot, dorky, cute, real, silly and yet very real. You don't have to have super powers to make a change, just start with one thing at the time and make a change... "look at the man in the mirror"
Worth watching if you like comedy mixed with action, great lines, geekyness and romance ;)


"Show's over, motherfuckers. "
199
Tekken 2010,  R)
Tekken
***Marshall Law: Hey, show some respect! ***
Plot: A high-octane action movie about a young man who discovers he holds a great power and must battle a team of elite fighters who will stop at nothing in order to get it from him.
--------------------------------------
Violence all the way, action all the way, story all the way, but acting, naah.
Only hit thing I could see from this movie was the fighting scenes!
Tekken is a mind-blowing game but this movie didn't live up to my expectations. It was good but not good enough!
It felt like the director had rushed through everything that you didn't have the time to "adjust after it".
HOWEVER, the music was great! The flashbacks great, the setting GREAT, the fighting MA-styles, bl**dy awesome!
Overall the movie deserves 6 out of 10.
---------------------
"You will have nothing to do with Tekken, you understand that?!"
200
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
***Patrick, I'd love to do this all night, and something tells me you would, but it's time we make like your personality, and split. - Shaggy***
-------------------------------------------------
Plot: Scooby and the gang lose their cool--and their stellar reputation--when an anonymous masked villain wreaks mayhem on the city of Coolsville with a monster machine that re-creates classic Mystery Inc. foes like: The Pterodactyl Ghost, The Black Knight and The 10,000 Volt Ghost. Under pressure from relentless reporter Heather Jasper-Howe and the terrified citizens of Coolsville, the gang launches an investigation into the mysterious monster outbreak that leaves Shaggy and Scooby questioning their roles in Mystery Inc. The ever-ravenous duo, determined to prove they're great detectives, don a series of far-out disguises in their search for clues. Meanwhile, brainy Velma becomes smitten with a key suspect, Coolsonian Museum curator Patrick Wisely, as macho leader Fred and image-conscious Daphne attempt to determine the identity of the Evil Masked Figure who is unleashing the monsters in an attempt to take over Coolsville.
---------------------------
I thought the movie was just as entertaining as when I saw it when i was a kid! The coolest dog ever is indeed Scooby-Doo! Movie gets 9/10!
201
Clash of the Titans 2010,  PG-13)
Clash of the Titans
***One day, somebody's got to make a stand. One day, somebody's got to say "enough"... ~Spyros***
Plot: The mortal son of the god Zeus embarks on a perilous journey to stop the underworld and its minions from spreading their evil to Earth as well as the heavens. As the humans decide to rise up against the Gods Hades suggest to teach them a lesson by releasing the Kraken, his fearful son.
IF not the Argos kingdom sacrifices their princess Andromeda.
The mortals then realises that they have a demigod in the kingdom and Perseus decides to defeat the Kraken, but to do so he have to visit the three witches to find out the weakness of the Kraken and that eventually lead to him defeating Medusa in order to kill Kraken. Will he be able to complete this quest without losing his life?
_________________________________________
Last time I checked Perseus was the son of Poseidon - how the hell did he become the son of Zeus? And wasn't Zeus bird an golden Eagle?
This movie had many flaws and that was a shame but overall the movie was EPIC. Background music superb, acting impressive, the water scenes great, Kraken was relly scary which is awesome and I think it was a GREAT movie! 9/10 because of the inconvenient message ex: Perseus IS the son of Poseidon.
202
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
*** What kind of idiots do you have working here? - The finest in New York.***
Plot: Kevin McCallister is back. But this time he's in New York City with enough cash and credit cards to turn the Big Apple into his very own playground. But Kevin won't be alone for long. The notorious Wet Bandits, Harry and Marv, still smarting from their last encounter with Kevin, are bound for New York too, plotting a huge holiday heist! Kevin's ready to welcome them with more battery of booby traps the bumbling bandits will never forget!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
I just love the movie 10/10.
It should be a tradition to watch all the Home Alone movies during Christmas!
I know I have started and I'm gonna keep it up! ;)
203
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 2008,  R)
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
**I'm gonna break through or somebody gonna break through to me. - Precious**
Plot: In Harlem, an overweight, illiterate teen who is pregnant with her second child is invited to enroll in an alternative school in hopes that her life can head in a new direction.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Oh dear...I don't think I've seen any movie this touching, Gabourey, wow girl, she did a great acting and this movie was in a way very inspiring, about pushing yourself and only prove yourself to yourself and not anyone else.
Her teacher Ms. Rain, wow, can you believe it that there are teachers like that out there?
I thought the movie was precious! So I'll give it 9,5/10!
204
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
Prince of Persia: The Sands of Time
***a true king considers the advise of counsel, but he always listens to his own heart***
From the team that brought the "Pirates of the Caribbean" trilogy to the big screen, Walt Disney Pictures and Jerry Bruckheimer Films present PRINCE OF PERSIA: THE SANDS OF TIME, an epic action-adventure set in the mystical lands of Persia. A rogue prince (JAKE GYLLENHAAL) reluctantly joins forces with a mysterious princess (GEMMA ARTERTON) and together, they race against dark forces to safeguard an ancient dagger capable of releasing the Sands of Time - a gift from the gods that can reverse time and allow its possessor to rule the world.

Directed by Mike Newell ("Harry Potter and the Goblet of Fire") with a cast that includes SIR BEN KINGSLEY and ALFRED MOLINA, and a screenplay by Doug Miro & Carlo Bernard from a screen story by Jordan Mechner and Boaz Yakin, PRINCE OF PERSIA: THE SANDS OF TIME hits theaters Memorial Day Weekend, 2010.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
I thought the movie was great 8/10!
Love Tamina's attitude & personality and
Jake did a great job as well!
I mean the ending it was great! I loved it! didn't expect it like that but it was terrific!
205
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) 2008,  Unrated)
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven)
***But where am I flirting? Flirting would be if l were to tell you that I have never seen a girl more beautiful than you and when you dance all sweaty with the way your hair swings left and right, my heart skips a beat. But I didn't say anything like that. No flirting.***
Plot:A middle-aged man who lost his love for life rediscovers it by assuming a new identity in order to rekindle the romantic spark in his marriage.
____________________________________
Shah Rukh Khan did it again by - made it to the top 10 movies of 2008!
I loved to watch this movie it was so sweet-hearted, and touching and inspirational.
It was well acted and the movie was amusing all the way, it had comedy, romance, songs, dances and spark of touching your heart.
Overall 9/10

"Phir Milenge Chalte Chalte"
206
127 Hours 2010,  R)
127 Hours
***You know, I've been thinking. Everything is... just comes together. It's me. I chose this. I chose all this. This rock... this rock has been waiting for me my entire life. It's entire life, ever since it was a bit of meteorite a million, billion years ago. In space. It's been waiting, to come here. Right, right here. I've been moving towards it my entire life. The minute I was born, every breath that I've taken, every action has been leading me to this crack on the out surface. ***
Plot: A mountain climber becomes trapped under a boulder while canyoneering alone near Moab, Utah and resorts to desperate measures in order to survive.
Grade: 7/10 don't see this movie if you're sensitive to blood.
Comment: Wow, it was worth the wait and Danny Boyle has done it again, by creating a dead on target movie. Everything about it was great the scenes and it was easy to follow, however the movie is NOT recommended to people who are sensitive to blood and reality based reactions. I felt a little bit at unease since the scenes were so intense. So this is a great movie and should definitely be seen. What triggers one even more is that it is actually based on a real life event and James Franco did a stunning job!
207
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 2010,  PG)
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
***We're each others' family now. We'll find them together. ***
Plot: When a young owl is abducted by an evil Owl army, he must escape with newfound friends to seek out the legendary Guardians to stop the menace.
Comment: Okay movie, love the details and the animation was just incredicle, the soundtrack/background music was xlnt and when the monsoon was in slow motion I loved how much work had been done on the detail... practiacally I got stuck for the details -.-
Grade: a clear 6 out fo 10!
208
Flipped 2010,  PG)
Flipped
***You never forget your first love.***
Plot: Two eighth graders start to have feelings for each other despite being total opposites. Based on the novel "Flipped" by Wendelin Van Draanen.
Storyline: Juli Baker devoutly believes in three things: the sanctity of trees (especially her beloved sycamore), the wholesomeness of the eggs she collects from her backyard flock of chickens, and that someday she will kiss Bryce Loski. Ever since she saw Bryce's baby blues back in second grade, Juli has been smitten. Unfortunately, Bryce has never felt the same. Frankly, he thinks Juli Baker is a little weird--after all, what kind of freak raises chickens and sits in trees for fun? Then, in eighth grade, everything changes. Bryce begins to see that Juli's unusual interests and pride in her family are, well, kind of cool. And Juli starts to think that maybe Bryce's brilliant blue eyes are as empty as the rest of Bryce seems to be. After all, what kind of jerk doesn't care about other people's feelings about chickens and trees? With Flipped, mystery author Wendelin Van Draanen has taken a break from her Sammy Keyes series... Written by Anonymous
One quote:

Bryce Loski: There was a... bee in her hair.
Dana Tressler: There's no bee.

Directed by: Rob Reiner
Length: 1hr 30 min
Grade: 10/10 Love it!
Comments: I remember, when I in high school and read this book... it was different, a different way of writing and I loved it!
How to approach a situation from a guy's and a girl's perspective. Can't recall all the details but the movie refreshed some of the memories. The movie isn't in anyway mind blowing, it is simply cute, taking you back in time, as if you are for one and a half hour went to the early 1960's. The way the people dressed, their hair, the "basket boys" ^^, the way a neighbourhood was etc. As for the actors the young Juli Baker caught my attention, she is played by Morgan Lily. Such a cutie. The movie has some sort of charm around it, just like the book had to me, the actors played their part very well and lived up to their characters in an amazing way. I don't want complain or add anything to the movie, it was complete and satisfying and I enjoyed every second of it. Pure, Simple, Cute, Innocent, Touching, Emotional, Childish yet completely Magical.
I would recommend families, friends to get a blanket, a hot cup of chocolate a teddy and watch this movie. It is recommended for people who needs to take a step back and just relax because the movie is definitely worth the watch :)

Have a good day and I hope you enjoyed reading my review+critique
Cheerio
Smallville92/ucurmi
209
Step Up 3-D 2010,  PG-13)
Step Up 3-D
***People dance because dance can change things. One move, can bring people together. One move, can make you believe like there's something more. One move, can set a whole generation free. ***
Plot: New York's intense street dancing underground comes alive in eye-popping Digital 3D in the third installment of the STEP UP franchise as the raw, passion-fueled culture goes global. A tight-knit group of street dancers, including Luke (RICK MALAMBRI) and Natalie (SHARNI VINSON), team up with NYU freshman Moose (ADAM SEVANI), and find themselves pitted against the world's best hip hop dancers in a high-stakes showdown that will change their lives forever.
Grade: 9/10
Comment: Love it!
210
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
211
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
***Kham: You killed my father, and you stole my elephant!***
Plot: Kham's life is turned upside down when an international mafia syndicate, based in Australia, captures his two beloved elephants and smuggles them thousands of kilometers away to Sydney. The two elephants are far more than mere animals to Kham and his father; they are part of his family and were being prepared to be presented as a token of devotion to his Majesty the King of Thailand. The only way Kham can possibly save the animals is by venturing into a foreign land for the first time. Taking on a mafia group to rescue two elephants from a foreign country presents a huge challenge, even for a martial arts master like Kham. Despite the help of Sergeant Mark, a Thai police Sergeant based in Australia, and Pla, a Thai girl forced into modern day slavery, the going gets tough. They must take on the ruthless gang of Madame Rose, whose henchmen include Johnny, a Vietnamese thief and martial arts expert, and the hulking TK. Kham has no choice but to risk his own life for the animals he loves.
Grade: 8/10
Comment: Great movie with a lot of comedy-moments and tight action scenes! Definitely worth watching if you're into Muy-Thai (a martial art) however the movie is recommended for +16 females as well as males.
212
StreetDance 3D 2010,  Unrated)
StreetDance 3D
Plot:In order to win the Street Dance Championships, a dance crew is forced to work with ballet dancers from the Royal Dance School in exchange for rehearsal space.
Grade:5/10
Comment: Love the dance but the movie's storyline was a little weird. However the acting was okay and I got surprised with BGT Winner George Sampson was in it! He is awesome!
213
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
***He has the power to hear everything women are thinking. Finally... a man is listening.***
PLOT: After an accident, a chauvenistic executive gains the ability to hear what women are really thinking.
Grade: 9/10
Comment: Been waiting for years to see this movie and finally I saw it! (why it took so long was because all I knoew was that he could read other womens thought - i didn't know about the title) Neverthelss I found out about it on IMDB and I enjoyed watching it from beginning to end! It was simply a GREAT movie :)

Quote:
Morgan: What, are you officially a woman now?
Nick Marshall: I wish!
==========================
Nick Marshall: It's never too late to do the right thing. That's what I'll do, I'll go over there and do the right thing.
==========================
Nick Marshall: Have you ever done that, taken the wrong road? Of course not, you wouldn't do that, somebody like me does that.
==========================
Darcy McGuire: What kind of knight in shining armor would I be if the man I love needs rescuing and I just let him walk out my door?
==========================
Nick Marshall: Women are crazy! Who would want to do that again?
==========================
214
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
*** It is the wonder that's keeping the stars apart. I carry your heart. I carry it in my heart. ***
Plot: Two sisters with nothing in common but size 8 1/2 feet. After a calamitous falling out, they travel the bumpy road toward a true appreciation for one another -- aided along the way by the grandmother they never knew they had.
Grade: 8/10
Comment: Sweet movie :)
215
Megamind 2010,  PG)
Megamind
*** Let's stop wasting time and call your boyfriend in tights, shall we? ***
PLOT: The supervillain Megamind finally conquers his nemesis, the hero Metro Man... but finds his life pointless without a hero to fight.
GRADE: 9,5/10
COMMENT: I really didn't think the movie would be this good but I loved it! It was awesome and I enjoyed everything and especially all the references to Superman made it even more entertaining :) I'm definitely gonna buy this one on DVD =)

***Way to go, little buddy. I knew you had it in you... ***
216
The Tourist 2010,  PG-13)
The Tourist
***This is exactly why she chose him. To distract us. ***
Plot:Johnny Depp stars as an American tourist whose playful dalliance with a stranger leads to a web of intrigue, romance and danger in "The Tourist." During an impromptu trip to Europe to mend a broken heart, Frank (Depp) unexpectedly finds himself in a flirtatious encounter with Elise (Angelina Jolie), an extraordinary woman who deliberately crosses his path. Against the breathtaking backdrop of Paris and Venice, their whirlwind romance quickly evolves as they find themselves unwittingly thrust into a deadly game of cat and mouse.
Grade:4/10
Comment: So worth it, watching the Tourist instead of Megamind. It was a cute, soft movie, very short though. Had a very comedy scenes and Johnny Depp is playing awesomely. The movie has great clothes, locations, but it is somehow not satisfying. What makes the movie give you the feeling of unsatisfactorily is that it lacked emotions and feelings. The kissings were just like "yeah we need a kiss here."
Whatsoever Johnny Depp running around in pyjamas on the roof is just hilarious! :P
217
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I love Gimli's sense of humour: ***Gimli: Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for? ***
PLOT: While Frodo & Sam continue to approach Mount Doom to destroy the One Ring, unaware of the path Gollum is leading them, the former Fellowship aid Rohan & Gondor in a great battle in the Pelennor Fields, Minas Tirith and the Black Gates as Sauron wages his last war against Middle-Earth
GRADE: 10/10
COMMENT: Wow, were we tired or were we not. My buddy seemed pretty much tired and it was kinda cute. Now the movie was great although it was a little funny, in the end, how Frodo's cheek scar moved from right to left to right again. *shaking head* why can't the make-up artist make up their mind?
Anyways the movie was great and I'm so not going to read the novels since I've been warned that if I like the movie I should strongly not read the books.
218
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
***Takes out the fear residing deep inside our hearts. ***
PLOT: As the Mayan kingdom faces its decline, the rulers insist the key to prosperity is to build more temples and offer human sacrifices. Jaguar Paw, a young man captured for sacrifice, flees to avoid his fate.
GRADE 10/10 EXCELLENT!
COMMENT: WOW, Possible one of the best movies I've seen in my life and I can even say that it beats Avatar's storyline. I mean even though it was not English (but with sub) the movie was g-r-e-a-t. The actors were great. Just the savageness was mind blowing and the harmony and the connection was powerful. What caught my attention and made me give it a 10 if because of its very unusual story, its is truly intense, and filled with action, I mean I watched 40 min of him being chased and I gotta tell that IT WAS WORTH IT! The excitement and thrill which the movie radiates is unbelievable and you want to know "what is gonna happen? and unlike other movies with the character(s) doing the final epic end - this movie keeps going so it is very different yet somehow familiar.

This movie is NOT recommended for people under 18 and FORBIDDEN för CHILDREN! DAD MUM DON'T LET YOUR KID WATCH THIS! Because of its many violent scenes. However if you are serious about watching a quality movie you should MOST DEFINITELY watch APOCALYPTO!

***I am Jaguar Paw! This is my forest! My sons and their sons will hunt here after I am gone!***
219
Partner 2007,  Unrated)
Partner
***Bhaskar: Who the hell are you to yell on me?***
Plot: The only male child in the family that sired six daughters, Prem has empathy towards the fair sex and decides to assist males to woo women so much so that he becomes popular as the 'Love Guru'. Amongst the men he assists are Bhaskar Chaudhry and Neil Bakshi. Klutz-like Bhaskar has fallen head over heels with his boss, a model and heiress, Priya Jaisingh. A disbelieving Prem refuses to assist him, but subsequently relents. Bhaskar uses his own charm to woo Priya successfully, and is introduced to her dad, Raj. Prem himself falls in love with a widowed single mother, Naina Shahani, a Journalist. Both men are satisfied with her respective lives not knowing that a scandalous secret will surface in the media - changing their lives forever. Written by rAjOo
GRADE: 9/10
COMMENT: Haha an XLNT movie..... i love it! However its a shame that its a copy of Will Smith's HITCH.... however the comedy is too good a little cheesy and soft but I totally buy it^^ Definitely gonna watch it again if I get the chance :)

Thanks for reading!
220
Elaan 2003,  Unrated)
Elaan
Everyone is so good and the story is incredible
221
From Prada to Nada 2011,  PG-13)
From Prada to Nada
***I avoid relationships because I can't count on them.***
Plot: A Latina spin on Jane Austen's "Sense and Sensibility," where two spoiled sisters who have been left penniless after their father's sudden death are forced to move in with their estranged aunt in East Los Angeles.
Grade: 6/10
Comment: I loved this movie! Its great maybe a little flat at some points but it definitely has the Latino touch into it and a little bit of Cinderella.
Definitely recommended for girls :)
222
Up 2009,  PG)
Up
8/10 review popping up later
223
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
The Lovely Bones
9/10..... i guess it was the right timing. review coming up later.
224
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Good Movie and better than "Hollow man"!!!!!
225
The Matrix Reloaded 2003,  R)
226
The Matrix Revolutions 2003,  R)
227
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
***Mmm-hmm. Most of the time I have all these thoughts bouncin' around in my head... but with a brush in my hand, the world just gets kinda quiet. ***
Plot: The movie focuses on an old man reading a story to an old woman in a nursing home. The story he reads follows two young lovers named Allie Hamilton and Noah Calhoun, who meet one evening at a carnival. But they are separated by Allie's parents who dissaprove of Noah's unwealthy family, and move Allie away. After waiting for Noah to write her for several years, Allie meets and gets engaged to a handsome young soldier named Lon. Allie, then, with her love for Noah still alive, stops by Noah's 200-year-old home that he restored for her, "to see if he's okay". It is evident that they still have feelings for each other, and Allie has to choose between her fiancé and her first love. Written by Jessica Cymerman
Grade: 11/10 MINDBLOWING!
Comment: oh dear.... such a beautiful movie 10/10 full review coming up later
Comment 2: This movie hit my top favourite list really fast. I know it was a little late to see it but better late than never. I will personally see this movie again, it was too good and I didn't quite expect James Marsden to be in it but he was and did an excellent job. As for the other actors the acting, emotions and the role play was amazing. Ryan and Rachel's chemistry was unbelievable and it is a truly great movie. It doesn't contain the predictable event but it balances sad and happy, old young, factors out. I don't know what to say more than this is a masterpiece!

more amazing quotes can be found here: http://www.imdb.com/title/tt0332280/quotes
228
Love and Other Drugs 2010,  R)
Love and Other Drugs
***Let's just say in some alternate universe, there's a couple just like us, okay? Only she's healthy and he's perfect. And their world is about how much they're going to spend on vacation or who's in a bad mood that day, or whether they feel guilty about having a cleaning lady. I don't want to be those people. I want us. You. This. (Jamie Randall)***
PLOT: Maggie (Hathaway) is an alluring free spirit who won't let anyone - or anything - tie her down. But she meets her match in Jamie (Gyllenhaal), whose relentless and nearly infallible charm serve him well with the ladies and in the cutthroat world of pharmaceutical sales. Maggie and Jamie's evolving relationship takes them both by surprise, as they find themselves under the influence of the ultimate drug: love. Written by Twentieth Century Fox
GRADE: 8/10
COMMENT: Great movie! (more will come)
229
The Green Hornet 2011,  PG-13)
The Green Hornet
***Now trembled before your death. For be it my mask, or be it your blood, red will be the last color that you'll ever see. ***
PLOT: Following the death of his father, Britt Reid, heir to his father's large company, teams up with his late dad's assistant Kato to become a masked crime fighting team.
GRADE: 6/10
COMMENT: Okay movie, but dang, Seth Rogers was really egocentric. I felt sorry for Kato all the time. The movie was okay not a WOW or boring one but a descent one.
230
Fast & Furious 2009,  PG-13)
Fast & Furious
*** It starts with the eyes. She's gotta have those kind of eyes that can look right through the bullshit, to the good in someone. 20% angel, 80% devil. Down to earth. Ain't afraid to get a little engine grease under her fingernails. ***
PLOT:Heading back to the streets where it all began, two men rejoin two women to blast muscle, tuner and exotic cars across Los Angeles and floor through the Mexican desert. When a crime brings them back to L.A., fugitive ex-con Dom Toretto reignites his feud with agent Brian O'Connor. But as they are forced to confront a shared enemy, Dom and Brian must give in to an uncertain new trust if they hope to outmaneuver him. And from convoy heists to precision tunnel crawls across international lines, two men will find the best way to get revenge: push the limits of what's possible behind the wheel. Written by Universal Studios
GRADE: 7/10
COMMENT: GREAT MOVIE
231
Trust 2010,  R)
Trust
PLOT:A suburban family is torn apart when fourteen-year-old Annie (Liana Liberato) meets her first boyfriend online. After months of communicating via online chat and phone, Annie discovers her friend (Chris Henry Coffey) is not who he originally claimed to be. Shocked into disbelief, her parents (Clive Owen and Catherine Keener) are shattered by their daughter's actions and struggle to support her as she comes to terms with what has happened to her once innocent life. Written by Anonymous
GRADE: 10/10
Comment: coming up soon.
232
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
***Protect myself at all times. ***
PLOT: Frankie Dunn (Clint Eastwood) is a veteran boxing trainer who has devoted his life to the ring and has precious little to show for it; his daughter never answers his letters, and a fighter he's groomed into contender status has paid him back by signing with another manager, leaving Frankie high and dry. His best friend and faithful employee Eddie Dupris is a former fighter who Frankie trained. In his last fight, Eddie suffered a severe injury, a fact that brings Frankie great guilt. One day, Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) enters Frankie's life, as well as his gym, and announces she needs a trainer. Frankie regards her as a dubious prospect, and isn't afraid to tell her why: he doesn't think much of women boxing, she's too old at 31, she lacks experience, and has no technique. However, Maggie sees boxing as the one part of her life that gives her meaning and won't give up easily. Finally won over by her determination, Frankie takes on Maggie, and as she slowly grows into a viable fighter, an emotional bond develops between them. When a tragedy befalls one of the three characters, each comes to a decision that shows how the relationships in the film have changed them. Adapted from a short story by F.X. Toole, a former corner man with years of experience in the fight game, Million Dollar Baby also stars Morgan Freeman, Anthony Mackie, and Mike Colter. ~ Mark Deming, Rovi
GRADE: 10/10
COMMENT: WOW this movie is just beyond... epic. Amazing movie!! You could say it's a real KNOCKOUT movie indeed!
233
Zombieland 2009,  R)
Zombieland
***Here's the deal: I'm not easy to get along with, and I'm sensing you're a bit of a bitch.***
PLOT:A cowardly shut-in named Columbus (Jesse Eisenberg) is forced to join up with a seasoned zombie slayer named Tallahassee (Woody Harrelson) in order to survive the zombie apocalypse. As Tallahassee sets out on a mission to find the last Twinkie on Earth, the duo meets up with Wichita (Emma Stone) and Little Rock (Abigail Breslin), two young girls who have resorted to some rather unorthodox methods to survive amidst the chaos. Reluctant partners in the battle against the undead, all four soon begin to wonder if it might be better to simply take their chances alone. ~ Jason Buchanan, Rovi
GRADE: 7/10
COMMENT: Definitely one of the best comedy Zombiemovie's I've seen, entertaining, fun and spicy so it was great" xD
234
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
***There's no 'wax on wax off' of drifting. You learn by doin it. The first drifters invented drifting out here in the mountains by feelin it. So feel it. ***
PLOT: An American teenager named Sean Boswell is a loner in school, however he challenges his rival for an illegal street racing, and he totals his car in the end of the race. To avoid time in prison he is sent to Tokyo to live with his father who is in the military. As soon as he arrives he discovers a new, fun but dangerous way of street racing in the underworld of the streets of Tokyo, Japan. Written by Emphinix
GRADE: 4/10
COMMENT: Probably the worst movie in the Fast and Furious collection.... I mean come on. It was a disappointment except for the car action which was pure gold! ;)
235
The Eagle 2011,  PG-13)
The Eagle
*** The eagle is not a piece of metal. The eagle is Rome. ***
PLOT: In 140 AD, twenty years after the unexplained disappearance of the entire Ninth Legion in the mountains of Scotland, young centurion Marcus Aquila (Tatum) arrives from Rome to solve the mystery and restore the reputation of his father, the commander of the Ninth. Accompanied only by his British slave Esca (Bell), Marcus sets out across Hadrian's Wall into the uncharted highlands of Caledonia - to confront its savage tribes, make peace with his father's memory, and retrieve the lost legion's golden emblem, the Eagle of the Ninth. Written by Focus Features
GRADE: 7/10
COMMENT: Wow, Channing Tatum did a great job in this movie... he should do more in this genre... gives a more serious impression of him, from the Romance/comedy genre. Great movie! a well deserved 7 stars
236
Robo 2010,  Unrated)
Robo
***Speed 1 Tera-Hertz, Memory 1 Zeta-byte. *** PLOT: Dr. Vasi (Rajnikanth) invents a super-powered robot, Chitti, in his own image. The scientific body, AIRD, that must approve the robot, declines it based on its not having emotions and the ability to make rational judgment. A sudden flash of lightning evokes emotions in the robot, and Chitti is seemingly ready for integration into the human world. Then, Chitti falls in love with Dr. Vasi's fiancà (C)e Sana (Aishwarya Rai) and turns on his creator. Written by Joyojeet Pal GRADE: 7/10 COMMENT: This movie was actually good! Great story line and plot. Classic!
237
Rio 2011,  G)
Rio
***This is the coolest place I've ever seen! You know, despite the obvious health code violations! ***
PLOT:From the makers of the hit Ice Age series comes Rio, a comedy adventure about taking a walk on the wild side. Blu is a domesticated Macaw who never learned to fly, living a comfortable life with his owner and best friend Linda in the small town of Moose Lake, Minnesota. Blu and Linda think he's the last of his kind, but when they learn about another Macaw who lives in Rio de Janeiro, they head to the faraway and exotic land to find Jewel, Blu's female counterpart. Not long after they arrive, Blu and Jewel are kidnapped by a group of bungling animal smugglers. With the help of street smart Jewel, and a group of wise-cracking and smooth-talking city birds, Blu escapes. Now, with his new friends by his side, Blu will have to find the courage to learn to fly, thwart the kidnappers who are hot on their trail, and return to Linda, the best friend a bird ever had. -- (C) Fox
GRADE: 10/10
COMMENT: ABSOLUTELY LOVE IT! YOU GOTTA SEE IT: GREAT ANIMATION JUST PERFECT! Will watch it again and again and again ^___^
238
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
" Life moves pretty fast. If you don't stop and look around once in a while, you could miss it. "
PLOT:Ferris is a street-wise kid who knows all the tricks. Today he decides to take the day off school. When Ferris takes the day off, so must his best friends, Cameron and Sloane. Cameron is reluctantly persuaded to borrow his father's Ferrari, and together they hatch a plan to get Sloane out of class. Suspicious dean of students Ed Rooney knows all about Ferris, but can never catch him. Ferris' sister Jeanie is also frustrated that Ferris always gets away with his tricks and she doesn't. Furthermore, Ferris is an 'angel' in his parents eyes. It's Ferris' day off, he's out to enjoy himself, and he does!. Written by Rob Hartill
GRADE: 10/10
COMMENT: Because of this movie I'm sitting here with a big smile on my face, this is one of the best movies I've seen and I enjoyed every second of it! Highly recommended for people who wants to spend some time watching 3 crazy kids doing things even though they should not. Live a little, move your ass from the computer and be crazy ;)
239
Real Steel 2011,  PG-13)
Real Steel
*BEEPING* AWESOME! 9,5/10 Review coming up after exam ;)
240
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2011,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
10/10 review coming up after exam
241
Miss Representation 2011,  Unrated)
Miss Representation
10/10 Two words.... SEE IT!
242
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
***For sure, you have to be lost to find a place that can't be found, elseways everyone would know where it was. ***
PLOT: Captain Barbossa, Will Turner and Elizabeth Swann must sail off the edge of the map, navigate treachery and betrayal, and make their final alliances for one last decisive battle.
GRADE: 10/10
COMMENT: This is going to be a classic for me. Love everything about it!
243
Fast Five 2011,  PG-13)
Fast Five
*** I'm not negative. I'm just positive you're gonna mess it up. ***
PLOT:Former cop Brian O'Conner (Paul Walker) partners with ex-con Dom Toretto (Vin Diesel) on the opposite side of the law. Dwayne Johnson joins returning favorites Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Chris "Ludacris" Bridges, Matt Schulze, Sung Kang, Gal Gadot, Tego Calderon and Don Omar for this ultimate high-stakes race. Since Brian and Mia Toretto (Brewster) broke Dom out of custody, they've blown across many borders to elude authorities. Now backed into a corner in Rio de Janeiro, they must pull one last job in order to gain their freedom. As they assemble their elite team of top racers, the unlikely allies know their only shot of getting out for good means confronting the corrupt businessman who wants them dead. But he's not the only one on their tail. Hard-nosed federal agent Luke Hobbs (Dwayne Johnson) never misses his target. -- (C) Universal
GRADE: 9/10
COMMENT: I loveeeed it!! :D
244
One Day 2011,  PG-13)
One Day
1)***If I can't talk to you, then what is the point of you? Of us? ***
2)***I love you, Dex, so much. I just don't like you anymore. I'm sorry. ***
PLOT: After spending the night together on the night of their college graduation Dexter and Em are shown each year on the same date to see where they are in their lives. They are sometimes together, sometimes not, on that day.
GRADE: 8/10
COMMENT: Beautiful movie, gotta say it breaks out from the old patterns. I couldn't imagine what would happen next and well... i gotta say i was quiet for a long time after the movie. Not going to see it again however maybe in a few years. Great acting from Princess Mia! ^^
245
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
***I got a jar of dirt, I got a jar of dirt, and guess what's inside it! ***
PLOT: Jack Sparrow races to recover the heart of Davy Jones to avoid enslaving his soul to Jones' service, as other friends and foes seek the heart for their own agenda as well.
GRADE: 9/10
COMMENT: Endless laughter and pretty okay storyline.... no... it was awesome! :D I loved watching it and the ending was great now i can't wait to see the third movie :D
246
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
*** A wedding? I love weddings. Drinks all around! ***
PLOT: Following his surprise-hit American remake of The Ring in 2002, director Gore Verbinski took on Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl, the second of recent films to be based upon Disney theme-park rides (the first being The Country Bears). When Elizabeth Swann (Keira Knightley), the daughter of Governor Swann (Jonathan Pryce) is kidnapped by a group of pirates led by Captain Barbossa (Geoffrey Rush) and taken aboard their ship, The Black Pearl, Will Turner (Orlando Bloom), the young man who loves Elizabeth despite the fact that she is promised to another, sets out to rescue her. But he can't do it alone, so he enlists the help of swashbuckling ship captain Jack Sparrow (Johnny Depp). Together the two chase after The Black Pearl, but they soon discover that the captain and crew aren't your average pirates. Cursed to remain between the living and the dead, Barbossa and his men look like skeletons when basked in the moonlight. When it is revealed that the only thing that can break the curse is Elizabeth's blood, Jack and Will are faced with a race against time and a battle against the undead to save the Governor's daughter. ~ Matthew Tobey, Rovi
Grade: 8/10
Comment: Gotta say i loved it! The comedy and acting and soundtrack, it was bloody awesome :D
247
Addicted to Love 1997,  R)
Addicted to Love
***I'm the Milky Way Man, and I know everything!***
PLOT:Good-natured astronomer Sam is devastated when the love of his life, Linda, leaves him for a suave Frenchman named Anton. He therefore does what every other normal dumpee would do; go to New York and set up home in the abandoned building opposite his ex-girlfriend's apartment, intent on winning her back and waiting until she decides to leave her current lover. What Sam does not count on is being joined several weeks later by ultra hip tomboy Maggie, a photographer and motor-cyclist who is determined to get revenge on Anton, her ex-fiance. Hostile at first, the two of them eventually join forces in an attempt to separate the couple, and ruin Anton's life. However, complications ensue when Sam and Maggie start falling for each other. Written by Anonymous
GRADE: 9/10
COMMENT: 100% in love with M.B As for the movie it was sweet too :)
248
Agneepath 2012,  Unrated)
Agneepath
***The path of fire***
PLOT:In a small Indian village Mandwa, Vijay Dinanath Chauhan (Hrithik Roshan) is taught by his principled father about the path of fire - Agneepath. His life is completely shattered when the evil drug dealer Kancha (Sanjay Dutt) hangs his father to death. Vijay leaves for Bombay with his pregnant mother and has only one mission in life- to come back to Mandwa and bring back the glory of his father's name. In Bombay, 12-yr-old Vijay is taken under the wings of the city gang lord Rauf Lala (Rishi Kapoor). From then on it is a journey of revenge where he makes and breaks many relationships only to get closer to his aim. Vijay finds support only in his best friend Kaali (Kaali), who stands by him at every moment in his life. Fifteen years later his hatred for Kancha takes him back to Mandwa where life comes full circle.
GRADE: 9/10 Amazing remake of the movie from 1990
COMMENT: Okay for starters, i loved every second of the movie, the emotions were so real and the action was bloody awesome :P Best bolly movie i've seen in a long in the genre of action! The only thing that kinda took away that golden 10 in rating was that last part, a little unrealistic when he gets a a knife in his back, and then to his liver... where and how did he get the strength to hang Kancha..... otherwise Karan Johar you just made a super duper movie! Almost topped the original in every effing way! I salute!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments