Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. smackmysithup
  2. Dij

Give list a short description

  smackmysithup's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
2
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I absolutely loved it! As far as 'musicals' go this my fave by far :D
3
Escape from New York 1981,  R)
4
GoodFellas 1990,  R)
5
The Thing 1982,  R)
6
The Godfather 1972,  R)
7
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
original is the best! love this film!
8
Enter the Dragon 1973,  R)
9
Reservoir Dogs 1992,  R)
10
Scarface 1983,  R)
11
The Shawshank Redemption 1994,  R)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
13
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
fan-bloody-tastic!!
14
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
15
The Evil Dead 1981,  R)
16
Full Metal Jacket 1987,  R)
17
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
18
Young Frankenstein 1974,  PG)
19
The Shining 1980,  R)
20
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
21
Fight Club 1999,  R)
22
Rocky 1976,  PG)
23
Tombstone 1993,  R)
24
Dogma 1999,  R)
25
True Romance 1993,  R)
26
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
27
Chopper 2000,  R)
Chopper
Love Eric Bana, awesome Australian movie, I recommend it!
28
300 2007,  R)
300
This is a brilliant movie, amazing cinematography and if you can get past the gore not too hard on the eyes for us gals either!
29
Jaws 1975,  PG)
30
The Green Mile 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments