Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  slylylory's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
2
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
no comment, it is perfect
3
Lucky Number Slevin 2006,  R)
4
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
A Lot Like Love
i just love this movie, and i can watch it every day
5
Playing by Heart 1998,  R)
6
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
7
It's All Gone Pete Tong 2004,  R)
It's All Gone Pete Tong
its crazy and i like it
8
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
9
The Departed 2006,  R)
10
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
11
Oldboy 2004,  R)
12
The Jacket 2005,  R)
13
Seven (Se7en) 1995,  R)
14
Apocalypto 2006,  R)
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
16
Fight Club 1999,  R)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
20
The Pianist 2002,  R)
21
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
22
Snatch 2001,  R)
23
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
24
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
25
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
26
Beauty and the Beast 1991,  G)
27
Seven Pounds 2008,  PG-13)
28
Crazy, Stupid, Love. 2011,  PG-13)
29
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments