My Favorite Movies


  1. Sloirishbud
  2. Patrick-Thom...

This is a list of my favorite Cinema, Film, Flicks and Movies. I have seen most of these films on the big screen multiple times and the ones that I have not are so full of vibrant colors, stories and characters that it doesn't matter. These are the films that inspire me and at the same time generate a great sense of awe. I personally love and respect every movie on this list in one way or another. Quite Simply, these are my favorites. (ordered subjectively)

  Sloirishbud's Rating My Rating
1
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
My favorite movie of all time. The use of color and the theatrical setting of the film make it an almost magical journey through the angst filled mine field of an adolescent males life. When I first saw this movie I was in the same awkward stage of my life that Max was in during the course of the film. Whenever I watch it I get an almost euphoric sense of nostalgia that makes it an amazing experience for me, every single time I watch it. All that aside... the performances by Jason Schwartzman and Bill Murray were among the best in there careers as well. Olivia Williams paints a hauntingly clear portrait of the character of Miss Cross, a woman who is in love with a man long dead. The use of the seasons as the titles for the different acts of the movie. As you watch this film you start to realize that the film itself is like one of Max's productions in the film itself which is what makes this film unique. The colors in this movie are as vibrant as the colors used in a renaissance painting, just beautiful. With all the things that are right with this film, what could be wrong?
2
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
I believe that "Goodfellas" is the greatest gangster movie of all time. The very first time I saw "Goodfellas" I didn't quite know what to make of it. The beginning of the film grabs your attention with the abrupt violence and then never lets go. By the half way point of the movie I knew that I loved it and that it was quite possibly one of the greatest movies I had ever seen. The characters in the film are hardly one dimensional, they are ever changing just like people are in the reality of life. Perhaps the one thing that "Goodfellas" has above any other gangster movie including "The Godfather" is that everything that happens in the film is real, it actually happened. Now to call the film objective would be a mistake but what happens in it is Henry Hill's interpretation of what really happened to him in his life. Also after reading the book "Wiseguy" by Nicholas Pileggi I realized that this isn't just the greatest gangster film, or one of the greatest films ever, it is also one of the greatest book adaptations to film. The film is true to the content, structure, story, and even the spirit of the book. This film is perfect all the way through and through, from it's flawless direction, spot on acting performances, amazingly accurate settings, to the immaculately delivered dialogue, this movie is my perfect movie.
3
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
This is hands down the most quotable movie ever made. This film is an excellent example of subtle yet overwhelming humor. I find some of the more subtle qualities of this film fascinating, like the almost film noir like setting of the middle of the film. This like many other films was under appreciated when it came out. When i saw it in the theater there were barely any people in there aside from me and my companions. Since then this film came out on video and gained a very large and diverse cult following. This is my personal favorite film by the Coen Brothers, it is a movie that I have seen many times and practically know all the dialogue to. I love this film.
4
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Even though I sometimes find myself at odds with his opinions of certain kinds of movies, I believe Roger Ebert put it best when he said that this is "one of the best movies you will ever see". As you watch this film you realize that Ebert is right, this is one of the best movies ever made.The story, setting, and content of this movie are so well put together that I won't even put the film through the indignity of trying to explain it. I will simply say this: watch this film it will change your perspective on a few things.
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
The film "Seven" is truly one of the more disturbing movies about a serial killer to come out. This is due to the fact that you never even get to witness any of his crimes, all you need to see is the aftermath of his rampage to truly grasp the depths of his insanity. Another reason that we never get to see any of his crimes is because the killer is in control during the entire duration of this film, you never get to see the crimes because the detectives that you are following never had a chance to stop him. This film is truly a masterpiece of equal parts suspense, terror, and disgust. David Fincher sets himself above the rest of the field with his amazingly artful direction. This is my favorite police versus serial killer film ever because it isn't afraid to show you the harsh realities of both life and death.
6
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
When I first saw this movie in the theater I was blown away. I went in thinking that it would be interesting to see what Cronenberg's take on the gangster film would be and I left realizing that he had just completely redefined the gangster film genre. This film focuses more on the interpersonal relationships of the characters than on the crimes and gangster elements. Cronenberg weaves a delicate yet balanced picture, that is provocative, shocking, and amazing all at the same time. The speed and realism of the violence was also completely impressive. The end of this film left me speechless,
7
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
This movie is a long drawn out descent into madness. The first time I saw this film I was shocked by how the storyline progressed. This film is the antithesis of predictable. I can honestly say that after watching this film I was utterly speechless, I rewinded the tape and watched the film again, after the second viewing of this film I knew that I loved it. The pure and utter method to Travis Bickle's madness was incredibly confusing but at the end of the film his redemption is apparent yet is still quite bittersweet. You as the audience member know that despite his progression as a person he is still doomed to the dark and bleak life of a New York Taxi Driver. This is one of the best films ever made, period.
8
Brazil 1985,  R)
9
The Departed 2006,  R)
The Departed
From the first time I saw "The Departed" in the theater I loved it and my fondness for it as a film has only grown since then. It is one part Good Cop versus Bad Cop movie and two parts Gangster movie. From the opening monologue by Jack Nicholson this movie had my attention and it never let go from there. The comparitive views of the two central characters lives is truly the glue that holds this masterpiece together as the bad cop is working his way up the chain of command the good cop is on the streets fighting his way through life as an undercover cop in the Irish mob. The performances in this
movie by Leonardo DiCaprio and Matt Damon were above andbeyond what I expected. Jack Nicholson was on a level of his own portraying an aging Irish Mob Boss. The true surprise of this film was the performance by Mark
Wahlberg, utterly astounding how well he delivered the dialogue. Scorsese's Direction is masterful as he paints a picture that is so well done that you can watch it multiple times and still enjoy it. This film definitely deserved the Oscars that it won it was just a shame that Scorsese didn't get one sooner.
10
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
This hilarious yet deep portrait of a family of geniuses. Their ascent to fame and their eventual downfall to their final redemption, this film is a masterpiece through and through. Wes Anderson truly is a genius and this is one of the best examples of his greatness. His ability to paint a hilarious yet at the same time tragic portrait of a modern American family is amazing. And even if it wasn't actually meant to be it is a great homage to Orson Welles' "The Magnificient Ambersons".
11
Fight Club 1999,  R)
12
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
The best time travel movie ever made. Even though this is based upon another movie, upon further study I found this to be the superior of the two films by a lot. This is due to the fact that Terry Gilliam is an artistic genius. The surreal and real parts of this movie are so delicately interwoven that even you as the audience can barely tell them apart. What truly is going on in this movie, is it all a delusion in someones head that you get to watch or was there really a man from the future that failed to prevent the apocalypse. You are the one who has to decide what it is that you take away from this film, which is really what makes it great.
13
No Country for Old Men 2007,  R)
14
Brick 2006,  R)
Brick
A Phenomenal film, quite an achievement. I went to see this film in the theater 3 times. The Neo-Noir feel of the movie's dialogue and atmosphere were what sold this film for me. Even though it would seemingly be ridiculous to have modern high school kids speaking in a tone and setting of a noir film, the cast delved right into the material and sold it. This movie is captivating because everyone involved were convincing. Also the cameo by Richard Roundtree as the Assistant Vice Principal was a pleasantly enjoyable surprise. I loved this movie and especially the acting by Joseph Gordon Levitt which was very good. This is an entertaining yet tragic tale of high school age crime, definitely not a film to be missed.
15
Reservoir Dogs 1992,  R)
16
The Prestige 2006,  PG-13)
17
The Duellists 1977,  PG)
18
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
19
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
20
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Look out everybody. Here comes Edgar Wright! This is my favorite zombie movie and one of my favorite movies. The character of Shaun comes to life when portrayed by Simon Pegg, his performance was amazing. Nick Frost's performance as Ed was one of the funniest performances in a horror movie ever right up there with Bruce Campbell's Ash character. Bill Nigh and the rest of cast were also spot on as well. The story of Shaun and his relationship problems are hilarious and emotional when set to the backdrop of a zombie movie. I cannot believe that this film was Wright's first foray into big time movie making. The perfect balance of comedy, gore, and horror make it so amazing. This is just movie making at its best and I look forward to Wright's future contributions to filmdom because he is in my opinion one of the directors who represents the bright future of horror movies, comedy movies, and just movies in general.
21
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of the best epic films ever. It deserved all of the Oscars and other awards that it won. When I was growing up this was one of the first Rated R movies that I was ever taken too. This was a movie that brought out a lot of Celtic pride from both the Irish and Scottish communities and my father thought that it would be appropriate to see the struggle that our ancestors went through. Ever since then, I have loved this movie. It is probably one of the best Modern examples of an Epic movie that has found great success.
22
Sin City 2005,  R)
Sin City
One of the best interpretations of a comic book ever turned into celluloid. In this movie they didn't try to turn a comic book into a movie, they tried to turn a movie into a comic book. The fact that Frank Miller and Robert Rodriguez Co-Directed kept this movie honest. This Film is without a doubt the most accurate, true to its source material, comic book movie ever made. The performances by Mickey Rourke, Bruce Willis, Nick Stahl, Elijah Wood, Jamie Presley, and, Clive Owen were all spot on.
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This is one of the more interesting dramas to come out in a long time due mainly to the fact that the director Michel Gondry is a genius. "Eternal Sunshine Of the Spotless Mind" is the rise and fall of a relationship in modern America. The thing that separates this film from the rest of the dramatic pack is the science fiction angle that it takes and the later use of fate and destiny, because even though they erased each other out of their respective lives, they are drawn to each other. A great film for people who love good films.
24
This Is Spinal Tap 1984,  R)
25
Inception 2010,  PG-13)
26
Eastern Promises 2007,  R)
27
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
28
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
I wasn't quite sure how I felt about this movie until I saw the ending and then I realized that I love it. This movie is amazing. This film is an allegorical masterpiece, full of vibrant colors, and wonderful actors. This film is Darren Aronofsky artistically working in a way that I had never seen before. Ever since the film "Pi" came out I have admired Aronofsky's vision but this movie takes it to a whole new level. The story isn't quite coherent and it switches back and forth between the three periods but I didn't care, I was simply captivated by the beauty of this film.
29
Blue Velvet 1986,  R)
30
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
A classic, what can I say about this film that hasn't already been said? It is a great achievement, Quentin Tarantino's Masterpiece. He won the Palme D'Or at Cannes for this film, that is a remarkable achievement for such a young film maker. This film and its greatness are why Tarantino will always have an audience. The cast of this film are all perfect, this is quite literally the film that defined the 90s. This film was so hip and unexpected when it came out that it took American and even the world by storm. My personal favorite "segment" of the film is the story of Butch, a down on his luck boxer who just needs to throw his last big fight to get the payday of his life, but something goes wrong and he goes on a dark journey that even he could not have expected. This film is one of the best examples of how American cinema can and will be great again. This may not have been where they were going back when movies were good but I think American cinema has ended up where it needed to be and this film is a great example of that.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments