Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  slthomas321's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
2
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
Cute, for my girly side!
3
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Amazing movie! Everything was perfect
4
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Awesome movie! Russell Crowe at his best...
5
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
Creepy in the right way.
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
7
Accepted 2006,  PG-13)
Accepted
Hilarious college comedy
8
American Beauty 1999,  R)
9
American History X 1998,  R)
American History X
Edward Norton is the man. I love this movie so much!
10
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
11
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
I love this one because they actually to the future!
12
Beetlejuice 1988,  PG)
13
Big Fish 2004,  PG-13)
14
Billy Madison 1995,  PG-13)
15
Blow 2001,  R)
Blow
A great movie about a sexy druglord.
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
17
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
Classic hood movie. Makes you tear up!
18
Braveheart 1995,  R)
19
Bring It On 2000,  PG-13)
20
Cast Away 2000,  PG-13)
21
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
So funny! Hard to believe that it was a true story.
22
Chicago 2002,  PG-13)
23
City of Angels 1998,  PG-13)
24
Clerks II 2006,  R)
25
Clueless 1995,  PG-13)
26
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
27
Cruel Intentions 1999,  R)
28
Dazed and Confused 1993,  R)
29
Aladdin 1992,  G)
30
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
31
Donnie Darko 2001,  R)
32
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
33
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
34
Elf 2003,  PG)
35
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
36
Eurotrip 2004,  R)
37
Face/Off 1997,  R)
38
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
39
Fight Club 1999,  R)
40
Finding Nemo 2003,  G)
41
Forrest Gump 1994,  PG-13)
42
Freedom Writers 2007,  PG-13)
43
Garden State 2004,  R)
44
Grease 1978,  PG)
45
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
46
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
47
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
48
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
49
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
50
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
51
Interview with the Vampire 1994,  R)
52
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
53
Just Friends 2005,  PG-13)
54
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
55
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
56
Liar Liar 1997,  PG-13)
57
Little Miss Sunshine 2006,  R)
58
Mean Girls 2004,  PG-13)
59
Men in Black 1997,  PG-13)
60
Men in Black II 2002,  PG-13)
61
Monsters, Inc. 2001,  G)
62
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
63
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
64
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
65
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
66
Old School 2003,  R)
67
Over the Hedge 2006,  PG)
68
Peter Pan 1953,  G)
69
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
70
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
71
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
72
Pretty Woman 1990,  R)
73
Queen of the Damned 2002,  R)
74
Rent 2005,  PG-13)
75
Requiem for a Dream 2000,  R)
76
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
77
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
78
Scarface 1983,  R)
79
School of Rock 2003,  PG-13)
80
Scream 1996,  R)
81
Shrek 2001,  PG)
82
Shrek 2 2004,  PG)
83
Shrek the Third 2007,  PG)
84
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
85
Spider-Man 2002,  PG-13)
86
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
87
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Darker side of spidey. Love it!
88
Steel Magnolias 1989,  PG)
89
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
90
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
91
The Butterfly Effect 2004,  R)
92
The Crow 1994,  R)
93
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
94
The Girl Next Door 2004,  R)
95
The Green Mile 1999,  R)
96
The Illusionist 2006,  PG-13)
97
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
The best movie ever!
98
The Lion King 1994,  G)
99
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
100
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
101
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
102
The Matrix 1999,  R)
103
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
104
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
An amazingly sweet movie. One of the best love stories! Plus Ryan Gosling, what's not to love?
105
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
106
The Princess Bride 1987,  PG)
107
The Princess Diaries 2001,  G)
108
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
109
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
110
The Shawshank Redemption 1994,  R)
111
The Shining 1980,  R)
112
The Silence of the Lambs 1991,  R)
113
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
114
The Wizard of Oz 1939,  G)
115
Toy Story 1995,  G)
116
V for Vendetta 2006,  R)
117
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
118
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
119
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
120
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
121
Igby Goes Down 2002,  R)
122
The Life of David Gale 2003,  R)
123
Frida 2002,  R)
124
SLC Punk 1998,  R)
125
Vanilla Sky 2001,  R)
126
Center Stage 2000,  PG-13)
127
Big 1988,  PG)
128
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
129
The Departed 2006,  R)
130
The Truman Show 1998,  PG)
131
Wedding Crashers 2005,  R)
132
Bewitched 2005,  PG-13)
133
Little Women 1994,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments